Bob
111.5K

Polski sąd anulował kary dla Gazpromu i jego partnerów w projekcie Nord Stream 2

21.11.2022
W Polsce sąd orzekł o anulowaniu nałożenia kar na rosyjskiego giganta gazowego Gazprom i jego europejskich partnerów przy budowie Nord Stream 2. Poinformowano w poniedziałek, 21 listopada, RIA Novosti w odniesieniu do regulatora.

Jak poinformowali dziennikarze agencji, informację tę potwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów UOKiK. Jak wyjaśniono w resorcie, w maju 2018 roku, bez uzyskania niezbędnej zgody kierownictwa regulatora, wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary na Gazprom i pięć spółek partnerskich, w tym Engie Energy, Uniper, OMV, Shell i Wintershall. Oskarżono ich o założenie spółki, która bezpośrednio nadzorowała budowę i eksploatację Nord Stream 2.

„Dwa lata później na Gazprom i innych uczestników projektu nałożono kary finansowe. Pracodawcy odwołali się od tej decyzji. W dniu 21 listopada 2022 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję” – czytamy w cytowanym przez resort orzeczeniu.

Jak się wcześniej okazało, dwa lata temu UOKiK nałożył kary na wszystkie te firmy, w taki czy inny sposób związane z budową Nord Stream 2. Teraz kierownictwo upiera się, że decyzja w tej sprawie została podjęta przez szefa władz i anuluje pochopny krok regulatora.

W 2020 roku Gazprom oświadczył, że zasadniczo nie zgadza się ze stanowiskiem polskiego regulatora i decyzją o nałożeniu kary w wysokości 7,6 mld dol. Przez te wszystkie lata toczyły się spory między rosyjskim dostawcą a polskim wymiarem sprawiedliwości. Teraz nieoczekiwanie Warszawa poszła na ustępstwa w tej „sprawie pryncypialnej”.

Źródło: Суд Польши отменил штрафы «Газпрому» и его партнёрам по проекту «Северный поток-2»
Bob
Musisz to wiedzieć(1551) Jak uwikłać Niemcy w wojnę, aby się nie zorientowali - Musisz to wiedzieć(1551) Jak uwikłać Niemcy w wojnę, aby się nie zorientowali