pl.news
771

Czy Watykan wspiera przeciwników Pella?

Można myśleć, że wrogowie kardynała George'a Pella używają przeciw niemu bezpodstawnych oskarżeń, pisze Henry Sire w The Dictator Pope (2017).

Zauważa on jednak współistnienie dwóch zjawisk: kolejnych oskrażeń o nadużycia seksualne przeciwko Pellowi i jego prób uprzątnięcia watykańskich finansów.

Do lutego 2015 Pell wykazał, że w różnych dykasteriach 1,4 miliarda dolarów Euro brakuje w raportach finansowych.

Według Sire'go to rozjuszyło przeciwników Pella, zwłaszcza kardynałów Calcagnę, Versaldiego, Bertella i Parolina, który uważa Pella za swojego "arcywroga".

Pell wielokrotnie prosił Franciszka o odsunięcie Calcagny ze stanowiska przewodniczącego Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Franciszek odpowiadał, że potrzebuje w tym celu dowodów naruszenia procedur. Mimo że dostarczano mu dowód za dowodem, Franciszek chronił Calcagnę, z którym prawie codziennie zjadał kolację.

W Australii policja ścigała Pella z niebywałym zapałem w sprawie rozdętych oskarżeń. Specjalna grupa dochodzeniowa przesłuchała kardynała w 2016 w Rzymie.

W czerwcu 2017 podjęto decyzję o postawieniu Pella w stan oskarżenia. Wrócił on do Australii, gdzie został uznany za winnego nadużyć seksualnych, do których nie mogło dojść.

Henry Sire twierdzi, że kardynał Parolin 19 czerwca 2017 dowiedział się od australijskiego nuncjusza, że Pell stanie przed sądem. Już kolejnego dnia zmusił do rezygnacji z funkcji prawą rękę Pella, Libero Milone.

Grafika: George Pell, © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-SA, #newsQsjzqrbggc