Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
pl.news
1.2K

Traditionis custodes: "szara strefa" pozostaje – FSSP

Po tym ogłoszeniu TC ojciec Paul-Joseph, przełożony dystryktu francuskiego FSSP i ojciec Ribeton, rektor seminarium w Wigratzbad, napisali do Franciszka 28 grudnia, "z ufnością" apelując o jego "troskę".

Zaledwie dzień później Franciszek odpowiedział zeskanowanym listem odręcznym, powiedział Paul-Joseph portalowi Present.fr (21 lutego). Obaj zostali umówieni na spotkanie w Santa Marta 4 lutego, które trwało prawie godzinę: "papież był bardzo łaskawy podczas całej rozmowy, okazując prawdziwą troskę".

Powiedział, że TC nie ma na myśli wspólnot staroobrzędowych. Paul-Joseph uważa, że Franciszek był "naprawdę poruszony" historią FSSP.

Obaj zapytali Franciszka "z szacunkiem", czy można to "sformalizować", a Franciszek wysłał dekret 19 lutego. Teraz, wyjaśnia Paul-Joseph, biskup, który przyjął FSSP do swojej diecezji, nie może narzucać kapłanom FSSP nowego ordo.

Pozostałą "małą szarą strefą" jest dla Paula-Josepha fakt, że biskupi, którzy udzielają święceń dla FSSP, "nie mają prawa" używać Pontificale Romanum,

"Papież słyszał jednak, jak radośnie mówiliśmy o naszych przyszłych święceniach, a stanowisko z tej strony jest jasne" – mówi enigmatycznie Paul-Joseph.

Grafika: Benoît Paul-Joseph, #newsRmflggfejp