Clicks528

Zvrat pred voľbami – Banskobystrický kraj môže a ide čerpať eurofondy. Médiá mlčia!

Anton Čulen
1
V roku 2015 zastavila vláda Banskobystrickému samosprávnemu kraju možnosť čerpať eurofondy. Bola to pomsta SMERu za to, že sme ich odmietli rozkrádať a že sme projekt na rekonštrukciu 20-tich …More
V roku 2015 zastavila vláda Banskobystrickému samosprávnemu kraju možnosť čerpať eurofondy. Bola to pomsta SMERu za to, že sme ich odmietli rozkrádať a že sme projekt na rekonštrukciu 20-tich kilometrov ciest nedali firme, ktorú vysúťažilo bývalé SMERácke vedenie kraja za 6 miliónov eur, ale že sme toto verejné obstarávanie transparentne zopakovali a vysúťažili o 1,5 milióna eur lacnejšiu firmu. Viac o politickej pomste Roberta Fica voči Banskobystrickému samosprávnemu kraju sa dočítate tu.

www.youtube.com/watch

V časoch, keď hrozilo, že Banskobystrický samosprávny kraj príde o možnosť čerpať eurofondy, boli toho plné médiá. Bulvár sa predháňal v bombastických titulkoch o tom, ako Marian Kotleba pripravil kraj o desiatky miliónov eur z eurofondov. My sme sa však nevzdali. Hľadali sme spôsoby, ako eurofondy na rozumné projekty pre BBSK získať späť. Písali sme sťažnosti na Európsku komisiu, podali sme podnety na NKÚ a žaloby na súdy.

www.youtube.com/watch
Nakoniec sa nám v priebehu tohto roka podarilo nájsť spôsob, ako vládnu blokádu eurofondov pre BBSK obísť a eurofondy opäť čerpať. Ak nemôže byť prijímateľom eurofondov samotný Úrad BBSK, tak jednoducho projekty podáme prostredníctvom krajských organizácií, resp. partnerských obcí.

www.youtube.com/watch
Dôvod, prečo chceme eurofondy na rozumné projekty čerpať aj napriek tomu, že Európsku úniu kritizujeme, je čisto pragmatický. Slovensko odvádza povinne do rozpočtu EÚ viac ako 800 miliónov eur ročne. Bol by hriech nechať tieto naše peniaze Bruselu.

BBSK ide čerpať z eurofondov 20 miliónov eur na opravy ciest
Keď hrozilo, že BBSK môže prísť o eurofondy na cesty, tak sa médiá išli roztrhať. O tom, že situácia sa koncom tohto leta zmenila a BBSK o eurofondy na rekonštrukcie ciest nepríde však médiá už takticky mlčia. Aby náhodou tesne pred voľbami nenapísali o ĽS Naše Slovensko niečo pozitívne. 20 miliónov eur určených na opravu ciest v BBSK budeme čerpať prostredníctvom krajskej firmy Banskobystrická regionálna správa ciest, a.s., pričom samotný kraj jej preplatí spolufinancovanie projektov. Koncom leta bol totiž aj na základe našich podnetov rozšírený okruh oprávnených prijímateľov eurofondov aj o organizácie, ktoré sú zriaďované vyššími územnými celkami za účelom údržby ciest.

www.youtube.com/watch

Už teraz máme na Úrade BBSK predpripravené projekty na rekonštrukcie krajských ciest v najvyššej možnej sume 20 miliónov eur. Čakáme len na vypísanie výzvy na podávanie projektov, ktorá by mala byť zverejnená počas najbližších mesiacov.

Dôkaz: Revízia Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 -2020 (tzv. IROP), ktorá bola schválená na úrovni Národného monitorovacieho výboru pre európske štrukturálne a investičné fondy, v ktorom má zastúpenie aj Európska komisia. Viď rozšírený okruh oprávnených prijímateľov na str. 41 revidovaného programového dokumentu IROP.

Fakt, že BBSK nepríde o eurofondy na rekonštrukcie ciest potvrdil aj samotný riaditeľ Sekcie programov regionálneho rozvoja ministerstva pôdohospodárstva SR v Správach RTVS dňa 28. augusta 2017 (celé správy nájdete tu).

18 miliónov eur na podporu stredného odborného školstva
BBSK ide tiež čerpať aj eurofondy určené na podporu rozvoja stredných škôl. Oficiálnymi prijímateľmi uvedenými v projektoch budú samotné stredné školy, ktorým kraj prispeje na spolufinancovanie projektov. V Zastupiteľstve BBSK bolo dokonca už schválené podanie 28 projektov v celkovej predpokladanej sume až 18 miliónov eur.

Dôkaz: Uznesenia č. 328/2017 – 356/2017 Zastupiteľstva BBSK o predložení a spolufinancovaní projektov z eurofondov pre stredné školy. Príklad uznesenia nájdete tu, všetky uznesenia nájdete tu.

Z eurofondov chceme stavať aj nové cezhraničné mosty
V rámci medzinárodného operačného programu Interreg V-A Slovensko – Maďarsko plánujeme v BBSK postaviť aj dva nové cezhraničné mosty za milióny eur. Oficiálnymi žiadateľmi uvedenými v projektoch budú obce Vrbovka a Ipeľské Predmostie. BBSK týmto obciam prispeje na spolufinancovanie projektov a taktiež pomôže s projektovou a technickou realizáciu stavieb. Vďaka tomu ani peniaze z tohto programu neprepadnú.

Dôkazy: Uznesenia Zastupiteľstva BBSK o uzatvorení dohôd o spolupráci pri výstavbe nových mostov s obcami Vrbovka a Ipeľské predmostie.

Banskobystrický kraj o eurofondy nepríde!

Argument, že BBSK kvôli Marianovi Kotlebovi príde o pripravované eurofondy teda už niekoľko týždňov nie je aktuálny. Práve naopak, v rámci Banskobystrického kraja sa idú čerpať peniaze na maximálny počet rozumných a praktických projektov. Vždy sme chceli a aj chceme využiť každú príležitosť, ako krajom pomôcť. Nebudeme sa však podieľať na žiadnom rozkrádaní. A to ani vtedy, ak sa jedná o peniaze z eurofondov. Pretože aj tie sú v konečnom dôsledku financované z našich daní.

Napriek tomu, že v rámci Banskobystrického kraja sa eurofondy môžu a idú čerpať, stále sa nájdu rôzni amatéri a politici, ktorí doteraz rozširujú bludy o tom, že Banskobystrický kraj o eurofondy príde. Medzi týchto ľudí patrí napríklad aj nezávislý kandidát SMERu Lunter (viac sa dočítate tu a tu), ktorého sme však na úrade, či na zasadnutí zastupiteľstva BBSK reálne nikdy nevideli (snáď okrem podania kandidatúry).

Nedajte sa opantať bábkami oligarchov. Držte nám palce a spoločne spravíme zo Slovenska funkčný a spravodlivý štát!

Keďže pozitívne správy o našej práci v Banskobystrickom samosprávnom kraji väčšina médií nezverejňuje, tak Vás prosíme o zdieľanie tohto článku.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja

www.naseslovensko.net/…/zvrat-pred-volb…
Anton Čulen
Na obrázku Vdp. Ján Košiar a Anton Čulen s obrazom Božieho Milosrdenstva v Bratislave.