Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
tr.news
6

Dört Milyon Katolik: Ama Francis'in Kardinali Görünmez

Meksikalı Kardinal Carlos Aguiar Retes ortadan kayboldu ve sekreteri Peder Mauro Garcia'nın arkasına sığındı.

Durum o kadar kötü ki, Francis yanlısı haber portalı ReligionDigital.org (11 Ağustos) bile liberal papazın aleyhine döndü.

Başpiskoposluk, beş yardımcı piskopostan biri olan Piskopos Salvador González Morales tarafından yönetiliyor. Üç yardımcı piskopos, çoğu rahibin tam adlarını bile bilmediği dereceye kadar pratik olarak işlevsizler.

Meksika Katedrali'nin bir kanonu olan Peder José de Jesú Aguilar Valdés, bir ses kaydında, Kardinal Aguiar'ın yardımcı piskoposlarını Efkaristiya ve diğer ayin kutlamalarına başkanlık etmesi için görevlendirdiğini söylüyor. Ana kutlamalarda ve yortularda katedralde görünmeyen kardinali "ulaşılamaz bir birey" olarak adlandırıyor.

Başka bir Kanon, Peder Hugo Valdemar Romero, düzenli yayınlanan videolu köşesinde, [Francis'i taklit eden] kardinalin ülkenin temel meselelerinde sessiz kaldığını hatırlattı.

Kardinal Aguiar, hiçbir yeteneği veya kanaati olmayan, yağcı ve son derece vasat bir figür olarak biliniyor. Bu karakteri onun dini kariyerini mümkün kılmıştı ve şimdi ise gözden düşüşünün nedeni oldu.

Resim: Aguiar Retes © wikicommons, CC BY-SA, #newsUvwvddirfp