ewaboryk
4731

Prezydent Andrzej Duda: Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita, niech żyje biało-czerwona!

Źródło: Jakub Szymczuk/KPRP 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. - To nasza historia spowodowała, że Polacy rozsiani są na całym …More
Źródło: Jakub Szymczuk/KPRP
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. - To nasza historia spowodowała, że Polacy rozsiani są na całym świecie, że mieszkają na wszystkich kontynentach - powiedział Prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym, a także flagi państwowe wyróżnionym organizacjom.
Prezydent zachęcał Polaków do wywieszania biało-czerwonej flagi na domach, blokach, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że pod biało-czerwoną, do końca 2018 r., a także później, Polsce uda się osiągnąć wiele sukcesów. - Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita, niech żyje biało-czerwona! – podkreślił.
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką wzięli przed południem udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
Prezydentowi towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta …More
Agnieszka -C
No cóż.... Polska jak narazie zniewolona,wyzwoli ją Jezus Chrystus ,kiedy zostanie uznany w pełni za Króla Polski
Weronika..S
A ładnie to tak kpiny sobie urządzać z Polski i Polaków?
Nemo potest duobus dominis servire !
.
.
.
.
.
.
.
Dziękuję Ci Boże.
.
.
.
.
.
.
.
Matricaria
Ponieważ nie można kupić flagi w uczciwych kolorach to nie wywieszam,ale posłucham zachęty Prezydenta i po prostu znajdę do uszycia materiały we właściwych barwach na flagę.Precz z badziewiem.A z Orła Panie Prezydencie zrobiono żółtodziobą kurę.
Czerwień narodowej flagi nie jest czerwona, a biel wcale nie jest biała. Potocznie rozumiana czerwień to karmazyn, kolor jaki w Polsce od najdawniejszych …More
Ponieważ nie można kupić flagi w uczciwych kolorach to nie wywieszam,ale posłucham zachęty Prezydenta i po prostu znajdę do uszycia materiały we właściwych barwach na flagę.Precz z badziewiem.A z Orła Panie Prezydencie zrobiono żółtodziobą kurę.

Czerwień narodowej flagi nie jest czerwona, a biel wcale nie jest biała. Potocznie rozumiana czerwień to karmazyn, kolor jaki w Polsce od najdawniejszych czasów przysługiwał warstwie panującej, szlachcie i książętom. Pamiątką tego obyczaju jest stare słowo „karmazyn”, oznaczające możnego i dumnego polskiego szlachcica. Nic dziwnego, że owa barwa pojawiła się na królewskich proporcach – podczas bitew i przy okazjach pokojowych uroczystości.

Natomiast „bielą” przyjęło się nazywać srebrną barwę herbowego ptaka, o czym przypominają nam jeszcze słowa pieśni z powstania 1831: „W krwawym polu srebrne ptaszę”. W heraldyce nie ma „bieli” ani „żółci”, jest natomiast srebro i złoto, nazywane „metalami”. Inne barwy to „kolory”. Podstawowa heraldyczna zasada, głosząca, że nie kładziemy metalu na metal, w obecnym polskim herbie, ustanowionym w 1927 r., została złamana: z białymi piórami orła sąsiadują żółte pazury, dziób i korona.
pl.aleteia.org/…/dlaczego-polska…