pl.news
13.7K

W końcu! Franciszek relatywizuje nieugiętość Traditionis Custodes

Mierny Opat Solesmes we Francji, Geoffroy Kemlin, podczas audiencji z 5 września zapytał Franciszka, jak ma wprowadzić w życie Traditionis Custodes. Na łamach Aleteia.org Kemlin zdradził, co odrzekł …More
Mierny Opat Solesmes we Francji, Geoffroy Kemlin, podczas audiencji z 5 września zapytał Franciszka, jak ma wprowadzić w życie Traditionis Custodes.
Na łamach Aleteia.org Kemlin zdradził, co odrzekł mu papież: "Mieszkam 2000 kilometrów od twojego opactwa. Ty jesteś zakonnikiem, a zakonnicy potrafią rozeznać się w sytuacji. Nie mówię Ci 'tak' ani 'nie', ale pozwalam Ci rozeznać się i podjąć własną decyzję".
Jeśli "rozeznanie" jest odpowiednie dla zakonnika, to analogicznie jest dobrą rzeczą dla biskupa i księdza, co oznacza, że Franciszek w końcu wyeliminował pogański legalizm z TC.
Nawiązując do powołań, Kemlin stwierdził, że Solesmes jako konserwatywny zakon nie doświadczył "nikczemności" okresu posoborowego. Jednakże liczba powołań zaczęła gwałtownie spadać w latach dziewięćdziesiątych. W 1995 Solesmes miało 25 nowicjuszy, a dzisiaj ma ich zaledwie czterech, ale to "nie martwi" Kemlina.
Grafika: Dom Geoffroy Kemlin, #newsElpaqjyywa
CÓRKA MARYI