Clicks1.7K
PiotrM
10

Nowe słowa Litanii Loretańskiej.

ROZPOCZYNAJĄ SIĘ NABOŻEŃSTWA MAJOWE – LITANIA LORETAŃSKA MA NOWE WEZWANIA

W tym roku podczas nabożeństw majowych po raz pierwszy będzie odmawiana Litania loretańska z wezwaniami, które do tekstu modlitwy dołożył papież Franciszek.



Maj w Kościele Katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Parafie i rodziny intensywniej modlą się w tych dniach za wstawiennictwem Maryi, w kościołach lub przed przydrożnymi kapliczkami, odmawiając Litanię Loretańską oraz śpiewając pieśni maryjne. Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie.

„Faktycznie to Ona jest najpiękniejszym kwiatem, jaki zakwitł ze stworzenia, „różą”, która ukazała się w pełni czasu, gdy Bóg, posyłając swego Syna, obdarzył świat nową wiosną. Jest też zarazem pokorną i dyskretną protagonistką pierwszych kroków chrześcijańskiej wspólnoty: Maryja jest jej duchowym sercem, albowiem sama Jej obecność pośród uczniów jest żywą pamięcią o Panu Jezusie i zadatkiem daru Jego Ducha”

– mówił w 2010 r. papież Benedykt XVI w katechezie wyjaśniającej liturgiczny kontekst dedykowania Maryi tego miesiąca.

Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne.

Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 r. zatwierdziła polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., brzmią w języku polskim kolejno: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Wezwanie „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu (po wezwaniu „Matko łaski Bożej”), będzie znajdować się w nowym miejscu.

Ks. Dominik Ostrowski, sekretarz Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że „nie można dokładać dodatkowych wezwań (np. „Królowo świata”) tylko dla dokończenia symetrycznej frazy melodycznej”. – W litaniach priorytetem jest tekst modlitwy, a nie melodia, dlatego należy promować lub komponować takie melodie litanii, które nie zakładają parzystej liczby wezwań – podkreślił.

Nowe brzmienie Litanii loretańskiej obowiązuje z dniem podjęcia uchwały przez Konferencję Episkopatu Polski, tzn. od 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.

Poniżej do pobrania oficjalny tekst Litanii loretańskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Źródło: Episkopat.pl oraz KAI
Weronika....S
Czy EP nie jest w stanie konfliktu z Bogiem i Jego przykazaniami poprzez podstępne zachęcanie do szczepionek opartych na tkankach zamordowanych przed urodzeniem dzieci i uznanych przez EP za właściwe w takiej czy innej sytuacji. EP sugeruje, że nie ma innego wyjścia jak szczepienia, bo zagrożenie utraty życia jest powszechne i kowid nie ominie nikogo niezaszczepionego. Co za jednomyślność …More
Czy EP nie jest w stanie konfliktu z Bogiem i Jego przykazaniami poprzez podstępne zachęcanie do szczepionek opartych na tkankach zamordowanych przed urodzeniem dzieci i uznanych przez EP za właściwe w takiej czy innej sytuacji. EP sugeruje, że nie ma innego wyjścia jak szczepienia, bo zagrożenie utraty życia jest powszechne i kowid nie ominie nikogo niezaszczepionego. Co za jednomyślność masonów i EP.
Paweł Michał
W stanie konfliktu z Bogiem i Jego odwiecznym Prawem jest zdecydowana większość ludzi. Tak więc EP to jest małe piwo.
Lud odrzucił Boga i Jego Przykazania, to niby dlaczego pasterze z tego ludu pochodzący (a nie z Nieba spadający) mieliby mieć inne przekonania?
Inne przekonania od głupiego ludu mają tylko nieliczni pasterze z niego się wywodzący, ale Bożą łaską od jego gupizny uchronieni.
Weronika....S
Jeżeli oni są w apostazji, a logika religijna wskazuje, że są, bo z nakazu masonów polecili kapłanom wylanie wody święconej z kościołów co jest zbrodnią religijną powiązaną z oszustwem w sprawie pandemii, to też ich ,,wytyczne,, obowiązują? Jakiś czas temu przeczytałam, żeby zachowywać stare modlitewniki i wydaje mi się to bardzo słuszne.
Nie jest religijnie i prawowiernie możliwe, aby decydenci,…More
Jeżeli oni są w apostazji, a logika religijna wskazuje, że są, bo z nakazu masonów polecili kapłanom wylanie wody święconej z kościołów co jest zbrodnią religijną powiązaną z oszustwem w sprawie pandemii, to też ich ,,wytyczne,, obowiązują? Jakiś czas temu przeczytałam, żeby zachowywać stare modlitewniki i wydaje mi się to bardzo słuszne.
Nie jest religijnie i prawowiernie możliwe, aby decydenci, którzy tak zmienili na masoński i cieszący bożka kowida wygląd naszych kościołów, w których w Tabernakulum znajduję się Najświętszy Sakrament, mogli nie byli w stanie apostazji. Na podstawie tego, co jest ich dziełem można stwierdzić, że w ich mniemaniu każda profanacja katolickich kościołów jest możliwa.
yagu
Czy można powiedzieć " Boże przebacz im bo nie wiedzą co czynią " ? Przed dwoma tysiącami lat pycha Kapłanów doprowadziła do śmierci Chrystusa Pana , dziś Kapłani prowadzą na zatracenie miliony wiernych do piekła . Czasy się zmieniają ,lecz Boskie znaki pozostają , dla tych co chcą widzieć .
m.rekinek
,,Nowe brzmienie Litanii loretańskiej obowiązuje z dniem podjęcia uchwały przez Konferencję Episkopatu Polski" - czyli mamy nową ,,litanię episkopalną"
,,W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej."
To może ktoś by wymyślił 56-te wezwanie, może coś w duchu covidiańskim 😷 😍
Wieczne Odpoczywanie Amen
akurat przy Różańcu, czy Litanii, czy Ojcze Nasz, nie odważyłbym się zmienić ANI JOTY.
Lech42
m.rekinek proponuję po wezwaniu Uzdrowienie chorych dodać wezwanie Nadziejo zaszczepionych. Może być ?
V.R.S.
W duchu kowidiańskim to będzie "litania" do wyszczepionki. Kowidowy ewangelista Mateusz zaproponował już nawet na jesieni u.br. pierwsze wezwanie: "Światło nadziei".
Orędzia