Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks2K
Radek33
2

Regularne spożywanie gorzkiej czekolady czyni zdrowotne cuda!

Czy to możliwe, że spożywanie 2 kostek gorzkiej czekolady często, ale i z umiarem może mieć wspaniały wpływ na nasz organizm, samopoczucie, a także pomoże w odchudzaniu?

Gorzka czekolada jest zasobna w żelazo, węglowodany, magnez, flawonoidy, niacynę, teobrominę i przeciwutleniacze.

Ziarno kakaowca, które jest jej głównym składnikiem to bogactwo antyoksydantów, które mają moc powstrzymywania procesu starzenia. Można po nią sięgnąć przy problemach z bezsennością. Zawarte w niej flawonoidy eliminują zły cholesterol, zapewniają ochronę przed miażdżycą i nowotworami. Chronią przed infekcjami i normują pracę układu krwionośnego i poprawiają przepływ krwi do serca. Czekolada jest pomocna w eliminowaniu stresu. Już zjedzenie kilku kostek czekolady podnosi poziom energii i poprawia nastrój. Świetnie sprawdzi się jako lekarstwo na kaszel, bo zawiera teobrominę. Pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, a to oznacza, że jest świetnym dodatkiem diet odchudzających. Dwie kostki gorzkiej czekolady jedzone trzy razy w tygodniu dzięki błonnikowi utrzymują uczucie sytości. Zmniejsza chęć sięgnięcia po słodkie, tłuste i słone przekąski. Może również przyspieszać przemianę materii.

Występujące w niej przeciwutleniacze sprawiają, że korzystnie wpływa na naskórek i pomaga zachować zdrową cerę. Regularne spożywanie gorzkiej czekolady zwiększa wrażliwość na insulinę, co za tym idzie, zmniejsza ryzyko cukrzycy. Ponadto, gorzka czekolada, może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi u ludzi, którzy są chorzy na cukrzycę. Ma niski indeks glikemiczny, czyli wolno podwyższa poziom cukru we krwi.

– Czekolada jest stymulantem i aktywuje mózg w naprawdę wyjątkowy sposób –mówi prof.L.Stevens. Jak dowodzą wyniki jego analiz, nawet spożycie niewielkiej ilości czekolady o zawartości kakao conajmniej 60 proc. sprawia, że czujemy się bardziej skoncentrowani oraz zwiększa się aktywność mózgu.„ – Wielu z nas po południu opada z sił, tracimy koncentrację, z trudem przyswajamy nowe informacje. Warto wtedy mieć pod ręką czekoladowy batonik, z wysoką zawartością kakao. Taka przekąska może pomóc nam w przywróceniu koncentracji –” dodaje naukowiec, zastrzegając jednocześnie, że czekolada mleczna nie daje takich efektów.

Spożywanie czekolady, zwłaszcza gorzkiej, ma również związek ze słabszym nasileniem objawów depresji.Okazuje się, że mniejszej ilości objawów depresji sprzyjała konsumpcja każdej czekolady, jednak tylko gorzka czekolada gwarantowała niższe natężenie symptomów klinicznie istotnych.

Codzienne zjadanie niewielkiej ilości ciemnej czekolady zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów w podobny sposób jak przyjmowanie aspiryny. Poza tym chroni przed miażdżycą przywracając elastyczność tętnic i zapobiegając przyklejaniu się białych krwinek do ścian naczyń krwionośnych

Gorzka czekolada - skład:

Gorzka czekolada zawiera wiele cennych dla zdrowia składników. W czekoladzie o wysokiej zawartości kakao znaleźć można przede wszystkim:

magnez,
żelazo,
cynk,
potas,
fosfor,
węglowodany,
flawonoidy,
niacynę,
teobrominę,
fenylotylaminę
.

Gorzka czekolada - magnez

Często słyszy się, że osoby cierpiące na niedobory magnezu powinny spożywać gorzką czekoladę i w rzeczywistości tak jest. W 100 gramach czekolady zawarte jest około 165 mg magnezu, co stawia czekoladę w czołówce produktów bogatych w magnez.

