Tsunami ogarnie wybrzeża Morza Śródziemnego w ciągu 30 lat - nieuniknione zjawisko.

Ryzyko powstania ściany wody po trzęsieniu ziemi jest prawie pewne. Populacje są proszone o przygotowanie się do tego.

Wciąż pamiętamy straszne obrazy tsunami, które uderzyło w szczególności u wybrzeży Tajlandii 26 grudnia 2004 roku. Nigdy wtedy nie myśleliśmy, że takie zjawisko dotknie nasze wybrzeże.

Jednak Międzyrządowa Komisja Oceanograficzna UNESCO potwierdza, że katastrofy tego typu można spodziewać się w najbliższych latach na Morzu Śródziemnym.

Przygotowanie społeczeństw

Temat ten będzie jednym z głównych tematów poruszanych na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie oceanów, która odbędzie się 27 czerwca w Lizbonie w Portugalii.

Międzynarodowa Komisja Oceaniczna UNESCO (MKOl) pragnie z tej okazji rozszerzyć swój program „Gotowy na tsunami” , utworzony w 2017 r., aby przygotować populacje przybrzeżne do przygotowania się na ryzyko tsunami, w szczególności na Morzu Śródziemnym, jak donosi La Croix .

„Poważne” ryzyko, którego nie należy przeoczyć

Badania naukowe opublikowane w ScienceDirect pokazują, że ryzyko jest „znaczne” na Morzu Śródziemnym w ciągu najbliższych kilku lat.

Musimy więc być przygotowani na to, że na naszym wybrzeżu powstanie, a przede wszystkim rozbije się gigantyczna, kilkumetrowa „fala” niszcząca, której źródłem jest zjawisko sejsmiczne. Ponieważ ta ściana wody unosi wszystko na swojej drodze.

Jaki jest program przygotowawczy?

„Globalny system ostrzegania przed tsunami, pilotowany przez Unesco, jest szczególnie skuteczny w bardzo szybkim wykrywaniu tsunami. Jednak dzwonienie dzwonkiem alarmowym nie wystarczy: aby ratować życie, społeczności przybrzeżne muszą być również przeszkolone, aby reagować we właściwy sposób. Unesco jest teraz zdecydowanie zobowiązali się do szkolenia ich na całym świecie do 2030 roku”, jak wskazuje Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO .


Przetestowany już w 40 społecznościach w 21 krajach, w regionach Karaibów, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, program „Tsunami Ready” zostanie rozszerzony na całym świecie na tysiące bardziej narażonych społeczności przybrzeżnych.

© ILLUSTRATION PIXABAY - SCYM
Wskaźniki, które należy przygotować na wypadek tsunami.
Program definiuje dwanaście kryteriów, które obejmują wszystkie etapy, od zapobiegania, szkolenia ludności i oceny ryzyka po gotowość i reagowanie, dostosowanych do lokalnych potrzeb.

Zjawisko, które już wystąpiło na Morzu Śródziemnym

Według INGV , włoskiego narodowego instytutu geologii i wulkanologii, co najmniej 290 tsunami miało miejsce na Morzu Śródziemnym setki lat temu.

Ale ostatnie uderzyły na wyspę Samos w Grecji 30 października 2020 r. I na Lazurowe Wybrzeże 16 października 1979 r. Za każdym razem należy ubolewać nad ofiarami...


Un tsunami va déferler sur les côtes méditerranéennes : un phénomène inévitable d'ici trente ans -- Sott.net
Don Mac
Planowane na całym świecie finansowe tsunami właśnie się zaczęło!
Planowane na całym świecie finansowe tsunami właśnie się zaczęło!