Clicks6
tr.news

Üçlü Hafıza: Francis, Katolik Yortusu Vaazında Kendi Gölgesiyle Savaştı

Francis'in, Vatikan'da bile artık Pazar gününe taşınan Katolik Yortusu vaazına "hafızasından" yansımalar damga vurdu.

Geleneksel olarak Papalar tarafından kullanılan "biz" ifadesini tercih eden Francis, Efkaristiya'yı "yaralı hafızamızın" çaresi olarak sunan psikolojik yansımalara girdi. Şunlardan bahsetti:

• "onlara sevgi vermesi gereken fakat bunun yerine kalplerini yetim bırakanların neden olduğu şefkat eksikliğinin ve acı hayal kırıklıklarının damga vurduğu", "yetim hafıza". Francis'in ailesi hakkında konuşmayı sevdiği ancak annesinden asla bahsetmediği fark edildi.

• olumsuz şeyleri yüzeye iten ve "bize sadece hata yaptığımızı, bizzat kendimizin bir hata olduğumuzu hissettiren", "negatif hafıza". Psikolojide, aşağılık kompleksinin, bireyleri aşırı telafi etmeye yönlendirdiği düşünülür ve bu da muhteşem bir başarı veya son derece asosyal davranışlarla sonuçlanır. Her ikisi de Francis'in hayatında mevcut.

• Francis'in "içimizde tuttuğumuz" yaralarla ilgili olduğuna inandığı ve "bizim için" ve başkaları için sorun yaratan, "bizi korkulu ve şüpheli hale getiren", "kapalı hafıza". Bu nedenle, "kapalı olmaya başlayıp toplumsal değerlere karşı alaycı ve kayıtsız hale geliyoruz" ve "başkalarına mesafe ve kibirle tepki veriyoruz". Francis'in çalışma arkadaşlarına böyle davrandığı bilinmektedir.

#newsHhsytilawy