mkatana
61.2K

Emerytowany niemiecki kardynał Karl Lehmann: Luter jest świadkiem Ewangelii.

Emerytowany niemiecki kardynał Karl Lehmann: Luter jest świadkiem Ewangelii.
Data publikacji: 2017-02-08 06:00
Data aktualizacji: 2017-02-08 08:09:00
By Volker Jost (Own work) [CC BY 3.0 (creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
„Marcin Luter może mieć profetyczne znaczenie dla katolików. Trzeba całkowicie zmienić jego postrzeganie” – twierdzi kard. Karl Lehmann. Niemiecki duchowny uważa, że herezjarcha mógłby stać się „ojcem w wierze”.

Emerytowany kardynał Karl Lehmann, to jeden z najbardziej wpływowych liberałów w niemieckim Kościele. Jego rola w promowaniu progresywnego ujęcia nauki Jezusa Chrystusa jest trudna do przecenienia. Teraz, w roku 500-lecia wybuchu reformacji, Lehmann występuje w obronie herezjarchy Marcina Lutra. Jak powiedział, istnieje „ścisły związek” między „reformatorem” Marcinem Lutrem a „całą historią jednego, świętego, katolickiego (chrześcijańskiego lub powszechnego) i apostolskiego Kościoła”.

- Luter nie chciał zakładać własnego Kościoła – powiedział Lehmann przemawiając w czwartek w Berlinie z okazji otwarcia wystawy upamiętniającej 500-lecie reformacji.

- Nawet jeżeli reformacja doprowadziła do stworzenia własnego Kościoła, to Luter mimo wszystko twardo trzymał się jedności i katolickości Kościoła – stwierdził kardynał, wieloletni przewodniczący niemieckiego episkopatu. Jak mówił dalej, wypowiedzi Lutra o woli zachowania ciągłości w Kościele „nie są traktowane dość poważnie ani przez katolików, ani przez luteranów”.

Według Lehmanna Luter nigdy nie chciał posiadać autorytetu, jaki mu później przypisano. – Żaden teolog – nawet wielki, także Augustyn i Tomasz z Akwinu – nie otrzymał we wspólnej świadomości Kościoła katolickiego tak wysokiej pozycji – powiedział Lehmann. Dodał, że Luter powinien zostać jeszcze silniej włączony we wspólną tradycję chrześcijan, także przez katolików.

Duchowny wyraził nadzieję, że w przyszłości także dla katolików Luter mógłby nabrać „właściwie profetycznego znaczenia” i stać się „świadkiem Ewangelii”, „wspólnym nauczycielem”, a nawet „ojcem w wierze”.

Źródło: Katholisch.de
Pach


Read more: www.pch24.pl/emerytowany-nie…
LovVal
Niemieccy wywrotowcy na siłę chcą pozbyć się niechlubnych bagaży, którymi zatruli Ziemię: luteranizmem i hitleryzmem. Lutra gloryfikują a Hitlera się wypierają, jakoby był to jakiś nazista, nie NIEMIEC, a obozy koncentracyjne polskie. Teraz Markelowa jeszcze dolała szaleju - mieszanie kultur i ras....
yaphet
bidny - oszalał
antymodern
Natanek ma rację niedługo Lutra kanonizują!
Weronika.S
To okropne, co głoszą ,,katoliccy,, hierarchowie. Buntownik Marcin Luter ma się stać ,,ojcem w wierze,,
Ewangelista
Luter jest świadkiem Ewangelii, ale w ujęciu świadków jehowy - poprzekręca, nakłamie i jeszcze ma czelność tego bronić.
mkatana
Duchowny wyraził nadzieję, że w przyszłości także dla katolików Luter mógłby nabrać „właściwie profetycznego znaczenia” i stać się „świadkiem Ewangelii”, „wspólnym nauczycielem”, a nawet „ojcem w wierze”.