Clicks60
tr.news

İlk Evli Yerli "Rahip" Paganizme Hizmet Ediyor

Reuters, evli ve on çocuklu bir Achuar yerlisi olan 48 yaşındaki Shainkiam Yampik Wananch'ın Francis Kilisesi'nin ilk “evli rahibi” olmasını diliyor.

Reuters'ın ilgili makalesi, ReligionDigital.org'da (25 Eylül) yayınlandı. Wananch, Peru'nun havaalanına sahip bir turizm şehri olan Yurimaguas papaz evinde yaşayan bir diyakoz.

Köyü olan Wijint'te, şafakta “yerli bitkilerle arınma ritüelleri” ve üç sandıkta yanan bir Pagan şenlik ateşiyle başlayan bir Pazar töreni gerçekleştirdi.

"Pişmanlık töreni" için katılımcılar ağızlarında su tutuyor ve ellerinin üzerine döküyorlar. Önceden kutsanmış ekmekler mevcut olanlar tarafından alınır.

Yerliler, İtalyan Salezyen Peder Luigi Bolla (+2013) tarafından uydurulan bir gösteri konusunda masumlar.

Yurimaguas papaz evi, yakın bir dönemde İtalya'dan gelen İspanyol doğumlu peder Jesús María Aristín tarafından yönetiliyor. Kendisi, bekârete karşı çıkıyor ve Amazon Sinodu'na katılacak.

Francis’in 2018 Peru gezisi sırasında, Aristín kendisini, aralarında Wananch'ın da bulunduğu beş evli diyakoz ile tanıştırmıştı. Francis, onu bekârete saldırmaya teşvik etti, “Sinod için cesur [= sapkın] önerilerde bulun”.

Wijint'te bir okul işleten Lauritas Rahibeleri de bekâretin kaldırılmasını destekliyor. Reuters, “Bir kadının hem rahibe olmasının hem de tüm işlevlerini yerine getirmesinin çok önemli” olduğunu düşünen Rahibe Maruja Escalante'den alıntı yapıyor.

Resim: Luigi Bolla, © Salesianos.pe, #newsKuslvsjtmq