Clicks100
Peter(skala)

Bukovský reaguje na Matoviča: „Nepripúšťa diskusiu, namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje.

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube/TASR-Jakub Kotian)

hlavnespravy.sk/…em-vsetky-pravne-kroky/2304584

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok počas tlačovej konferencie slovne zaútočil na doktora Igora Bukovského, ktorý je kritikom vládnych opatrení proti koronavírusu. Bukovský je pripravený za hrubý zásah do jeho osobnostných práv zo strany premiéra podniknúť právne kroky

Na snímke Igor Bukovský

Matovič nazval Bukovského bláznom a vyzval ho, aby prestal šíriť „konšpiračné bludy“ (viac v článku). Podľa Bukovského, premiér Igor Matovič nepripúšťa žiadnu diskusiu a namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje.

„Stali sme sa teda svedkami ďalšej nedôstojnej, nekonštruktívnej, priam hysterickej reakcie predsedu vlády, ktorá ignoruje Ústavu Slovenskej republiky (Čl. 12 (1),“ reagoval Bukovský na sociálnej sieti.

Pripomenul, že „občania majú právo na komplexné informácie, majú právo klásť otázky a prispievať k diskusii k dôležitým spoločenským témam, akou sú určite aj otázky zmysluplnosti a účinnosti opatrení proti ochoreniu Covid – 19, ktoré majú výrazné, až existenciálne dopady na veľké skupiny ľudí, občanov SR.“

Ako ďalej uvádza vo svojom príspevku, práve z týchto dôvodov vo svojich vstupoch do spoločenskej diskusie, v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia Covid – 19, upozorňoval napríklad na nutnosť redukovať výskyt a intenzitu rizikových faktorov zodpovedných za ťažký priebeh a zvýšené riziko úmrtia na COVID-19. Ďalej upozorňoval aj na nejasnosti v štatistických údajoch a informáciách o novom probléme. Či na to, aby sa zohľadňovali všetky aspekty života spoločnosti, ako sú ochrana psychického zdravia populácie.

Vedenie diskusie a dialógu vo vzájomnom rešpekte a úcte je v demokratickej spoločnosti prejavom slobody

Prostredníctvom konštruktívnej diskusie a kultúrneho dialógu sa podľa Bukovského spracovávajú a profilujú odpovede na dôležité spoločenské otázky.

„Očierňovanie a spoločenská dehonestácia osôb, ktoré pokladajú oprávnené otázky a predkladajú iné názory k danej téme je v demokratickej spoločnosti práve z pozície najvyššieho predstaviteľa exekutívy v štáte prejavom arogancie, nadradenosti, privlastňovania si moci, snahy o devalváciu demokratickej diskusie, prejavom snahy o dehonestáciu názorových oponentov a prejavom uzurpovania jediného výkladu reality,“ myslí si.

Predseda vlády Igor Matovič si dovoľuje očierňovať a spoločensky dehonestovať tých, ktorí v rámci demokratickej diskusie v spoločnosti vyslovujú argumentačne podložené názory a usilujú sa tak prispievať k dôkladnejšiemu spracovaniu dôležitej témy,“ píše Bukovský.

Bukovský podnikne právne kroky

Diskreditácia a dehonestácia mojej osoby ako radového občana je bezprecedentným zneužitím spoločenskej pozície premiéra a komunikačných možností, ktoré pán Igor Matovič ako predseda vlády požíva. Ide o prejav zastrašovania ďalších prípadných oponentov opatrení vlády z radov občianskej spoločnosti. Kto z radových občanov Slovenskej republiky bude ďalší, koho premiér označí na tlačovke dehonestujúcim spôsobom?„, pýta sa známy slovenský lekár.

Bukovský na záver uviedol, že je pripravený podniknúť všetky právne kroky, ktoré mu umožňuje právny systém SR, a to kvôli hrubému zásahu do jeho osobnostných práv zo strany premiéra. Súčasne vyzval Matoviča, aby sa mu za svoje dehonestujúce a diskreditačné výroky verejne ospravedlnil.