Jak gorzka czekolada wpływa na organizm?

Pobudza


Wysoka zawartość węglowodanów oraz składników, takich jak żelazo, magnez oraz potas, w połączeniu z niewielką ilością cukru, sprawiają, że gorzka czekolada dodaje energii na dłuższy czas. Z tego względu tabliczka czekolady o wysokiej zawartości kakao powinna się znaleźć w plecaku podczas każdej dłuższej wycieczki.

Poprawia kondycję układu krwionośnego

Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów gorzka czekolada chroni układ krwionośny przed miażdżycą, zapobiega udarowi mózgu i tworzeniu się zakrzepów, a poza tym hamuje rozwój chorób nowotworowych. Oprócz tego, flawonoidy wspomagają organizm w walce z infekcjami, wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają napięcie mięśni. Gorzka czekolada zawiera również polifenole, które działają pozytywnie na serce – obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałom.

Wpływa pozytywnie na pracę mózgu

Kilka kostek gorzkiej czekolady potrafi poprawić humor, a także pobudzić mózg do wytężonej pracy. Czekolada o wysokiej zawartości kakao wpływa na poprawę koncentracji, polepsza pamięć, redukuje zmęczenie i senność. W związku z tym, gorzka czekolada jest polecana osobom, które wykonują pracę umysłową lub uczą się.

Wspomaga oczyszczanie nerek

Gorzka czekolada działa łagodnie moczopędnie, pobudza nerki do pracy i oczyszcza układ moczowy. Z tego powodu, gorzka czekolada powinna znaleźć się w diecie osób, które cierpią na częste infekcje układu moczowego.

Redukuje kaszel

Niedawno odkryto, że zawarta w czekoladzie teobromina jest skuteczniejsza w walce z kaszlem niż kodeina, która zawarta jest w wielu środkach na kaszel. Zaletą teobrominy jest fakt, że w przeciwieństwie do kodeiny nie wywołuje senności.

Poprawia nastrój

Spożycie gorzkiej czekolady wpływa na podwyższenie poziomu endorfiny i serotoniny, przez co wpływa na odczuwanie przyjemności i poprawę humoru. Co więcej, endorfiny i serotonina zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję, dlatego raz na jakiś czas warto sięgać po kostkę gorzkiej czekolady.

Ma pozytywny wpływ na wzrok

Przez to, że gorzka czekolada poprawia krążenie krwi i pracę serca, większa ilość składników odżywczych jest dostarczana wraz z krwią do mózgu, a także siatkówki oczu, co przekłada się na poprawę widzenia.

Spowalnia procesy starzenia

Gorzka czekolada zawiera sporo antyoksydantów, które chronią komórki ciała przed starzeniem. Czekolada chroni również przed szkodliwym promieniowaniem UV, co nie oznacza jednak, że jedząc czekoladę można zrezygnować ze stosowania kremów z filtrem.

Gorzka czekolada podczas diety?

Gorzka czekolada to z pewnością najlepszy wybór na chwilę słabości podczas diety. Nie zawiera tak dużo cukru oraz tłuszczu, jak czekolada mleczna czy biała, dlatego nie dostarcza tak wielu pustych kalorii, jak inne słodycze. Co zaskakujące, gorzka czekolada może nawet wspomagać odchudzanie, oczywiście pod warunkiem, że będzie spożywana z umiarem. Po spożyciu gorzkiej czekolady nie występuje nadmierna produkcja insuliny i przedłużone jest uczucie sytości, co zmniejsza ilość spożywanych kalorii. Wybierając gorzką czekoladę, szczególnie w czasie diety, trzeba zwracać uwagę na jej skład. Czekolada powinna mieć co najmniej 60,najlepiej 70% kakao i nie powinna zawierać syropu glukozowo–fruktozowego. Lepiej, żeby w składzie czekolady znajdowała się niewielka ilość cukru niż syrop, ponieważ jest on bardzo szkodliwy, może wywoływać otyłość, a także cukrzycę i wiele innych chorób.

