MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Jestem bardzo ciekawa, co by się stało, gdyby bergoglio, zabronił odprawiania Mszy Św. trydenckich w bractwie? Czy lefebryści zaczęli by chodzić by na Msze Święte w NOM, czy trwali by w swoim buncie i całkowicie by się odłączyli od Kościoła i Sakramentów Świętych? Dla VRS i Quas Primas, wybieram tę drugą opcję.
Quas Primas
Medalik- co za głupie pytanie!

Bractwo Piusa X TRWAŁOBY w niezmiennej, KATOLICKIEJ Wierze i prowadziłoby wiernych do Zbawienia. Oni nie splamiliby się grzechem NOM!!!!
Brygada Świętokrzyska NSZ
....jesteś opóźniony w rozwoju ????\
tutaj masz czarno na białym :'
"...ŻEBY BYĆ POSŁUSZNYM PAPIEŻOM OD ŚW. PIOTRA DO ŚW PIUSA X-GO MUSIMY STRONIĆ OD PAPIEŻY POSOBOROWYCH !"
"...ŻEBY BYĆ POSŁUSZNYM PAPIEŻOM OD ŚW. PIOTRA DO ŚW PIUSA X-GO MUSIMY…
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Quas Primas, ,,Bractwo Piusa X TRWAŁOBY w niezmiennej, KATOLICKIEJ Wierze i prowadziłoby wiernych do Zbawienia. Oni nie splamiliby się grzechem NOM!!!!''
-----------
Jak można trwać w wierze bez Sakramentów Św.? Czyli nowa odmiana protestantyzmu!!! Gratuluję wiary!
V.R.S.
Nic by się nie stało, bo zakaz taki byłby nielegalny, podobnie jak obecne motu proprio.
V.R.S.
@Medalik
"Jak można trwać w wierze bez Sakramentów Św.? Czyli nowa odmiana protestantyzmu!!! Gratuluję wiary!"
---
Ma pani rację dlatego abp Lefebvre postanowił przechować tradycyjne Sakramenty Święte (tradidi quod et accepi), wyświęcając kolejnych biskupów, za co spotkał się ze strony Watykanu z tym czym się spotkał (Benedyktowi XVI należy oczywiście zapisać na plus próbę rewizji wcześniejszego…More
@Medalik
"Jak można trwać w wierze bez Sakramentów Św.? Czyli nowa odmiana protestantyzmu!!! Gratuluję wiary!"
---
Ma pani rację dlatego abp Lefebvre postanowił przechować tradycyjne Sakramenty Święte (tradidi quod et accepi), wyświęcając kolejnych biskupów, za co spotkał się ze strony Watykanu z tym czym się spotkał (Benedyktowi XVI należy oczywiście zapisać na plus próbę rewizji wcześniejszego podejścia do tematu).
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
VRS,
Kim jest Abp. Lefebvre i czym jest twór przez niego ustanowiony, to nie trzeba mieć nie wiem jakiej wiedzy , aby to wiedzieć!
O co bractwo walczy i z kim, to sami dobrze nie wiedzą.
V.R.S.
@MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
"Kim jest Abp. Lefebvre i kim jest twór przez niego ustanowiony,"

No właśnie - proszę doczytać. Problem jest taki że abp Lefebvre nie chciał ustanowić żadnego tworu poza zachowującym tradycję stowarzyszeniem kapłańskim i kształcącym w tradycyjnej Wierze Katolickiej seminarium. Był schorowany i u schyłku życia. Nie chciał zostawać ani papieżem (dlatego bronił się przed …More
@MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
"Kim jest Abp. Lefebvre i kim jest twór przez niego ustanowiony,"

No właśnie - proszę doczytać. Problem jest taki że abp Lefebvre nie chciał ustanowić żadnego tworu poza zachowującym tradycję stowarzyszeniem kapłańskim i kształcącym w tradycyjnej Wierze Katolickiej seminarium. Był schorowany i u schyłku życia. Nie chciał zostawać ani papieżem (dlatego bronił się przed sedewakantyzmem) ani schizmatykiem (dlatego nie ustanowił żadnej hierarchii równoległej do kościelnej - biskupi w Bractwie są głównie od udzielania Sakramentów, których inni udzielić nie mogą: Kapłaństwa i Bierzmowania, nie od rywalizacji z biskupami miejsca jeśli chodzi o ich jurysdykcję).

"O co bractwo walczy i z kim, to sami dobrze nie wiedzą."
---
Ależ doskonale wiedzą - o zapewnienie żeby w przyszłych pokoleniach byli katolicy i katoliccy kapłani.
Natomiast niektórzy tu SSPX mylą z cudownym, kompletnym, ostatecznym rozwiązaniem kryzysu w Kościele (np. ma orzekać czy F jest papieżem i wybrać nowego papieża, i nie wiadomo co jeszcze). No to się zawodzą, bo Bractwo nigdy do takiej roli nie aspirowało. A w dziejach Kościoła różne zgromadzenia pomagały przezwyciężyć kryzysy heretyckie (np. dominikanie - albigenski w XIII w., jezuici - protestancki w XVI w.) ale zawsze się dokonywało to we współpracy z działaniami "góry" Kościoła.