Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks1K

Video: Druhá sviečková manifestácia: Otec národa M. Kuffa zvolal národ pred prezidentský palác. A tí prišli. V stredu bude mimoriadna schôdza, vláda chce raz a navždy odmietnuť Istanbulský dohovor

Video: Druhá sviečková manifestácia: Otec národa M. Kuffa zvolal národ pred prezidentský palác. A tí prišli. V stredu bude mimoriadna schôdza, vláda chce raz a navždy odmietnuť Istanbulský dohovor. …More
Video: Druhá sviečková manifestácia: Otec národa M. Kuffa zvolal národ pred prezidentský palác. A tí prišli. V stredu bude mimoriadna schôdza, vláda chce raz a navždy odmietnuť Istanbulský dohovor.

V stredu bude mimoriadna schôdza, vláda chce raz a navždy odmietnuť Istanbulský dohovor, zdvojnásobiť rodinné prídavky už pred voľbami, či zrušiť diaľničné poplatky pre fyzické osoby.

Video TU: alianciazanedelu.sk/archiv/5237

Vláda bude v stredu (12.2.) schvaľovať návrh zákona o zdvojnásobení rodinných prídavkov, rovnako tak 13. dôchodok, vyplácaný v decembri 2020
Na snímke predseda strany Slovenská národná strana Andrej Danko
Danko sa dohodol s Pellegrinim a Robertom Ficom na zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu. Dankovou podmienkou je, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor. Na mimoriadnej schôdzi chce Smer-SD prerokovať zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov a zavedenie 13. dôchodku. Ďalšou podmienkou Danka je zrušenie diaľničných známok pre fyzické osoby či živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony.

Danko si podľa svojich slov myslí, že Istanbulský dohovor bol Národnou radou SR odmietnutý. Keďže prezidentka SR Zuzana Čaputová podľa neho nemá rovnaký názor, Danko sa politicky dohodol s Ficom a Pellegrinim na postupe vo veci Istanbulského dohovoru a niektorých iných zákonov.

Šéf parlamentu potvrdil, že mimoriadnu schôdzu zvoláva poslanecký klub Smeru-SD a SNS. „Predpokladám, že budeme mať viac ako 50 podpisov, nielen 30, ktoré potrebujeme. Chcem pomôcť predsedovi vlády so zákonmi, ktoré sú dôležité, a súčasne mojou podmienkou na túto podporu bolo, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

„Ak by Istanbulský dohovor parlament odmietol, pani prezidentka už nemá žiaden argument, ktorý včera použila, a verím, že si už nevymyslí ďalší argument na to, aby Istanbulský dohovor na Slovensku prestal byť témou,“ doplnil v tejto súvislosti Danko.

Ďalšia Dankova podmienka – zrušenie diaľničných známok – by sa podľa slov predsedu parlamentu mala dotknúť aj právnických osôb a živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony. „Priznávam, že je to jedna z politických podmienok mimoriadnej schôdze a je to súčasne aj moja výzva, aby sa úplne zmenili zákony, ktoré určujú výšku nielen diaľničných známok, ale aj mýta, a aby sa zmenil systém výstavby diaľnic,“ podotkol Danko, ktorý chce, aby ľudia vedeli, že štát zodpovedne koná a „nechce od ľudí niečo, čo si nezaslúži“. Zároveň podotkol, že toto opatrenie „nie je žiadnym výstrelom do tmy“.
Danko tiež dodal, že kontaktoval aj ďalšieho koaličného partnera, predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára. „Ponúkol som mu aj to, aby sme si zvolali ešte Koaličnú radu, aby pochopil všetky súvislosti. Podľa mňa nemá všetky informácie, a verím, že aj Most-Híd ešte prehodnotí postoj k tejto mimoriadnej schôdzi,“ pripomenul.

Most-Híd už avizoval, že nepodporí uvedené návrhy strany Smer-SD. Dôvodom sú podľa Bugára blížiace sa parlamentné voľby a stabilita verejných financií.

Vláda by mala v stredu na návrh ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera schváliť návrh na zdvojnásobenie prídavkov na deti a zavedenie trinástych dôchodkov pre penzistov. Na tlačovej besede to povedal premiér a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini. Prídavok na deti by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť z 24,90 eura na 50 eur a trináste dôchodky by sa mali penzistom prvýkrát vyplácať už v decembri tohto roka.

„Bude to znamenať 30 eur navyše na prídavkoch na deti na každé jedno dieťa,“ povedal. Strana Smer-SD chce iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci tieto návrhy schválili v skrátenom legislatívnom konaní. „Požiadame našich poslancov a poslanecký klub, aby spolu s poslancami z iných poslaneckých klubov sa podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR,“ povedal Pellegrini.

„Rodiny nemôžu čakať a trpieť tým, akým chaosom môže byť táto krajina poznačená po nasledujúcich parlamentných voľbách,“ tvrdí predseda vlády. Zvýšenie prídavkov na deti si podľa Pellegriniho vyžiada približne 300 miliónov eur ročne a zavedenie trinástych dôchodkov zhruba 500 miliónov eur ročne, z ktorých treba odpočítať 160 miliónov eur, ktoré sa už vyplácajú na vianočné príspevky. „Som presvedčený o tom, že štát takéto výdavky zvládnuť musí,“ zdôraznil.

O zvolaní mimoriadnej schôdze sú podľa Pellegriniho informovaní obaja koaliční partneri. Zvolanie schôdze by podľa Pellegriniho mala podporiť SNS. „Uvidíme, ako sa k tomu postaví predseda Mostu-Híd Béla Bugár, ale aj on bol informovaný už vopred o tejto našej iniciatíve,“ tvrdí podpredseda Smeru.

Mimoriadnu schôdzu chce predseda NR SR Andrej Danko využiť aj na riešenie situácie s Istanbulským dohovorom a jeho definitívne odmietnutie. Potvrdil to aj premiér Pellegrini: „S predsedom národnej rady sme sa dohodli, že ak bude zvolaná schôdza národnej rady, tak by mala obsahovať aj bod, v ktorom sa národná rada raz a navždy vysporiada a zastaví ratifikáciu Istanbulského dohovoru.“

Danko taktiež navrhne, aby sa odpustili poplatky za diaľničné známky pre fyzické osoby.

Starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je aktuálna priemerná suma starobnej penzie. Poberatelia ostatných druhov dôchodkov majú dostávať vždy v decembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá takisto zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch má ísť o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 379 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur.

alianciazanedelu.sk/archiv/5237
Anton Čulen
Paxus
Marián Kuffa hovorí iným spôsobom ako vy pán Anton Čulen. Vy tu šírite nejakú zradu..