Clicks291
csk.news

Svätý? Zomrel Staviteľ Katedrály-Jedného-Muža

Justo Gallego Martinez (96), tvorca Katedrály Nuestra Señora del Pilar („Katedrála zo šrotu“) v Španielskej Mejorada del Campo, zomrel v Nedeľu vo svojom rodnom meste.

Stavať začal v roku 1961 bez plánov a bez žeriavu, pracoval sám, používal len haraburdy z neďalekého priemyselného polygónu, začínajúc svoj pracovný deň o 6:00, okrem Nedele.

Vo veku desať rokov, počas Španielskej Občianskej Vojny, bol svedkom toho, ako komunisti bojujúci proti Generálovi Francovi, strieľali kňazov a drancovali kostol v Mejorade. To ho nechalo s malým rešpektom k socialistickej správe mesta.

Justo sa stal Trapistom, ochorel na tuberkulózu, nemohol sa venovať asketickému Trapistickému životu a odišiel krátko pred zložením posledných sľubov. Sľúbil Panne Márii z Pilaru, že ak sa uzdraví, postaví svätyňu. Keď sa tak stalo, začal stavať na pozemku, ktorý zdedil po rodičoch.

Impozantná stavba (55mx25 m, výška 35m) sa môže pochváliť sériou polovične dokončených veží, pričom steny vo vnútri sú zdobené freskami.

Keď Justo začínal, ľudia ho nazývali „šialeným ‘kňazom‘", ale jemu to bolo jedno. "Čo som urobil, urobil som pre Pána," povedal Gallego, "nikdy som nebol so ženou. Pre mňa je Cirkev môj život, moja žena, moje dieťa."

Španielski biskupi odmietli prijať katedrálu ako kostol.

Obrázok: © wikipedia, CC BY-SA, #newsRcipbsvwhl