Clicks32

Nadácia ACN spustila okamžitú kampaň na pomoc rodinám v Libanone

Bratislava 6. augusta (TK KBS) Pápežská nadácia ACN spustila okamžitú kampaň na pomoc rodinám v Libanone.

Potravinová pomoc v prisľúbenej celkovej hodnote 250 000 € odíde v pondelok. Za prvé tri hodiny zbierky darcovia zo Slovenska darovali prostriedky pre 150 postihnutých rodín. Pomoc je sľúbená pre 5 000 rodín, pričom hodnota jedného potravinového balíčka je 50 €.

Výbuch, ktorý zabil zatiaľ 157 ľudí (Zdroj: Al-Džazíra) a urobil bezdomovcov z viac ako 300 tisíc ľudí prirovnávajú svedkovia k atómovej bombe. Spolupracovník ACN v Bejrúte kňaz Raymond Abdo skonštatoval, že mesto je „totálne zdevastované“. „Vyzeralo to naozaj ako atómová bomba. Všade bol červený dym a obrovské škody,“ povedal telefonicky pre ACN.

Expert na Libanon Samer Nassif, ktorý spolupracuje s nadáciou ACN povedal, že škodám, ktoré ostali po výbuchu sa nevyrovnala ani dlhoročná občianska vojna. „Všetko je absolútne zdevastované a musíme to tu postaviť odznova,“ dodáva. „Po dlhoročnej ekonomickej kríze a ešte k tomu počas pandémie koronavírusu naša krajina nie je vôbec schopná poradiť si. Jediná nádej pre nás je pomoc zo zahraničia.“ Podľa medializovaných informácií boli zničené aj strategické zásoby potravín na tri mesiace.

Maronitský patriarcha Bechara Boutros Rai, predseda Konferencie patriarchov a biskupov Libanonu, vydal Prosbu krajinám sveta: „Bejrút, snúbenica Východu a maják Západu je zranený. Je to vojnová zóna – všetky štvrte, ulice, domovy sú zničené a spustošené.“

Prvá fáza zbierky pápežskej nadácie ACN trvá do pondelka, kedy musia odísť prostriedky na zabezpečenie najurgentnejšej krízovej pomoci. Neskôr budú pokračovať ďalšie formy pomoci.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need) je celosvetová dobročinná organizácia, ktorá od roku 1947 pomáha trpiacim a prenasledovaným. Zastúpenie má v 26 krajinách sveta a ročne podporí viac ako 5 000 projektov konkrétnej a adresnej pomoci komunitám, ktoré trpia. Na Slovensku pôsobí od roku 2017 a je známa aj pod niekdajším názvom Kirche in Not.

TK KBS informoval Ján Tkáč