Clicks17
jili22

İyi bir ölüm için Litany

İşte katolik dinine geçen Protestan bir hanımın bestelediği "Merhametli İsa, bana merhamet et" şeklinde bir dua on beş yaşında, kutsallığın kokusuyla on sekiz yaşında öldü.

İyi Bir Ölüm için Litany "Merhametli İsa, bana merhamet et":

İsa Rabbim, İyilik Tanrısı, MerhametIn Babası, aşağılanmış, pişman ve tövbe eden bir kalple karşınıza çıkıyorum. Son saatimi ve onu neyin takip etmesi gerektiğini tavsiye ederim.

Hareketsiz ayaklarım beni bu dünyadaki ırkımın sona ermek üzere olduğu konusunda uyardığında: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Ellerim titreyip uyuştuğunda, haçı kalbimde tutamaz ve bana rağmen, O'nun keder yatağıma düşmesine izin verirler: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Gözlerim, yaklaşan ölümün dehşetinden rahatsız ve örtülüyken, sana belirsiz ve ölmekte olan: Merhametli İsa' ya bak, bana merhamet et.

Dudaklarım, soğuk ve titrediğinde, son kez telaffuz ettiğinde sevimli adın: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Yanaklarım, solgun ve öfkeli, asistanlarda şefkat ve dehşet uyandırdığında ve saçım, başımın üzerinde yükselen ölüm terleriyle yıkandığında, yakın sonumu duyuruyor: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Kulaklarım, insanların konuşmalarına sonsuza dek kapanmaya yakın olduğunda, kaderimin sonsuza dek sabit olacağı geri alınamaz cümleyi telaffuz edecek olan Sesinizi duymaya açık olduğunda: Merhametli İsa, bana merhamet edin.

Korkunç ve korkutucu hayaletler tarafından karıştırılan hayal gücüm ölümcül bir üzüntüye daldığında; Günahlarımın hatırası ve senin doğruluk korkun yüzünden dertli ruhum, beni Merhametlilerinin teselli edici görüntüsünden soymak ve umutsuzluğa atmak isteyen karanlıklar meleğine karşı savaşacak ve beni umutsuzluğa atacak: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Hastalığın acısıyla ezilen silik kalbim ölümün dehşetiyle ele geçirildiğinde ve kurtuluşumun düşmanlarına karşı gösterdiği çabalardan tükendiğinde: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Nefes vermeden önce son gözyaşlarımı döktüğümde, kefaret kurbanı olarak onları alın, kefaret kurbanı olarak ölebilirim ve bu korkunç anda: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Ailem ve arkadaşlarım etrafımda toplandığında, acılı kaderim üzerinde yumuşayıp, benim adıma seni çağırdığında: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Tüm duyuları kullandığımda, tüm dünya benim için yok olduğunda ve son ıstırap ve ölümün eserinin endişeleriyle inlediğinde: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Kalbimin son iç çekişleri ruhumu bedenimden çıkmaya teşvik ettiğinde, onları kutsal bir sabırsızlıktan geliyor olarak kabul et: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Ruhum, dudaklarımın kenarında, sonsuza dek bu dünyadan çıkıp bedenimi solgun, buzlu ve cansız bıraktığında, ölümümü Majestelerine ödemeye geldiğim bir övgü olarak kabul et: Merhametli İsa, bana merhamet et.

Son olarak, ruhum karşınıza çıktığında ve Majestelerinin ölümsüz ihtişamını ilk kez gördüğünde, onu Yüzünüzden reddetmeyin, ama beni Mercilerinizin rahminde kabul etmeye tenezzül edin, böylece sonsuza kadar övgülerinizi silebilirim: Merhametli İsa, bana merhamet edin.

Durum böyle olacak.

site-catholique.fr/index.php?post/Litanie-pour-une-bonne-mort=