Clicks2K
Libor Halik
34

Teror v kostelech na Slovensku od 29.11.2021

19. november 2021, 22:00 Farnosti musia veriacim kontrolovať covid pasy, inak im hrozí pokuta! Neočkovaným sa bude chodiť na bohoslužby len ťažko. Ilustračné foto TASR

Prinášame prehľad vyhlášky hygienikov a pandemickej novely zákona. Čo budú musieť zabezpečiť kňazi a čo dodržať veriaci?

Nový covid automat, ktorý vo štvrtok schválila vláda a ktorý upravuje aj možnosti konania bohoslužieb, spresňuje zverejnená vyhláška úradu verejného zdravotníctva.

Dokument hlavného hygienika Jána Mikasa nadobúda platnosť 22. novembra. Režimy, podľa ktorých sa tak budú organizovať bohoslužby, budú musieť platiť od pondelka.

Povinný OTP režim na pracoviskách bude však platiť podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského až od pondelka 29. novembra. Týka sa aj kňazov, keďže je slávenie svätej omše ich „náplňou práce“.
Farnosti musia dezinfikovať

Vo vyhláške sa píše o niekoľkých opatreniach pri výkone bohoslužieb. Kňazi musia „dezinfikovať použité predmety slúžiace účelom obradu“ a zabezpečiť, aby v priestoroch, kde bude prebiehať omša, nebola žiadna nádoba s vodou.

V prípade, že duchovný príde do kontaktu s ústami veriaceho (pri prijímaní eucharistie), musí si „rozdávajúci zakaždým vydenzifikovať ruky“. Pri prijímaní „pod obojím“ musia kňazi použiť pri každom prijímajúcom vždy novú lyžičku. Zároveň sa zakazuje „používať obrady pitia z jednej nádoby viac ako jednou osobou“.

Vyhláška upravuje aj maximálnu obsadenosť chrámu počas bohoslužby. Kostoly môžu fungovať v dvoch režimoch. Farnosti si môžu vybrať režim OP alebo OTP. Režim základ sa ruší, pričom preň platí len individuálna pastoračná činnosť.

Režim OP predstavuje kompletne zaočkovaných veriacich alebo tých, ktorí covid prekonali. Do režimu OTP môžeme k spomenutým dvom skupinám priradiť ešte ľudí s negatívnym testom.

Nový covid automat upravujúci režim bohoslužieb od 22. novembra. Zdroj – ministerstvo zdravotníctva

V červenom okrese v režime OP bude môcť prísť na bohoslužbu maximálne 200 osôb. V bordovom okrese bude maximálna kapacita obmedzená na 100 ľudí. V čiernom okrese bude môcť byť len 50 osôb.

Pri režime OTP bude môcť byť v červenom, bordovom aj čiernom okrese na omši len šesť osôb. Nové rozdelenie okresov, ktoré bude platiť od pondelka, počíta s dvomi červenými okresmi, 19 bordovými okresmi a 54 ich bude v čiernej farbe.

Ak sa situácia zlepší, vláda po troch týždňoch opatrenia zmierni a možná pandemická kapacita kostolov by sa mohla zvýšiť. Pre veriacich, ktorí sa nebudú môcť dostať na omšu v nedeľu a v prikázaný sviatok, bude platiť dišpenz od účasti.

Kapacity účasti na bohoslužbách v jednotlivých farbách okresov. Grafika – Svet kresťanstva

Viesť sa má aj povinný zoznam ľudí, ktorí sa na omši zúčastnili. Úrad verejného zdravotníctva vo vysvetľujúcom dokumente spresňuje, že organizátor, v tomto prípade farnosť, je povinná uchovávať zoznam a kontakty na účastníkov 14 dní po skončení bohoslužby. Následne je ich povinná zničiť.

