Chrystus Vincit

Chrystus Vincit. (youtube.com)

Akt Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski

Jezu Chryste Królu Polski, chcę oddać Tobie najwyższe wyrazy mojej czci i miłości do Ciebie. Przed Twoim przyjściem na ziemię nasi królowie słowiańscy nie znali Ciebie. Od Mieszka I mój naród przez Chrzest po wsze czasy ustanowił Cię najwyższym władcą. Niestety dziś Jesteś wyrzucany z Polski przez tych, którzy detronizowali Ciebie w prawodawstwie negując Twoje przykazania. Odrzucili Ciebie też ci rządzący, którzy wyrzekli się Twego zwierzchnictwa nad nimi. Jesteś, o zgrozo odepchnięty przez heretyckich kapłanów, którzy dopuszczają się straszliwych nadużyć w liturgii oraz teologii dogmatycznej i życiu moralnym. Widząc co się dzieje jesteśmy pogrążeni w bólu, ściska nas gardło i serce. Od 1939 do dziś jesteśmy pod wpływem obcych mocarstw, które wyniszczają nas coraz bardziej duchowo, materialnie oraz moralnie. Brak nam sił do dalszej walki. Przez dziesiątki lat zatruwano Polskiego ducha. Wymordowano naszych najlepszych braci i siostry lub wywieziono poza granice ojczyzny. Polska staje się na naszych oczach z chrześcijańskiej pogańską. Dlatego ze wszystkich sił chcę trwać przy Tobie. Z Twoją pomocą zachować wierność i lojalność względem Ciebie Królu Polski. Chcę to wyrazić przez wytrwanie w łasce uświęcającej. W tym celu będę wyrzekał się wszelkiego plugastwa i grzechu. Szczególnie będę strzegł duszy, przed grzechem nieczystym i skłonnością do kłótni. Moją miłość do Ciebie chcę wyrazić przez zachowywanie Bożych przykazań i uświadamianie tych, którzy są na to gotowi, że Ty jesteś naszym Królem. Walczył będę, abyś był rzeczywistym władcą uszanowanym przez wszystkich na tej ziemi słowiańskiej. Pomóż mi doczekać Twego zwycięstwa i czasu, w którym ci co z Ciebie drwią i hańbią oraz niszczą Polskę, zostaną ukarani. Wierzę, że z Twoją pomocą będę budował nową Ojczyznę, świętą i wielką bo wywyższoną przez Twoją miłość. Dlatego obieram Ciebie Jezu Chryste na Króla Polski i mojego życia. Cześć Tobie Chryste Królu, Jestem twoim sługą. Amen.

Miał być Lenin, będzie Chrystus. Rosja chce postawić pomnik wyższy niż ten z Rio

Photo Courtesy of Vyatsky Center

Rosjanie chcą postawić ogromną statuę Jezusa w miejscu, które przed laty zarezerwowane było dla posągu Lenina. Projekt czeka na akceptację Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Władywostok, największe miasto i stolica Dalekowschodniego Okręgu Federalnego Rosji chce wznieść ogromnych rozmiarów statuę Jezusa Chrystusa na szczycie wzgórza, które niegdyś zostało zarezerwowane na pomnik sowieckiego przywódcy komunistycznego Włodzimierza Lenina.
Choć konstrukcja nie została jeszcze zaaprobowana przez Rosyjski Kościół Prawosławny, to perspektywa wzniesienia wielkiej rzeźby Chrystusa spoglądającego w stronę Oceanu Spokojnego wzbudza w wielu tamtejszych wiernych ekscytację.
W 1972 roku sowieccy urzędnicy zamówili konstrukcję prawie 30-metrowej wykonanej z brązu statui Lenina. Miała zostać wzniesiona właśnie w tym miejscu. Drugi posąg – przedstawiający sowieckiego dyktatora Józefa Stalina miał się pojawić na sąsiednim wzgórzu. Trudności związane z rozplanowaniem spowodowały, że realizacja projektów była przekładana, aż ostatecznie w 1990 roku pomysł całkowicie upadł. Od tego czasu wzgórza pozostały niezagospodarowane.

Modele statui Chrystusa – opublikowane przez rosyjskie media – wskazują, że będzie ona mierzyła ponad 38 metrów, co daje niemal tę samą wysokość, co pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Posąg z Władywostoku będzie jednak wyższy niż jego brazylijski odpowiednik, ponieważ według planów ma być wzniesiony na 30-metrowym piedestale, co sprawi, że jego całkowita wysokość będzie wynosiła blisko 68 metrów.
W rozmowie z rosyjską stacją radiową Govorit Moskva Giennadij Tsurkow, szef prawosławnego centrum Vyatsky Posad, poinformował, że pomysł był zainspirowany przez Ilię (Eliasza), wpływowego zakonnika, który jest przewodnikiem duchowym patriarchy Cyryla I, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Naprawdę chce wznieść statuę Jezusa Chrystusa jako obrońcy naszej Rosji od wschodu – przekazał podczas wywiadu Tsurkow. – Mówi, że musi być wyższa (niż statua w Rio).
Tsurkow wyjaśnił także, że większość finansowania projektu będzie pochodziła od prywatnych inwestorów, jednak całkowity koszt musi być jeszcze oszacowany.
Oleg Kozhemyako, który jest gubernatorem tamtejszego okręgu, dodał, że w niedalekiej odległości ma być wybudowana skromna kaplica, która będzie mogła pomieścić 30 wiernych.
Portal Religion News Service zauważa, że pojawiające się w internecie opinie są w dużej mierze negatywne. Wielu ludzi zastanawia się, czy pieniądze nie mogłyby być wydane lepiej – np. na infrastrukturę. Jako że fundusze będą pochodziły z prywatnych źródeł, nie wydaje się, że pieniądze zostaną skierowane do państwa, jeśli okaże się, że projekt nie zostanie zrealizowany.
Na stronie internetowej centrum Vyatsky Posad posąg opisany jest jako „symbol jedności Rosjan”, który będzie „błogosławił” statki przypływające i odpływające z miejskiego portu. Ten opis szybko jednak zniknął z przyczyn, które pozostają tajemnicą. Podejrzewa się, że ten przepełniony wiarą komentarz został usunięty, ponieważ Kościół Prawosławny nie zaakceptował jeszcze oficjalnie tego projektu.

We Władywostoku chcą postawić pomnik Chrystusa w miejscu, gdzie miała stać statua Lenina (aleteia.org)

Humanoidy ( гуманоиды ) (youtube.com)