Clicks29
tr.news

Dine Dönen Anglikan Piskopos: Roma, Anglikan Reformunun En Güzel Şeklidir

Katolikliği kabul eden eski Anglikan Piskoposu Gavin Ashenden, Anglikanizm’i sadece Katolik Kilisesi'nin “isabetli reformu” olarak gördüğü için kabul etmişti.

24 Aralık tarihinde VirtueOnline.org sitesine verdiği demeçte, daha sonraları ise Kilise “kendini yenilemekle meşgulken” Anglikanizm’in başarısız olduğunu fark ettiği söyledi.

Ashenden, Trento Konsili ve İkinci Vatikan Konsili'nden bahsediyor. Bu nedenle, benzersiz Anglikan içgörülerini bulamadı, “Roma artık yerel dilde ayinlere sahip. Yaşayan Sözü kutluyor."

Kilise'nin bir Hristiyan karşıtı ruh ve kültür, ilerici ütopyacılık ile karşı karşıya olduğunu, Katoliklerin çağın ruhuyla yozlaştıklarını ve Kilisenin bütünlüğünün ciddi şekilde tehdit edildiğini görüyor.

Yine de, “Bunu yapmamı Tanrı istedi” diyerek dine döndü. Karısı Helen de birkaç yıl önce Katolik oldu. Aynı dönemde kendisine şöyle söylemiş:

"Beni pek çok Anglikan kilisesine götürüyorsun ve içimden bir şeyler Tanrı'nın buralarda mevcut olmadığını söylüyor. Ne zaman bir Katolik kilisesine girsem, O'nun orada olduğunu hissediyorum. Tanrı'nın mevcut olmadığı kiliselere gitmeyi bırakma zamanı geldi."

Resim: Gavin Ashenden, Mark Davies, #newsInlrxidndk