Clicks424

Uprzejmość jest owocem Ducha Świętego

Co to jest UPRZEJMOŚĆ?

Jak być uprzejmym?


„Uprzejmość tak mało kosztuje, a tak wiele można za nią kupić”, powiedział Talleyrand (francuski polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych XVIII-wiecznej Francji). Wtórował mu Eurypides (dramatopisarz starożytnej Grecji) w „W uprzejmości jest wdzięk i korzyść”. Po przytoczeniu powyższych stwierdzeń, dochodzimy do wniosku, że źle postawiliśmy pytanie. Bo ci, którzy są uprzejmi wiedzą jak to robić, a ci, którzy uprzejmi nie są, po prostu nie wiedzą, jak się zachowywać.

Co to jest UPRZEJMOŚĆ?

Zacznijmy zatem od pytania i definicji. Co to jest uprzejmość? To „postawa cechująca się życzliwością, grzecznością, przyjaznym stosunkiem do ludzi”, jak podaje Wikipedia. I nie myli się. Niestety, tych postaw coraz mniej wśród naszych rodaków. Czasami mamy wrażenie, jakby okazywanie uprzejmości bliźnim było dla Polaków oznaką słabości. Jakby rozumieli, to w taki sposób: jesteś uprzejmy, to znaczy, że jesteś frajer! Smutna to postawa, bo to postawa ludzi głupich i słabych, którzy nie chcą wyróżniać się w tłumie, bo wydaje im się, że narażą się na śmieszność. Jednak ci sami ludzie bardzo lubią, być traktowani... uprzejmie! Więc może spóbujmy być uprzejmi wobec bliźnich, taka postawa szalenie ułatwia życie.

Łagodnie i miło

Uprzejmość wymaga byśmy do innych - zarówno obcych jak i bliskich - zwracali się miłym, łagodnym głosem. Nawet jeśli danego dnia humor nam nie dopisuje (mamy jesienną chandrę, w pracy coś poszło nie tak, bliscy nas nie rozumieją, etc.), inni nie muszą tego odczuwać. Uprzejmość nakazuje ukrycie swojego złego humoru i nie obarczanie nim bliźnich. Bardzo często słychać tony pełne pretensji w głosie osób zwracających się do klienta - w sklepach, w informacji, w urzędzie, w kawiarnii – bo klient to intruz... Jeśli ktoś nie lubi swojej pracy, kontaktu z ludźmi, zawsze może z niej zrezygnować. Przedłużona frustracja i gniew może być przyczyną wielu schorzeń... Często też słyszmy, jak ludzie odbierają telefon nieuprzejmie warcząc: „Halo!”, z pretensją, że ktoś śmie do nich dzwonić. Mamy wtedy ochotę powiedzieć: „Nie miej pretensji do tego, kto dzwoni, po to masz chyba telefon?! A jak cię wkurza – nie odbieraj, albo wyrzuć!” Dlatego - podkreślmy – uprzejmy człowiek nie okazuje otoczeniu swojego złego humoru, czy zniecierpliwienia. Zwraca się do drugiego człowieka życzliwie, okazując mu zainteresowanie i uwagę. W rozmowie z innymi należy patrzeć im w oczy. Nawet, gdy rozmówca nas nudzi, nie należy dawać mu tego do zrozumienia, rozglądając się po miejscu, w którym siedzimy, albo spoglądać na zegarek.

