Clicks225
Peter(skala)
4

Koaliční poslanci obhajujú, opoziční naopak kritizujú nové opatrenia, ktoré sťažia život nezaočkovaným. Taraba vyzval prezidentku, aby zákon vetovala

Bratislava 14. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR -Jaroslav Novák)

Narastajúci počet prípadov nákazy novým koronavírusom potvrdzuje, že na Slovensku je vraj pandémia nezaočkovaných. Sprísnenie protipandemických opatrení preto musí vytvoriť aj podmienky na to, aby zaočkovaní boli odmenení za svoju zodpovednosť. V diskusnej relácii TA3 V politike na to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS v Národnej rade SR Anna Zemanová, ktorá zároveň pripomenula, že zmeny sledujú aj aspoň čiastočné otvorenie ekonomiky v najviac postihnutých okresoch

Ilustračné foto

Vyvrátila tiež pochybnosti opozície, či sú niektoré zo schválených opatrení realizovateľné. Ide napríklad o pochybnosti, týkajúce sa testov pre nezaočkovaných zamestnancov, ktoré majú mať k dispozícii zamestnávatelia. „Testov je dosť, navyše budú to samotesty, nebude potrebné vytvárať žiadne MOM-ky,“ uistila.

Člen parlamentného výboru pre sociálne veci a podpredseda Hlasu-SD Erik Tomáš si myslí, že sprísnenie protipandemických opatrení vytvára nerovnocenný prístup a riziko segregácie. Pripomenul, že z dôvodu vecného nesúhlasu s viacerými zmenami za nové opatrenia s kolegami nehlasoval, kritizuje najmä, že pandemická PN sa má dostať na úroveň štandardnej.

Člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Tomáš Taraba vyjadril v diskusii nesúhlas s tým, aby sa podobné zákony schvaľovali v skrátenom konaní. Opätovne vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon vetovala. „Takisto plne podporujem myšlienku obrátiť sa v súvislosti s legislatívou na Ústavný súd,“ povedal.

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) zdôraznil, že zhoršujúca sa epidemická situácia, ktorú charakterizuje nárast ochorení s výraznou prevahou nezaočkovaných, ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov s inou diagnózou, vrátane najohrozenejších s onkologickými ochoreniami. Krúpa si takisto myslí, že zaočkovaní majú mať slobody a preto i odmieta plošné chápanie opatrení ako reštriktívne kroky. „My nerobíme opatrenia, aby sme zatvárali, ale naopak, aby sme otvárali, uvoľňovali obmedzenia,“ upozornil.

Koaliční poslanci si myslia, že nie je dôvod, aby po dostatočne dlhom čase, v ktorom sa mohli ľudia zaočkovať a zvýšiť ochranu pred ochorením COVID-19, mala platiť výhodnejšia pandemická PN. Opoziční poslanci si naopak myslia, že sa týmto krokom znižuje ochota ľudí byť zodpovední a ostať v izolácii a tým sa zvyšuje riziko šírenia infekcie.
Peter(skala)
Diskriminačný a segregačný zákon prešiel parlamentom, teraz by mala prezidentka dať podnet na Ústavný Súd, či je v súlade s ústvaným právom.

Samozrejme teraz nedá, to len Referendum jej ležalo v žaludku, tak vtedy musela dať, pre istotu, keby sa predsa len našlo dostatok väčšina hlasov proti koaličnje vláde
Marieta Ria
... čo je proti ľuďom, to ona podpíše hneď, tam si je istá... aby sme boli krajinou, kde sa ľudia nebudú báť zomierať!
Peter(skala)
presne tak, keby sa jej niekto opýtal, prečo teraz nedá podnet na US aby prešetrili, či nie je v rozpore s ustavnym pravom a to tak ako Referendum, tak by bolo zaujimave ako sa bude vykrucať.
😘🤫😴🥱