FENOMEN PSYCHOLOGII TŁUMU - 6 SPOSOBÓW MANIPULACJI OD MISTRZA PROPAGANDY.

Edward L. Bernays był amerykańskim doradcą biznesowym, powszechnie uznawanym za ojca public relations . Bernays był jednym z ludzi odpowiedzialnych za „sprzedanie” I wojny światowej amerykańskiemu społeczeństwu, przedstawiając ją jako wojnę niezbędną, aby „uczynić świat bezpiecznym dla demokracji”.

W latach dwudziestych Bernays doradzał wielu dużym korporacjom, pomagając rozwijać ich działalność poprzez umiejętnie przygotowane kampanie marketingowe mające na celu wpłynięcie na opinię publiczną.

W 1928 roku Edward Bernays opublikował swoją słynną książkę „ Propaganda ”, w której przedstawił teorie swojego udanego przedsięwzięcia w zakresie public relations. Książka oferuje wgląd w fenomen psychologii tłumu oraz opisuje skuteczne metody wpływania na nawyki i opinie ludzi.

W przypadku książki, która ma prawie 100 lat, propaganda nie mogłaby być dziś bardziej odpowiednia. W rzeczywistości jego znaczenie jest świadectwem niezmiennej natury ludzkiej psychologii.

Jednym z kluczowych wniosków książki jest to, że kontrola umysłu jest ważnym aspektem każdego demokratycznego społeczeństwa. Rzeczywiście, Bernays twierdzi, że bez „świadomej i inteligentnej manipulacji zorganizowanymi zwyczajami i opiniami mas” demokracja po prostu „nie działałaby”:

Jesteśmy rządzeni, kształtują się nasze myśli i gusta, a nasze pomysły w dużej mierze podsuwają nam ludzie, o których nigdy nie słyszeliśmy. Jest to logiczna konsekwencja sposobu, w jaki zorganizowane jest nasze demokratyczne społeczeństwo. W ten sposób musi współpracować duża liczba osób, jeśli mają żyć razem w sprawnie funkcjonującym społeczeństwie.

Według Bernaysa ci, którzy „rządzą” tworzą niewidzialną klasę rządzącą, która „rozumie procesy umysłowe i wzorce społeczne mas”.

W Propaganda, czerpiąc z prac Gustave'a Le Bona, Wilfreda Trottera, Waltera Lippmanna i Zygmunta Freuda (jego wuja!), Bernays przedstawia moc psychologii tłumu i sposób jej wykorzystania do manipulowania „umysłem grupowym”.

Jeśli zrozumiemy mechanizm i motywy ducha grupowego, czy nie jest możliwe kontrolowanie i kontrolowanie mas zgodnie z naszą wolą, nie zdając sobie z tego sprawy?

Zbadałem ten temat w niedawnym eseju o tym, w jaki sposób okultystycznych rytuałów i predykcyjnego programowania używa się do manipulowania zbiorową świadomością i wpływania na myśli, wierzenia i działania dużych grup ludzi, prowadząc do powstania tego, co okultyści nazywają „egregorami”. nazwać.

Tutaj wydobyłem kilka kluczowych wniosków od Bernaysa, aby pokazać, jak jego książka Propaganda jest pod wieloma względami skryptem używanym przez globalistyczną kryptokrację do manipulowania grupowym duchem mas.

1. Jeśli manipulujesz liderem grupy, ludzie pójdą za tobą

Bernays mówi nam, że jednym z najłatwiejszych sposobów wpływania na myśli i działania dużej liczby ludzi jest najpierw wpływanie na ich przywódcę.

Jeśli możesz wpłynąć na liderów, z ich świadomą współpracą lub bez, automatycznie wpływasz na grupę, którą kierują.

W rzeczywistości jedną z najmocniejszych zasad psychologii tłumu jest to, że „duch grupy” nie „myśli”, ale działa zgodnie z impulsem, nawykiem i uczuciami. A kiedy decyduje się na kierunek działania, jego pierwszym impulsem jest pójście za przykładem zaufanego lidera.

Ludzie są z natury gatunkiem grupowym. Nawet kiedy jesteśmy sami, mamy głębokie poczucie przynależności do grupy. Niezależnie od tego, czy są tego świadomi, czy nie, wiele z tego, co ludzie robią, to próba dostosowania się do ideałów wybranej przez nich grupy w celu uzyskania poczucia akceptacji i przynależności.

