Clicks209
Peter(skala)

Vo Vysokej nad Uhom predstavia román o Božej služobnici Anne Kolesárovej

Vysoká nad Uhom 4. júla (TK KBS) Na 25. púti rodín, ktorá sa uskutoční v nedeľu 9. júla vo Vysokej nad Uhom pri Michalovciach, predstavia knižnú novinku spisovateľky a matky troch detí Magdalény Rusiňákovej. Je to životopisný román, ktorý mapuje život rodiny a dospievanie mladej slovenskej kandidátky na blahorečenie Anny Kolesárovej. Román dostal rovnomenný názov ako meno súčasnej Božej služobnice.

Mladý život Anny Kolesárovej poznačilo rozhodnutie, ktoré si zvolila - radšej smrť ako stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil ruský vojak, ktorý ju chcel znásilniť. Ako uvádza rektor Domu Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák, mučenica čistoty by sa mala stať patrónkou a vzorom pre slovenskú mládež. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o tom nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. V súčasnosti prebieha tzv. rímska fáza procesu jej blahorečenia.

“Je to životopisný román, ktorý dojímavo rozpráva o vtedajšom období, o živote Ankinej rodiny i o prežívaní jej dospievania. Človek sa dozvie o podrobnostiach z Ankinho života, ale je aj vovedený do uvažovania nad odkazom mučeníctva kvôli čistote. V prílohe sú použité aj fotografie z textovými dodatkami,” povedal TK KBS Pavol Hudák. Knihu predstavia na mieste, kde sa pravidelne konajú špeciálne púte pre mladých, ktorých cieľom je správne tlmočiť pojem láska. Mladí zároveň na mieste prosia za čistotu mladých, aby sa mohli slobodne rozhodnúť pre povolanie, či vytvoriť pevné manželstvá a zdravé rodiny.

Kniha v týchto dňoch vychádza vo vydavateľstve LÚČ. K dispozícii bude po prvýkrát na víkendovej púti a neskôr v kresťanských kníhkupectvách alebo v Dome Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.