Ukrajina: Autokefálna diecéza sa stala gréckokatolíckou

Arcibiskup Charkovsko-poľtavskej eparchie (severovýchodná Ukrajina) Ukrajinskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi (UAOC) Ihor Isichenko vstúpil do Gréckokatolíckej cirkvi, píše PillarCatholic.com (6. septembra).

Nie je jasné, koľko farností mal Isičenko a koľko ho nasledovalo. UAOC bola na východnej Ukrajine vždy veľmi malá.

Už v roku 2015 Isičenko poznamenal, že rozdelenie medzi pravoslávnymi frakciami sa príliš prehĺbilo, aby sa opäť našla jednota, a začal hľadať spoločenstvo s "cirkvami starého a nového Ríma". [hoci Kristus nezaložil "cirkvi", ale jednu Cirkev].

Situácia byzantského obradu na Ukrajine je komplikovaná. V sovietskych časoch všetky oficiálne farnosti patrili Moskovskému patriarchátu. V 90. rokoch 20. storočia boli obnovení gréckokatolíci a od moskovského patriarchátu sa odštiepili dve menšie cirkvi: skupina Filaret (Ukrajinská pravoslávna cirkev) a autokefálna cirkev, pričom obe boli považované za exkomunikované všetkými ostatnými pravoslávnymi na svete.

Obe sa v decembri 2018 zjednotili a vytvorili "Pravoslávnu cirkev Ukrajiny" a Bartolomej ich náhle uznal, ak Konštantínopol pod tlakom CIA.

Izičenko kritizoval ako hlavný problém pravoslávnu tendenciu podriadiť sa štátu.

#newsDvdbiarcdb

Freddy Gargamel
Hm, to hovorím už dlho a dalo sa to čakať... že tzv. "ukrajinská pravoslávna cirkev" sa po svojom odtrhnutí sa od Moskovského patriarchátu stane ľahkou a rýchlou korisťou Bergoglia... Tento zaujíma v rámci finančnícko-slobodomurárskej oligarchie veľmi významné miesto. Nielenže ťahá za sebou stámilióny vlastných ovečiek, ale zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v rámci súčasného "ťaženia na …More
Hm, to hovorím už dlho a dalo sa to čakať... že tzv. "ukrajinská pravoslávna cirkev" sa po svojom odtrhnutí sa od Moskovského patriarchátu stane ľahkou a rýchlou korisťou Bergoglia... Tento zaujíma v rámci finančnícko-slobodomurárskej oligarchie veľmi významné miesto. Nielenže ťahá za sebou stámilióny vlastných ovečiek, ale zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v rámci súčasného "ťaženia na Východ", proti Rusku. Tu totiž nejde len o vojnu o územia, ale aj a predovšetkým o ľudské duše. Nejde len o porážku Ruska ako štátu, ale aj o vytlačenie Ruskej pravoslávnej cirkvi z jej niekdajších území.
Učeník Pánov
No keď pravoslávni “bratia” Moskovského patriarchátu z Ruska prišli strieľať a bombardovať svojich “bratov” na Ukrajine a Kyril im k tomu ešte “žehná”, niet divu, že s týmito Kainami nechcú mať spoločné NIČ. Úplne ich chápem. Moskali nech vzývajú svojho “boha” vojny v tom svojom novom vojnovom chráme, to ich presne charakterizuje. A vôbec, celé pravoslávie a onzvlášť to ruské a tiež srbské …More
No keď pravoslávni “bratia” Moskovského patriarchátu z Ruska prišli strieľať a bombardovať svojich “bratov” na Ukrajine a Kyril im k tomu ešte “žehná”, niet divu, že s týmito Kainami nechcú mať spoločné NIČ. Úplne ich chápem. Moskali nech vzývajú svojho “boha” vojny v tom svojom novom vojnovom chráme, to ich presne charakterizuje. A vôbec, celé pravoslávie a onzvlášť to ruské a tiež srbské, je ťažko poznačené schizmatickým duchom, napriek niektorým svetlým výnimkám sú uzavretí do seba,do nacionalistického chápania cirkvi a podliezaniu svetskej moci.
Katolícka Cirkev napriek úpadku západných národov (rozkvitá však v Afike a Ázii) je pravou nositeľkou Kristovho svetla v ohlasovaní evanjelia a vo sviatostiach.
apredsasatoci
A preto práva katolícka cirkev vyzerá ako vyzerá. 🥱
Freddy Gargamel
Učeník Pánov Veru veru, zákerne prišli strieľať a bombardovať bezbrannú, mierumilovnú Ukrajinu.... Ešteže Ukrajincom niekto, zrejme zbory anjelské, za tých 8 rokov od prevratu na Ukrajine stihol nanosiť hromady zbraní, vrátane tých najnovších, a ešte ich aj vycvičiť na ich používanie... Nuž, a vraj že sa zázraky nedejú 😊
Metod
Aj ja som grécko-katolík!