Ta właśnie metoda wpływania na lidera i obserwowania, jak ludzie za nim podążają, była szeroko stosowana w ostatnich latach. Jednym z godnych uwagi przykładów, które przychodzą mi na myśl, są żałośnie niedokładne modele epidemiologiczne Neila Fergusona, które stanowiły podstawę polityki zamknięcia premiera Borisa Johnsona.

Kiedy Johnson był przekonany o potrzebie blokad i maskowania, ludzie z radością podążyli za nim.

2. Słowa mają moc: kluczem do wywierania wpływu na grupę jest umiejętne posługiwanie się językiem

Pewne słowa i wyrażenia wiążą się z pewnymi emocjami, symbolami i reakcjami. Bernays mówi nam, że poprzez umiejętne i ostrożne posługiwanie się językiem można manipulować emocjami grupy, a tym samym wpływać na jej postrzeganie i działania.

Bawiąc się starym frazesem lub manipulując nowym, propagandysta może czasem wprawić w ruch całą masę grupowych sentymentów.

Podczas pandemii Covid-19 język był umiejętnie używany, aby wywrzeć duży wpływ. Oczywistym tego przykładem była zmiana definicji szczepionki na zastrzyki z wykorzystaniem eksperymentalnej technologii mRNA.

Słowo „szczepionka” kojarzy się z pewnym wizerunkiem w świadomości społecznej – bezpiecznej, sprawdzonej interwencji medycznej, która nie tylko ratuje życie, ale jest absolutnie konieczna.

Gdyby rządy nakłaniały ludzi do „terapii genowej”, ogromna większość społeczeństwa prawdopodobnie kwestionowałaby motywy takiej kampanii; byłaby bardzo sceptyczna, ponieważ termin „terapia genowa” nie wiąże się z tymi samymi obrazami, emocjami i uczuciami, co „szczepionka”.

To samo dotyczy słowa „pandemia”, którego definicja również została zmieniona. Słowo „pandemia” kojarzy się w zbiorowej świadomości ze strachem, śmiercią, chaosem i nagłym wypadkiem ( głównie dzięki Hollywood i niezliczonym filmom o wirusach, które wypuścił na przestrzeni lat).

3. Każde medium komunikacyjne jest także medium propagandowym

Każdy system komunikacji, czy to telefon, radio, media drukowane czy media społecznościowe, to nic innego jak sposób przekazywania informacji. Bernays przypomina nam, że każdy z tych środków komunikacji jest także kanałem propagandy.

Nie ma środków komunikacji międzyludzkiej, które nie mogą być również środkiem ukierunkowanej propagandy.

Bernays podkreśla ponadto, że dobry propagandysta musi być zawsze na bieżąco z nowymi formami komunikacji, aby używać ich jako środka ukierunkowanej propagandy.

W rzeczywistości systemy, które większość ludzi kojarzy z wolnością słowa i demokracją, są niczym innym jak narzędziami szerzenia propagandy. Facebookowe sprawdzanie faktów, cenzura wielkich technologii i banery Covid na YouTube z pewnością należą do tej kategorii.

Inne przykłady to niedawne aktualizacje algorytmów przez różne wyszukiwarki (w tym Google i DuckDuckGo) karzące rosyjskie strony internetowe. Nie powinno to jednak dziwić (Google od wielu lat zajmuje się tego rodzaju „propagandą cieni” ).

4. Powtarzanie tego samego pomysłu w kółko tworzy nawyki i przekonania

Chociaż Bernays nazywa to techniką „starych propagandystów”, to jednak dostrzega jej użyteczność.

Jedną z zasad psychologii reakcji było to, że dany bodziec, często powtarzany, tworzy nawyk lub że samo powtarzanie myśli tworzy przekonanie.

Powtarzanie tego samego pomysłu lub „mantry” jest formą programowania neurolingwistycznego, które ma na celu zakorzenienie pewnych pojęć lub emocji w podświadomości. W rzeczywistości ludziom, którzy czują się smutni lub przygnębieni, często zaleca się powtarzanie podnoszącego na duchu cytatu lub afirmacji.

Istnieje wiele przykładów na to, jak ta prosta, ale skuteczna technika została wykorzystana z wielkim sukcesem w ciągu ostatnich kilku lat. Wystarczy pomyśleć o „Zaufaj planowi” Q, ulubionym powiedzeniu globalistów „Odbuduj lepiej” lub nieustannym powtarzaniu podstępnej frazy „Zaufaj nauce”. Do tej kategorii należą również statystyki zgonów i liczby przypadków prezentowane przez całą dobę, które mają na celu promowanie iluzji pandemii.

