Clicks1.1K

Švédske regióny zastavujú očkovanie proti korone s vakcínou AstraZeneca – „Prekvapivé hromadenie vedľajších účinkov“

Sörmland 16. februára 2021 (HSP/Merkur/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau via AP)

hlavnespravy.sk/…nie-vedlajsich-ucinkov/2439968

Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca bola dočasne pozastavená vo švédskom regióne Sörmland. Dôvodom bolo hromadenie vedľajších účinkov na dvoch klinikách

Minulý štvrtok bola 400 zamestnancom dvoch nemocníc vo švédskej provincii Sörmland podaná vakcína proti korone od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca. Švédsky verejnoprávny kanál SVT potom informoval o vedľajších účinkoch, najmä horúčke u 100 zaočkovaných osôb. V nemocnici Kullbergska v Katrineholme a v nemocnici v Nyköpingu je teraz nedostatok personálu. Provincia Sörmland pozastavila nato očkovania vakcínou AstraZeneca.

Vakcína proti korone od spoločnosti AstraZeneca: Hromadenie miernych vedľajších účinkov – Sörmland pozastavuje očkovanie

Aj v Nemecku sa už vyskytli vedľajšie účinky vakcíny AstraZeneca. V krajinskom okrese Minden-Lübbecke v Severnom Porýní-Vestfálsku chýbalo minulý piatok po očkovaní proti korone najmenej 21 zamestnancov záchrannej služby a hasičov z dôvodu choroby. Podľa správy Neue Westfälische sa sťažovali hlavne na horúčku, zimnicu a bolesti. Krajinský okres uviedol, že tieto vedľajšie účinky sú normálne.

Dočasné bolesti a citlivosť v mieste vpichu, mierne až stredne silné bolesti hlavy, únava, zimnica, horúčka, nevoľnosť a bolesti svalov sú niektoré z možných vedľajších účinkov korona vakcíny AstraZeneca, uviedla pre Bild hovorkyňa spoločnosti. „V súčasnosti sú hlásené reakcie také, aké by sme očakávali na základe zistení z nášho programu klinických štúdií“, pokračovala.

Hromadenie vedľajších účinkov v dvoch švédskych nemocniciach v provincii Sörmland je však neobvykle vysoké. V štúdiách v procese schvaľovania vakcíny AstraZeneca sa takéto vedľajšie účinky vyskytli len v desiatich percentách prípadov – na oboch klinikách však v 25 percentách. „Zastavujeme podávanie dočasne, aby sme celú vec vyšetrili a zabránili nedostatku personálu“, uviedol pre SVT lekár zodpovedný za región Magnus Johansson.

Vakcína proti korone od spoločnosti AstraZeneca: „To nie je dobré“ – oznámené prešetrenia

„Nie, to nie je dobré“, uviedol aj Andreas Heddini, medicínsky šéf spoločnosti AstraZeneca v severnej Európe, pre švédsky verejnoprávny kanál. Zdá sa, že došlo k väčšiemu podielu vedľajších účinkov, než sa očakávalo. Štúdie preukázali, že vedľajšie účinky tohto druhu sa vyskytujú u približne desiatich percent zaočkovaných“, povedal Heddini.

Oznámil, že jeho spoločnosť incident dôkladne prešetrí. S dotknutými regiónmi sú už v úzkom kontakte. Nie je však dôvod na obavy. „Všetko, čo súvisí s bezpečnosťou vakcíny, berieme veľmi vážne“, ubezpečil Heddini pre SVT. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca už bola bez problémov podaná miliónom ľudí na celom svete a v klinických štúdiách neboli zistené žiadne závažné vedľajšie účinky, vysvetlil ďalej.

Aj vo švédskom regióne Jönköping sa podľa SVT pri očkovaní proti koronavírusu objavil u viac ako 500 osôb „prekvapivý“ počet vedľajších účinkov po podaní vakcíny od AstraZeneca. Región Gävleborg sa pripojil k Sörmlandu a taktiež sa rozhodol dočasne pozastaviť používanie vakcíny.
Peter(skala)
Lekár upozornil na dezinformácie, ktoré šíri o ruskej vakcíne Ján Čarnogurský ml.
inenoviny.sk/…ej-vakcine-jan-carnogursky-ml/