Rodzaje czekolad i ich zdrowotne wartości:

1.gorzkie: najbardziej szlachetne i najzdrowsze, występują w nich korzystne dla naszego zdrowia pierwiastki, takie jak np. magnez, żelazo, cynk, fosfor, potas. Powinny zawierać minimum 60 proc. miazgi kakaowej.Niektóre zawierają nawet 90% jednak już tak nie smakują i ciężko się zjada,najlepsze ok.70%

2.deserowe: także zdrowe,ale już nie tak korzystne i szlachetne jak gorzkie, zawierają więcej cukru, a oprócz tłuszczu kakaowego, także tłuszcze roślinne, ale także zdrowe. Powinny zawierać do 50% miazgi kakaowej

3.mleczne: już nie tak korzystne ,zawierają niewiele, od 25 do 50% miazgi kakaowej, natomiast dużo cukrów, a także mleko w proszku, tłuszcze roślinne, sztuczne aromaty i emulgatory

4.białe: niezdrowe,nie mają w składzie miazgi kakaowej, a jedynie nieduże ilości tłuszczu kakaowego, w najlepszych produktach tego typu jest go do 33%. Oprócz tego znajduje się w nich dużo cukru, tłuszcze roślinne, a także aromaty i emulgatory. Smakosze, nie zaliczają jej czekolad, ze względu na brak miazgi kakaowej.

5. nadziewane:najbardziej niezdrowe,zawierające przede wszystkim tłuszcz utwardzony, cukier i inne szkodliwe substancje

W diecie warto łączyć gorzką czekoladę z owocami i orzechami.

A która z gorzkich czekolad jest mniej lub bardziej zalecana?
czytajsklad.com/czekoladygorzkie/
Radek33
Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów gorzka czekolada chroni układ krwionośny przed miażdżycą, zapobiega udarowi mózgu i tworzeniu się zakrzepów, a poza tym hamuje rozwój chorób nowotworowych. Oprócz tego, flawonoidy wspomagają organizm w walce z infekcjami, wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają napięcie mięśni. Gorzka czekolada zawiera również polifenole, które działają pozytywnie …More
Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów gorzka czekolada chroni układ krwionośny przed miażdżycą, zapobiega udarowi mózgu i tworzeniu się zakrzepów, a poza tym hamuje rozwój chorób nowotworowych. Oprócz tego, flawonoidy wspomagają organizm w walce z infekcjami, wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają napięcie mięśni. Gorzka czekolada zawiera również polifenole, które działają pozytywnie na serce – obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałom.
Radek33
– Czekolada jest stymulantem i aktywuje mózg w naprawdę wyjątkowy sposób –mówi prof.L.Stevens. Jak dowodzą wyniki jego analiz, nawet spożycie niewielkiej ilości czekolady o zawartości kakao conajmniej 60 proc. sprawia, że czujemy się bardziej skoncentrowani oraz zwiększa się aktywność mózgu.„ – Wielu z nas po południu opada z sił, tracimy koncentrację, z trudem przyswajamy nowe informacje. Warto …More
– Czekolada jest stymulantem i aktywuje mózg w naprawdę wyjątkowy sposób –mówi prof.L.Stevens. Jak dowodzą wyniki jego analiz, nawet spożycie niewielkiej ilości czekolady o zawartości kakao conajmniej 60 proc. sprawia, że czujemy się bardziej skoncentrowani oraz zwiększa się aktywność mózgu.„ – Wielu z nas po południu opada z sił, tracimy koncentrację, z trudem przyswajamy nowe informacje. Warto wtedy mieć pod ręką czekoladowy batonik, z wysoką zawartością kakao. Taka przekąska może pomóc nam w przywróceniu koncentracji –” dodaje naukowiec, zastrzegając jednocześnie, że czekolada mleczna nie daje takich efektów.