Clicks2.6K
pl.news
4

Mnisi podwójnego rytu ożywiają wspaniałe opactwo we Francji

Benedyktyni z Saint-Joseph de Clairval we Flavigny-sur-Ozerain (Burgundia) odbudują w sierpniu opactwo Solignac w środkowej Francji.

Wiadomość ta została ogłoszona 11 czerwca przez biskupa Limoges, Pierre-Antoinea Bozę i opata Jean-Bernarda Marie Boriesa, który został wybrany zaledwie rok temu. Jego wspólnota została założona w Szwajcarii w 1972 roku wokół arcybiskupa Marcela Lefebvre (+1991), którego opuścili po konsekracjach biskupich w 1988 roku.

Mnisi zostali przyjęci przez biskupa Dijon, Michela Louisa Coloniego (+2016), który zmusił ich do zastąpienia Mszy tradycyjnej Eucharystią Nowego Rytu – która jest sprawowana w kierunku Boga i po łacinie – aby uzyskać pożądane uznanie kanoniczne. Prywatne Msze św. mnichów są w większości odprawiane w rycie trydenckim. Obecnie grupa liczy około pięćdziesięciu mnichów. Opat założyciel, Augustin Marie Joly (89), zmarł w styczniu 2006 roku.

Solignac został założony przez św. Eligiusza (+660) i zamknięty w 1790 roku przez Rewolucję Francuską, która wykorzystała go jako więzienie dla księży i zakonnic, którzy sprzeciwiali się reżimowi Rewolucji. Później klasztor wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w 2011 roku zakupiła go diecezja Limoges.

Kościół opactwa z XVIII wieku jest niezwykłym przykładem kościoła w stylu romańskim.

#newsRynqtvvztg

V.R.S.
"Mnisi zostali przyjęci przez biskupa Dijon, Michela Louisa Coloniego (+2016), który zmusił ich do zastąpienia Mszy tradycyjnej Eucharystią Nowego Rytu – która jest sprawowana w kierunku Boga i po łacinie – aby uzyskać pożądane uznanie kanoniczne."
---
Sprawny handlowiec z tego biskupa.
Brygada Świętokrzyska NSZ
Diabeł nie śpi !
Miquedem Miquedem
"Mnisi rytu zdwojonego (duplex minor)"...