Clicks1.9K

Które szczepionki zawierają tiomersal? (rtęć )

Pytanie nadesłane do redakcji
Które szczepionki z PSO zawierają obecnie tiomersal? Czy przychodnie i szpitale mogą stosować nadal szczepionki ze starych zapasów zawierających ten związek? Czy zawierają go opakowania zbiorcze?
Kto ponosi w naszym kraju odpowiedzialność za powikłania poszczepienne? Lekarz kwalifikujący do szczepienia, producent szczepionki, urząd dopuszczający preparat do obrotu czy państwo nakładające obowiązek szczepień?

Odpowiedział
dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Zdecydowana większość obecnie stosowanych szczepionek nie zawiera tiomersalu. Generalnie tiomersal zawierają opakowania wielodawkowe np. DTPw.
Szczepionki skojarzone np. 5- i 6-walentne są wolne od tiomersalu (zarówno Infanrix-y jak Pentaxim, ponadto Boostrix-y i Adacel). Także Engerix B nie zawiera tiomersalu. Szpitale i przychodnie mogą stosować leki z ważną datą ważności, o ile nie zostały wycofane z obrotu, w tym także stare zapasy szczepionek. Skład szczepionek jest jawny i można zawsze sprawdzić w ulotce lub na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponieważ zmiany (na korzyść) są możliwe, warto sprawdzić aktualną ulotkę.
REKLAMA

Dostępne w Polsce szczepionki zawierające tiomersal przedstawiłem w tabeli.
Zawartość tiomersalu w szczepionkach dostępnych w Polsce (opr. własne)
Nazwa szczepionki
Zawartość tiomersalu
Uwagi

szczepionka przeciw błonicy D
30 j.m./dawkę
dla młodszych dzieci
szczepionka przeciw błonicy d
5 j.m./dawkę
dla starszych dzieci i dorosłych
szczepionka tężcowo-błonicza adsorbowana Td
50 µg/dawkę

szczepionka tężcowa adsorbowana TT
50 µg/dawkę

szczepionka błoniczo-tężcowa adsorbowana DT
50 µg/dawkę
dla młodszych dzieci
szczepionka tężcowo-błoniczo-krztuścowa adsorbowana DTPw
50 µg/dawkę

Euvax B – szczepionka przeciw WZW B
50 µg/dawkę
tylko stare serie, nowo wyprodukowane szczepionki nie zawierają tiomersalu
Generalnie jeżeli chodzi o źródło rtęci w organizmie, to ważniejsze jest spożywanie ryb często zanieczyszczonych groźną metylortęcią.
Co do odpowiedzialności za szczepienia, to ponieważ jest to zabieg lekarski, zatem odpowiedzialność za poprawne zakwalifikowanie do szczepień ponosi lekarz. Jeżeli szczepienie jest obowiązkowe, to odpowiedzialność za skutki NOP (niepożądane odczyny poszczepienne) wynikłe z prawidłowo przeprowadzonego szczepienia ponosi Skarb Państwa, jeżeli jest to szczepienie zalecane to wytwórca szczepionki. Podjęcie ewentualnych kroków prawnych proszę skonsultować ze swoim prawnikiem.
Adversus haereses Vaticanum II
Quas Primas 1 minutę temu
Na glorii widać kto się zaszczepił... "Tępaków" jest sporo....
===============================================
😀 👏
Quas Primas
Na glorii widać kto się zaszczepił... "Tępaków" jest sporo....
--------------------------------------------
Adversus haereses Vaticanum II 6 minuty temu

Należy dodać , że rtęć akumuluje się w mózgu człowieka i jego organizmie przyczyniając się do tępoty , autyzmu lub innych bardzo niebezpiecznych nieodwracalnych powikłań !
Adversus haereses Vaticanum II
Należy dodać , że rtęć akumuluje się w mózgu człowieka i jego organizmie przyczyniając się do tępoty , autyzmu lub innych bardzo niebezpiecznych nieodwracalnych powikłań !