Forma i treść

Brak uprzejmości przejawia się nie tylko w tonie, także w użyciu pewnych słów i sformułowań. Powiedzenie do kogoś: „Co ty gadasz?”, to szczyt złego wychowania. A wystarczy powiedzieć, jeśli już chcemy poddać w wątpliwość to, co ktoś nam powiedział: „Co ty mówisz?!”. Co prawda poddawanie w wątpliwość informacji naszego rozmówcy też jest nieuprzejme. Oznacza to, że uważamy, iż... kłamie. A propos kłamie, to słowo, kóre się rozpowszechniło – słychać je często w ustach polityków. „Pan kłamie!”, oświadczają komuś. Otóż, gdy jeszcze obowiązywał kodeks dobrego wychowania i honoru, zarzucanie komuś publicznie kłamstwa nie było możliwe, a jeśli się zdarzyło kończyło się w sądzie. A wystarczy użyć sformułowania: „Pan mija się z prawdą”, by forma była zachowana, a rozmówca ostrzeżony, że zachowuje się nieetycznie i... nieuprzejmie. Oprócz przytoczonych wyżej jest jeszcze wiele sformułowań, które mogą ustawić nas w rzędzie ludzi nieuprzejmych. Takimi na pewno są inwektywy. Jeśli chce się uchodzić za człowieka uprzejmego, warto poznać frazy, które są wizytówką uprzejmości. Niedawno byliśmy świadkami rozmowy, w której jedna osoba zapytała – rzecz dotyczyła zawodów sportowych – skoków narciarskich: „Kto skacze?”. Zapytany odpowiedział: „Skoczkowie!” I na pewno nie była to odpowiedź uprzejma, ani dowcipna. Mamy nadzieję, że czytelnicy wiedzą dlaczego...

Uśmiech i punktualność

Człowiek uprzejmy zawsze mówi kolegom z pracy, sąsiadom, ale także obsłudze - wchodząc do sklepu, czy kawiarni - „dzień dobry” i „do widzenia”. Często też korzysta ze słowa „przepraszam”, szczególnie, gdy kogoś potrąci, trzaśnie drzwiami, zrobi publicznie hałas, oraz „dziękuję”, nie tylko, gdy dostaje prezent. Człowiek uprzejmy pamięta też, że to wychodzący z pomieszczeń mają pierwszeństwo i trzeba ich przepuścić. Gdy chcemy zachować się nieuprzejmie, przypomnijmy sobie, z jaką sympatią traktujemy ludzi uprzejmych. Zyskują nasze zaufanie, czujemy się z nimi dobrze, a nawet wydają nam się ładniejsi. Nawiasem mówiąc dlatego, że uprzejmi uśmiechają się do innych, to jeden z ich atutów. Życzliwy uśmiech zawsze łagodzi napięcia i nieporozumienia. Uprzejmy nigdy się nie spóźnia, bo to objaw lekceważenia, a uprzejmy nikogo nie lekceważy. „Punktualność jest uprzejmością królów”, twierdził Ludwik XVI, francuski władca, król nad króle. I miał rację. Okazywanie pośpiechu też nie jest uprzejme. Często sięga się po nie, jako broń przed kimś, kto nam przeszkadza, marudzi, nie ma wyczucia czasu. Ale wystarczy przeprosić (!) i zwrócić łagodnym tonem (!) uwagę: „Przepraszam, nie bardzo mogę dłużej (teraz, w ciągu godziny, w tym tygodniu etc.,) rozmawiać, spotkać się. Proszę przyjść (zadzwonić, spotkać się, etc.) za – i tu podajemy termin, w którym poświęcimy temu komuś naszą uwagę, bez nerowowości.

Bez plotek i krzyków

Jeśli lubimy plotki, intrygi lepiej się od nich powstrzymajmy, oczywiście, gdy chcemy być postrzegani jako uprzejmi. Ten rodzaj ludzi nie rzuca oszczerstw na bliźnich. W ogóle nie wydaje negatywnych opinii o innych. Rozprzestrzenianie plotek nie buduje zaufania między ludźmi. Naszą opinią możemy kogoś skrzywdzić, nawet jeśli wydaje się nam, że mamy rację. Uprzejmy człowiek, wie, iż nie ma jedynej słusznej prawdy o drugim człowieku. Uprzejmy człowiek w miejscu publicznym zachowuje się tak, by nie zwracać na siebie uwagi – nie rozmawia głośno, nie śmieje się na całe gardło, nie krzyczy. A to dlatego, że uprzejmy człowiek nie przeszkadza innym, a powyższe zachowania zakłócają spokój z bliźnim.

Bądźmy uprzejmi!


www.mowimyjak.pl/…/co-to-jest-uprz…