Istnieją również bardziej oczywiste przykłady, takie jak B. Prezenterzy wiadomości z różnych obszarów czytają dokładnie ten sam scenariusz .

5. Rzeczy nie są pożądane ze względu na ich samoistną wartość, ale ze względu na symbole, które reprezentują

Po zbadaniu, dlaczego ludzie podejmują określone decyzje zakupowe, Bernays odkrył, że ludzie często pragną czegoś nie ze względu na jego użyteczność lub wartość, ale dlatego, że reprezentuje coś innego, czego pragną podświadomie.

Może być tak, że rzecz jest pożądana nie ze względu na jej wartość czy użyteczność, ale dlatego, że nieświadomie jest postrzegana jako symbol czegoś innego, do czego wstydzimy się przyznać.

Bernays podaje przykład mężczyzny kupującego samochód. Z zewnątrz może się wydawać, że mężczyzna kupuje samochód, ponieważ potrzebuje transportu, ale w rzeczywistości kupuje go, ponieważ pragnie podwyższenia statusu społecznego, który wiąże się z posiadaniem pojazdu mechanicznego.

Ideę tę można również przenieść na wydarzenia ostatnich lat.

Na przykład maski są symbolem konformizmu. Wszyscy wiedzą , że nie działają , ale nosisz je, ponieważ chcesz „należeć” i być postrzeganym jako uczciwy obywatel, który przestrzega zasad. Zastrzyk Covid-19 jest również symbolem, a wiele osób zostaje zaszczepionych, ponieważ nie chcą być określani jako „przeciwnicy szczepień” lub „teoretycy spiskowi”.

6. Można manipulować indywidualnymi działaniami, tworząc okoliczności, które zmieniają nawyki grupowe

Wreszcie Bernays stwierdza, że najskuteczniejszym sposobem manipulowania działaniami danej osoby jest tworzenie okoliczności, które powodują pożądane zachowanie.

Jakie są prawdziwe powody, dla których kupujący chce wydać pieniądze na nowy samochód, a nie na nowy fortepian? […] Kupuje samochód, bo w tej chwili w grupie jest zwyczaj kupowania samochodów. Tak więc współczesny propagandysta postanawia stworzyć okoliczności, które zmienią ten nawyk.

Dlaczego na przykład wszyscy nagle są „po stronie Ukrainy”? Według Bernaysa nie dzieje się tak dlatego, że trwa wojna i niewinni ludzie potrzebują naszej miłości i wsparcia, ale dlatego, że jest to nowy „zwyczaj grupowy”, aby to robić.

Proces zmiany nawyków grupowych zaczyna się od góry do dołu. W każdym narodzie czy grupie społecznej są liderzy, osoby publiczne i influencerzy. Manipulacja tymi, którzy mają największe wpływy, w końcu przedostaje się do opinii publicznej. Kiedy celebrytka postanawia założyć na czerwony dywan coś ekstrawaganckiego, z dnia na dzień może pojawić się zupełnie nowy trend.

Podobnie, na początku sagi Covida i wojny rosyjsko-ukraińskiej , media szybko rozpowszechniały historie o celebrytach złapanych „Covid” i nakłaniających ludzi do pozostania w domu lub postaci osób publicznych potępiających działania Rosji i wzywających do zaostrzenia sankcji (co przez przypadek zaszkodziło Zachodowi bardziej niż Rosji...).

Skrypt propagandowy

Świat jest teraz niestabilnym miejscem. Wydaje się, że wszystko szybko się zmienia i nikt nie wie, co może się wydarzyć dalej. W całym tym chaosie jest jednak jedna rzecz, która się nie zmieniła i prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższym czasie, a jest to psychologia człowieka.

Z tego powodu taktyki stosowane do manipulowania ludzkimi myślami, przekonaniami i działaniami również się nie zmieniły. Większość z nich została nawet szczegółowo opisana 100 lat temu przez Edwarda Bernaysa w jego książce Propaganda z 1928 roku.

Oto jak to jest: Scenariusz lalkarza nie jest tajemnicą. Jest dostępny bezpłatnie dla każdego, kto jest zainteresowany tym, jak ci u władzy starają się na co dzień wpływać na ciebie.

ŹRÓDŁO: PSYCHOLOGIA MANIPULACJI: 6 LEKCJI OD MISTRZA PROPAGANDY
CHWAŁA BOGU W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEMU