Clicks61
Peter(skala)

V Čile zaútočili v nedeľu demonštranti na kostoly

Čile 19. októbra (TK KBS) V Čile zaútočili v nedeľu demonštranti na kostoly v meste Santiago de Čile. Útoky na Kostol San Francisco de Borja a Kostol Nanebovzatia Panny Márie sa odohrali počas verejného zhromaždenia, na ktorom si ľudia pripomínali spoločenské vzopätie proti politikom z októbra minulého roka. V októbri 2019 Čile oslavovalo tridsať rokov demokracie, čo nespokojní občania využili na protesty za väčšiu sociálnu spravodlivosť v krajine. Po zrážkach medzi protestujúcimi a príslušníkmi ozbrojených zložiek vtedy zahynulo 30 ľudí a ďalšie stovky boli zranené.

Podľa miestnych médií sa nedeľňajšie protesty začali pokojne, no po čase v dave objavili násilníci, ktorí začali útočiť na kostoly, sprejovať na ne hanlivé heslá ako Muerte al Nazareno! (Smrť kresťanom!) a podpaľovať ich. Veža jedného z kostolov sa počas požiara zrútila na otvorenú ulicu. Informácie pápežskej nadácie ACN tvrdia, že zatiaľ čo mnohí protestujúci vnímali udalosť ako oslavu občianskych slobôd a prípravu na referendum, niektorí využili situáciu na to, aby znova rozpútali násilie a chaos.

Oficiálne stanovisko pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi

Sme zdesení z agresie, drancovania a útokov na kostoly v meste Santiago de Čile. Udalosti z nedele 18. októbra ukazujú ako ďaleko dokážu zájsť ľudia, ktorí propagujú násilie a nenávisť. Nič nemôže ospravedlniť použitie násilia, či útoky na posvätné miesta. Násilie namierené voči slobode vierovyznania, či presvedčenia iných ľudí nikdy nepomôže nastoliť sociálny, rasovú, či ekonomickú spravodlivosť. Sme presvedčení, že v ťažkých situáciách je na mieste požadovať spoločenské zmeny a primerane sa za ne postaviť verejným spôsobom. Bezuzdná nenávisť voči náboženským skupinám však len plodí konflikty a preto musí byť otvorene a celospoločensky odsúdená.

Kancelárie nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi po celom svete vyjadrujú súcit a podporu farnosti Nanebovzatia Panny Márie v Santiago de Čile, jej vedeniu a zamestnancom. Títo ľudia na čele s Pedrom Narbonaom mnoho rokov spolupracovali s našou nadáciou a angažovali sa v pomoci trpiacim a núdznym. Sme vážne pohoršení a zdesení zo skutočnosti, že násilie, ktoré sme doteraz poznali „z prvej ruky“ len v komplikovaných regiónoch sveta, pocítili na vlastnej koži aj veriaci v Čile.

Dvadsaťšesť národných kancelárií nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi zároveň vyzýva čilskú vládu, aby dôsledne bránila náboženské svätyne v krajine, na ktorých sa za posledný rok odohralo takmer 60 útokov a násilností vrátane podpaľačstva.