Matricaria
"Już w pierwszym starciu poległ Ulryk von Jungingen, a wraz z nim większość wielkich urzędników krzyżackich.Niedobitki krzyżackie, którym udało się uciec spod mieczy wroga, uchodziły traktem na Grunwald, Samin i Fryngowo. Niektórzy rozbitkowie dotarli do stołecznego Malborka już następnego dnia, niosąc wieść o klęsce. Był wśród nich wielki szpitalnik Werner von Tettingen, z racji urzędu …More
"Już w pierwszym starciu poległ Ulryk von Jungingen, a wraz z nim większość wielkich urzędników krzyżackich.Niedobitki krzyżackie, którym udało się uciec spod mieczy wroga, uchodziły traktem na Grunwald, Samin i Fryngowo. Niektórzy rozbitkowie dotarli do stołecznego Malborka już następnego dnia, niosąc wieść o klęsce. Był wśród nich wielki szpitalnik Werner von Tettingen, z racji urzędu najstarszy teraz dostojnik Zakonu. Stan jego nerwów był jednak tak zły, że podporządkował się komturowi Świecia, Henrykowi von Plauen, który w pośpiechu szykował obronę."
muzhp.pl/…ldem-czyli-cztery-godziny-ktore-wstrzasnely-europa
Matricaria
Kogo Pan Bóg chce ukarać temu odbiera rozum,tak w mądrości ludowej wyrażano od wieków tę prawidłowość wydarzeń.Piękny opis bitwy grunwaldzkiej eksponuje pobożność króla polskiego, która po wsze czasy będzie świadczyć o prawdziwie chrześcijańskiej duszy tego władcy.Święto Dziękczynienia ustanowione w 2008 roku nie cieszy się zbytnią popularnością,z ambon zazwyczaj płyną utyskiwania i skargi,…More
Kogo Pan Bóg chce ukarać temu odbiera rozum,tak w mądrości ludowej wyrażano od wieków tę prawidłowość wydarzeń.Piękny opis bitwy grunwaldzkiej eksponuje pobożność króla polskiego, która po wsze czasy będzie świadczyć o prawdziwie chrześcijańskiej duszy tego władcy.Święto Dziękczynienia ustanowione w 2008 roku nie cieszy się zbytnią popularnością,z ambon zazwyczaj płyną utyskiwania i skargi,rzadko coś budującego idzie usłyszeć.Dziś jest okazja podziękować Bożej Opatrzności za króla Władysława Jagiełłę mądrze przewodzącego w bitwie połączonym hufcom Polaków i Litwinów.

"15 lipca to data pierwszego polskiego „święta narodowego”. Władysław Jagiełło nakazał czcić ten dzień w całym Królestwie – w kościołach miejskich i wiejskich miały odbywać się uroczyste msze i procesje. Znany jest opis takiej procesji z czasów panowania Jana III Sobieskiego. W zaborze rosyjskim i niemieckim publiczne obchody grunwaldzkiej rocznicy zostały zakazane."
historia.org.pl/…grunwaldem-fakty-o-ktorych-mogliscie-nie-wiedziec/
V.R.S.
Co ciekawe, nie wiadomo do końca (z uwagi na trwającą schizmę zachodnią) w łączności z którym pretendentem do tronu Piotrowego Msze te były odprawiane. Wprawdzie Polska uznała w 1409 tzw. obediencję pizańską (uznaną ostatecznie za linię antypapieży), jednak "Aleksander V" zmarł na wiosnę 1410 zaś oficjalne uznanie "Jana XXIII" nastąpiło dopiero prawie rok po Grunwaldzie.