Peter(skala)
31.1K

Pápež František predĺžil synodu na tri roky, s dvoma zasadnutiami

*KAUZA: “Synoda 2021 – 2023”

Svätý Otec František predĺžil synodálny proces o ďalší rok, takže bude pozostávať z dvoch zasadnutí v rokoch 2023 a 2024.

Svoje rozhodnutie oznámil pápež František pri poludňajšom stretnutí s veriacimi na modlitbe Anjel Pána v dnešnú nedeľu 16. októbra týmito slovami:

„Dňa 10. októbra minulého roku sa začala prvá fáza XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody na tému „Za synodálnu cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“. Odvtedy prebiehala v jednotlivých cirkvách prvá fáza synody, s počúvaním a rozlišovaním.

Plody začatého synodálneho procesu sú mnohé, ale aby naplno dozreli, je potrebné sa neponáhľať. S cieľom dať viac času na rozlišovanie som preto rozhodol, že toto synodálne zhromaždenie sa uskutoční vo dvoch zasadnutiach. Prvé bude od 4. do 29. októbra 2023 a druhé v októbri 2024.

Verím, že toto rozhodnutie prispeje k pochopeniu synodality ako konštitutívneho rozmeru Cirkvi a pomôže všetkým prežívať ju ako bratia a sestry, ktorí svedčia o radosti evanjelia.“

Synodálny proces pokračuje kontinentálnou fázou

Na dnes zverejnené rozhodnutie Svätého Otca reagoval Generálny sekretariát Synody biskupov vyhlásením, v ktorom sa okrem iného uvádza:

„Dnes na poludnie, na záver nedeľnej modlitby Anjel Pána,
Svätý Otec oznámil, že nadchádzajúce XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody sa bude konať v dvoch obdobiach s ročným odstupom: prvé od 4. do 29. októbra 2023, druhé v októbri 2024.
Pápež František vychádzal z Apoštolskej konštitúcie Episcopalis Communio, ktorá s touto možnosťou počíta (porov. Čl. 3).“

„Generálny sekretariát synody si od začiatku zvolil cestu počúvania a rozlišovania, a to aj vo fáze plánovania a realizácie synodálneho procesu.
V nasledujúcich týždňoch budeme pokračovať v rozlišovaní, aby sme lepšie definovali slávenie dvoch zasadnutí XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody a obdobie medzi nimi. Budeme o tom včas informovať.

Tento proces počúvania začali v roku 2021 miestne cirkvi, t. j. Boží ľud zhromaždený okolo svojich pastierov; bola to výzva pre biskupské konferencie a synody východných katolíckych cirkví. Až 112 zo 114 biskupských konferencií a všetky východné katolícke cirkvi vykonali rozlišovanie toho, čo vzišlo z jednotlivých cirkví.

Teraz sa pokračuje kontinentálnou fázou,
ktorá vyvrcholí slávením kontinentálnych synodálnych zhromaždení v období od januára do marca 2023, ktoré sú zvolané, aby preskúmali prejdenú cestu, aby pokračovali v počúvaní, v rozlišovaní počnúc Dokumentom kontinentálnej etapy a podľa sociokultúrnych špecifík jednotlivých oblastí, s cieľom zrealizovať záverečný krok tejto duchovnej cesty.“
TerezaK
AHA Z BOŽÍCH Poselství SE DOZVĚDĚL, ŽE BY MĚLO BÝT PRO NĚJ OBÁVANÉ VAROVÁNÍ PO SYNODĚ.ALE S TÍM PÁN POČÍTÁ. ON JEJ MŮŽE UDĚLAT KLIDNĚ I PO NĚJAKÉ ČÁSTI SYNODY,COŽ UŽ BYLO!
veritas18
Komunismus v Cirkvi zpusobi jeste vetsi pronasledovani vzdelanych a pravovernych duchovnich nevzdelanymi laiky, kteri dostanou nad nimi moc. Tim je vypudi z pastorace, protoze maji svoji hrdost a uroven a farnosti, mozna i dieceze budou vest nevysveceni debilova, pohunci svetoveho radu globalizace. Uz pujde jen o humanitarni neziskovou organizaci, kde se bude okecavat a nespravne vykladat Bozi slovo …More
Komunismus v Cirkvi zpusobi jeste vetsi pronasledovani vzdelanych a pravovernych duchovnich nevzdelanymi laiky, kteri dostanou nad nimi moc. Tim je vypudi z pastorace, protoze maji svoji hrdost a uroven a farnosti, mozna i dieceze budou vest nevysveceni debilova, pohunci svetoveho radu globalizace. Uz pujde jen o humanitarni neziskovou organizaci, kde se bude okecavat a nespravne vykladat Bozi slovo a mesni obet bude potlacena. Kazdy aktivisticky rapl si bude myslet, jak je dulezity v cirkvi a pro cirkev
veritas18
Synoda od slova synagoga.... Satanova