Clicks1.7K
pl.news
1

Dwa powody, dla których Franciszek zwolnił Filoniego

Kardynał Fernando Filoni (73) została wyrzucony ze stanowiska prefekta istotnej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, mimo że jego pięcioletnia kadencja upływa dopiero w maju 2021, a jego praca była doskonała.

MarcoTosatti.com 11 grudnia przypomina, że Filoni nie opuścił stanowiska nuncjusza w Iraku (2001-2006) mimo amerykańskiej agresji z 2003, kiedy uciekła większość ambasadorów.

Filoni także polemizował z antykatolickim biskupem Erwinem Kräutlerem na Synodzie Amazonii. Jego nowe stanowisko Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie to nagroda pocieszenia.

Tosatti widzi dwa powody usunięcia Filoniego. To człowiek z charakterem, który odważył się na konfrontację z Franciszkiem. Tosatti twierdzi, że po audiencjach z Filonim Franciszek często był w złym nastroju. To by wystarczyło, by – biorąc pod uwagę "despotyczną osobowość" (to słowa Tosattiego) Franciszka – wyrzucić Filoniego.

Drugi powód to chęć wypromowania następcy Filoniego, progejowskiego maminsynka, kardynała Tagle'a który w Rzymie zbierze takie same cięgi jak w Manili.

Grafika: Fernando Filoni, © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsAwlsnzgrcr
Henri_Kumans
Od zaraz przyjmę stanowisko Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie i poza Jerozolimą też.