tr.news
6

Paris Başpiskoposu Ayinleri "Kıyıda Kalmış Küçük Konular" Olarak Adlandırdı

Paris Başpiskoposu Michel Aupetit RadioNotreDame.net'e verdiği demeçte (17 Kasım), Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin'in Fransız piskoposlarını kendi kiliselerini kontrol edememekle suçladığını söyledi.

Darmanin, piskoposlarla Kutsal Ayinler konusundaki mevcut Fransız yasağını tartışırken, onlara Ayinlere maskesiz katılan ve dilden Komünyon alan Katoliklerin yer aldığı videolar sundu.

Geleneksel Latin Ayinini uygulayanlardan açıkça söz eden Aupetit, onları sorun çıkarmakla suçladı ve dilden Komünyonun henüz altıncı yüzyılda "icat edildiğini" iddia etti [öte yandan Novus Ordo Kilisesi ise yalnızca elli yıl önce elden Komünyonu kabul etmişti].

Aupetit, 1 Aralık'ta "katı" bir hijyen protokolü ile - açık bir şekilde - dilden Komünyonu yasaklayarak, Ayinleri yeniden başlatmayı planlıyor.

İtaatsizlik konusunda uyardı ve "küçük işlerini kendi köşelerinde yapanları ve tüm kardeşlerinin ayine katılmasını engelleyenleri" suçladı. Herhangi bir Fransız kilisesinde tek bir Covid-19 kümelenmesi yaşanmadı.

Resim: Michel Aupetit, © François-Régis Salefran , CC BY-SA, #newsUwzybmfhlh