tommy 1
1187

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2022

Wspominamy dziś Żołnierzy Niezłomnych. Ich niepodległościowy zryw był odpowiedzią na nową okupację, na czele której stali komunistyczni zbrodniarze.


Dla Niezłomnych koniec II wojny światowej nie oznaczał końca walki o wolność ojczyzny. Zmienił się oprawca. Niemieckich i sowieckich okupantów zastąpił reżim komunistyczny.

– Podejmowali niezwykle trudne decyzje, czy wpisywać się w marną powojenną rzeczywistość i rezygnować, minimalizować swoje i polskie własne potrzeby, czy też nadal uznawać, że naród polski ma prawo do niepodległości, nawet gdy wszyscy dookoła niepodległości nas pozbawiają – mówił prof. Jan Żaryn, historyk.

Za dążenia niepodległościowe zapłacili najwyższą cenę. Towarzyszyła im duma, że zrobili dla Polski wszystko, co mogli. Żołnierze Niezłomni byli mordowani, prześladowani, a komunistyczni zbrodniarze chcieli wymazać ich z kart historii. W momencie egzekucji Danuta Siedzikówna „Inka” krzyczała: „Niech żyje Polska!”.

– To ludzie, którzy byli niezmiernie ważni do tego, żeby naród i państwo przetrwały i ocalały, aby funkcjonowały. Chodziło o to, żebyśmy mieli, na kim się wzorować, żeby wróg nie zdominował całkowicie świadomości społecznej – wskazał prof. Piotr Niwiński, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsca pochówków wielu spośród poległych do dziś pozostają nieznane.

– Tak jak nie znamy wszystkich nazwisk i pseudonimów powstańców Warszawy, tak jak nie znamy wszystkich nazwisk i pseudonimów żołnierzy Powstania Styczniowego, tak samo nie znamy nazwisk i pseudonimów wszystkich walczących o niepodległą Polskę – powiedział prof. Piotr Niwiński.

Propaganda stalinowska wciąż próbuje uderzać w dobre imię niezłomnych.

– Pseudolewica, a de facto postkomuniści, reagowali i do dziś reagują nerwowo na próbę honorowania Żołnierzy Wyklętych. Oni sami zostali w tej stalinowskiej rzeczywistości – podsumował prof. Jan Żaryn.

Szanse na odnalezienie wszystkich miejsc spoczynku polskich bohaterów maleją z roku na rok. Przetrwać muszą w pamięci całego narodu.

TV Trwam News

drukuj

Tagi: komunizm, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Żołnierze Wyklęci

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Udostępnij

Zobacz także


nihil quicquam
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI