Clicks1.1K
Anton Čulen
2

Francúzski biskupi sa vzbúrili: v nedeľu nebudú rešpektovať povolený počet 30 ľudí. Prosme Krista Kráľa aj za odvahu pre všetkých biskupov na Slovensku

Francúzski biskupi sa vzbúrili: v nedeľu nebudú rešpektovať povolený počet 30 ľudí. Prosme Krista Kráľa aj za odvahu pre všetkých biskupov na Slovensku.
Francúzskou vládou povolených 30 veriacich pri verejnej sv. omši, bez ohľadu na veľkosť kostola, sa stalo zrejme poslednou kvapkou, ktorou pretiekol pohár trpezlivosti.

Reakcie diecéznych kňazov na mnohých miestach Francúzska jasne ukazujú na odpor z ich strany.
Denník Le Figaro dokonca ide ešte ďalej a hovorí o „vzbure biskupov“. Mnoho biskupov totiž kňazov vyzvalo, aby síce vykonali „preventívne opatrenia“ (zrejme hygienické), ale aby prijali do kostolov všetkých veriacich a všetkým, ktorí o to požiadajú, podali sv. prijímanie.

Absurdnosť nariadenia môžeme dokumentovať napríklad na chráme sv. Pia X. v Lurdoch, ktorý má kapacitu 25 000 ľudí. Predstava, že sa v tak gigantickom priestore môže zdržiavať len 30 ľudí, aby sa nenakazili, presahuje hranicu smiešnosti aj hlúposti, a svedčí skôr o schválnosti konania francúzskej vlády.

Predseda Francúzskej biskupskej konferencie Eric de Moulins – Beaufort odmieta obvinenia z občianskej neposlušnosti, avšak podľa neho sú vládne nariadenia pre farárov nerealizovateľné: „Na základe čoho by sa mali rozhodnúť, kto sa bude môcť zúčastniť omše a kto nie?“

Prístup francúzskych biskupov je pre veriacich povzbudzujúci, pretože boli v Európe aj také biskupské konferencie, ktoré si s podobnými úvahami hlavu príliš nezaťažovali a ochotne vyšli vládam v ústrety. Vo Francúzsku hrozia vláde skôr žaloby, ako ústretovosť.

Francúzsky episkopát sa totiž obrátil na Štátnu radu, najvyšší súdny orgán, a biskupi uvažujú o použití ďalších právnych krokov, pri ktorých bude vláda obvinená zo zneužitia právomoci. Podľa názoru predsedu biskupskej konferencie, vláda zákazom bohoslužieb prekročila svoje právomoci. Keďže však právne kroky budú mať dlhodobý priebeh a neriešia aktuálnu situáciu, tak predseda biskupskej konferencie uviedol, že:
„Medzitým sa každý biskup rozhodne nasledovať vládne pokyny individuálne. Mnohí z nich už oprávnili farárov, aby ignorovali vládny zákaz, pri zachovaní ďalších bezpečnostných opatrení.“

Štrasburský arcibiskup napríklad pripomína, že vyštudoval polytechnickú univerzitu, pozná násobilku a je schopný určiť počet veriacich úmerne s plochou kostola. Ordinár v Perpignanskej diecéze uviedol, že nesie osobnú zodpovednosť za prijatie všetkých veriacich, ktorí prídu na sv. omšu. Parížsky arcibiskup uviedol, že limit 30 osôb je „úplná hlúposť“, a že je zvedavý, či vláda pošle v nedeľu do kostolov policajtov s obuškami.

BM
alianciazanedelu.sk/archiv/7621
U.S.C.A.E.
Francúzsko: katolíci uspeli, Štátna rada im ustúpila a odmietla limit 30 ľudí v kostoloch

30. novembra 2020 Krátke správy - Cirkev

Najvyšší francúzsky súd, Štátna rada, dal za pravdu katolíkom, ktorí sa sťažovali na opatrenia ohlásené prezidentom Macronom. Podľa nich by mohlo na sv. omše ísť do kostola len 30 ľudí, bez ohľadu na plochu.

Štátna rada dala vládnym orgánom tri dni na zmenu a dopl…More
Francúzsko: katolíci uspeli, Štátna rada im ustúpila a odmietla limit 30 ľudí v kostoloch

30. novembra 2020 Krátke správy - Cirkev

Najvyšší francúzsky súd, Štátna rada, dal za pravdu katolíkom, ktorí sa sťažovali na opatrenia ohlásené prezidentom Macronom. Podľa nich by mohlo na sv. omše ísť do kostola len 30 ľudí, bez ohľadu na plochu.

Štátna rada dala vládnym orgánom tri dni na zmenu a doplnenie existujúceho nariadenia, ktoré napadla aj Francúzska biskupská konferencia. Podľa Štátnej rady má byť počet účastníkov úmerný podmienkam daného miesta.

Biskupi rokujú v sídle predsedu vlády s Jeanom Castexom o „realistickom limite“ počtu veriacich a apelujú na neho, ako na predsedu vlády, aby umožnil katolíkom úmerné zvýšenie limitu.

Sudca Štátnej rady konštatoval vo svojom verdikte „neprimeranosť rozhodnutia vlády, ktoré stanovuje limit na 30 osôb, ktoré sa môžu zúčastniť náboženských obradov.“ Zdôraznil, že to nie je opodstatnené v situácii, keď „nijaká iná činnosť nepodlieha takému obmedzeniu bez ohľadu na veľkosť priestorov.“

Pred zavedením limitu 30 ľudí, boli verejné sv. omše vo Francúzsku zakázané úplne a katolíci na tento stav reagovali modlitbovými demonštráciami pred kostolmi alebo dokonca slúžením sv. omší pred bránami kostolov.

Rozhodnutie francúzskej Štátnej rady je, po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA o neústavnosti obmedzenia bohoslužieb v štáte New York, ďalším verdiktom ktorý spochybňuje opatrenia ohľadom bohoslužieb zavedené štátmi počas šírenia vírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19.

BM

Zdroj: Pch24, KAI, france24.com
Agent0
Limit 30 lidí je absurdita a proti absurditě je třeba se razantně postavit na ODPOR rozumět a pokud to nezabere, tak NEPOSLUSNOSTI !!! Vždyť "naší" vládcové si z nás katolíků dělají srandu a zkouší, co vydržíme. I to vyhlášení některých biskupů ohledne přijímání na ruku je absurdní! .. v některých farnostech se pořád rozdává sv.prijimani i do úst... po celou dobu "pandemie" přijímáme sv.…More
Limit 30 lidí je absurdita a proti absurditě je třeba se razantně postavit na ODPOR rozumět a pokud to nezabere, tak NEPOSLUSNOSTI !!! Vždyť "naší" vládcové si z nás katolíků dělají srandu a zkouší, co vydržíme. I to vyhlášení některých biskupů ohledne přijímání na ruku je absurdní! .. v některých farnostech se pořád rozdává sv.prijimani i do úst... po celou dobu "pandemie" přijímáme sv.prijimani do úst... Bohu děkujeme za našeho odvážného kněze... Nesmíme se nechat zahnat do ADSURDISTANU !