Clicks829
pl.news

Droga do sukcesu karmelitanek z Alençon

Kiedy Sobór Watykański II zwrócił się do klasztorów o rewizję reguł i konstytucji, mniszki karmelitanki z Alençon we Francji uznały, że przepisy spisane przez świętą Teresę z Avila są w porządku.

Kontynuowały swoje życie tak, jakby Sobór Watykański II nigdy nie miał miejsca. To była ich pierwsza szczęśliwa decyzja. Ich drugą szczęśliwą decyzją było, gdy w następstwie Summorum Pontificum (2007) poprosiły o tradycyjną łacińską Mszę,

"Stwierdziłyśmy, że wymiar ofiarny Mszy św. był mało wyrażony w Mszy odprawianej w stronę ludzi, podczas gdy forma nadzwyczajna doskonale wyraża doktrynę katolicką" – powiedziała jedna z zakonnic portalowi HommeNouveau.fr (5 lutego).

Klasztor jednogłośnie zagłosował za tą zmianą. Biskup Jacques Habert, który w tym czasie przebywał w Sées, nie był przeciwny. Poprosił jedynie, aby siostry wprowadzały zmiany stopniowo.

Karmel w Alençon jest obecnie jednym z niewielu europejskich Karmeli, które całkowicie przyjęły tradycyjny ryt: "zdałyśmy sobie sprawę, że wielu młodych ludzi tego szukało" – mówi jedna z sióstr.

Grafika: carmel-alencon.fr, #newsCukzlmuori