Kňazi sú tiež povinní vopred upozorniť veriacich, akým režimom sa bude omša riadiť, a zároveň musí farnosť zabezpečiť kontrolu ľudí pred bohoslužbou. Ak platný covid pas nebudú mať, môže im hroziť pokuta.
Kontrola covid pasov pred kostolom

Farnosti kontrolovať veriacich musia, keďže novela zákona súvisiaceho s treťou vlnou pandémie obsahuje povinnosť fyzickej osoby (niekto z farnosti) požadovať od osôb vstupujúcich na hromadné podujatie (veriacich na bohoslužbu) splnenie podmienok (doklad o očkovaní, prekonaní covidu alebo testovaní, v závislosti od režimu omše).

Osoba, ktorá dokumenty kontroluje, je zároveň „oprávnená vykázať“ veriaceho z priestorov kostola, ak porušuje nariadenia.

„Ak budú v kostole v režime OP osoby, ktoré režimu OP nezodpovedajú, môžu tieto osoby pri kontrole štátnymi úradmi dostať pokutu. A pokuta v takom prípade hrozí aj farnosti,“ píše Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Policajný zbor avizoval sprísnenie kontrol dodržiavania opatrení, do terénu nasadí mnoho policajtov. Kontrolovať môžu aj kostoly. Za porušenie protiepidemických opatrení môže polícia v blokovom konaní udeliť pokutu do 1 000 eur. V správnom konaní môže sankcia dosiahnuť až výšku 1 659 eur.

Pokuta hrozí aj ľuďom, ktorí sa pokúsia covid pas sfalšovať. Legislatívna úprava hovorí o sankcii za takéto konanie do výšky 1 000 eur. Počas núdzového stavu by to bolo do 1 500 eur.

Spovede budú dostupné aj pre nezaočkované osoby. Nemôžu však prísť do kostola a stáť v rade pred spovednicami. Neočkovaní si musia dohodnúť svätú spoveď s kňazom individuálne.
Nezaočkovaní kňazi sa budú testovať

V predchádzajúcich dňoch parlament aj prezidentka odobrili návrh, ktorým vláda zavádza poviný OTP režim v práci. V praxi to znamená, že aj nezaočkovaní kňazi budú musieť slúžiť sväté omše len s negatívnym testom. Alternatívou im, samozrejme, môže byť očkovanie alebo prekonanie covidu.

Režim pre zamestnancov s platným dokladom, čiže covid pasom, v práci, bude podľa Lengvarského platiť pravdepodobne až od 29. novembra. Platí to aj pre kňazov. Dovtedy môžu slúžiť nezaočkovaní duchovní aj bez testu.
Viacej na: postoj.sk/…riacim-kontrolovat-covid-pasy-inak-im-hrozi-pokuta
U.S.C.A.E.
ono sa to na povrchu nezdá ale toto je agónia modernizmu ono totiž čo sa zmenilo Katolíkom verným Tradícii? v istom ohľade nič tí sú prenasledovaní dekády teraz sa proste ukazuje neživotnosť modernizmu a jeho liturgického prejavu ešte bude kopať ale zánik je nezvratný a je relatívne blízko to len vonkajšia pompa zakrýva a ten posledný pokus o záchranu menom synodalita
Nina Rajtíková
Píšem ďalší príbeh z kostola. Kamarátka je neočkovaná, dlhé roky vypomáhala vo farnosti, a ráno zvykla chodievať na sv. omšu, ktorá je už vyárendovaná pre očkovaných. Starý miništrant sa jej v sakristii opýtal, či je zaočkovaná. Ona povedala že nie je. Tak s ním viedla diskusiu na túto tému, záverom ktorej bolo, že jej povedal, že tam nemôže chodiť a farnosť by dostala za to pokutu a takíto …More
Píšem ďalší príbeh z kostola. Kamarátka je neočkovaná, dlhé roky vypomáhala vo farnosti, a ráno zvykla chodievať na sv. omšu, ktorá je už vyárendovaná pre očkovaných. Starý miništrant sa jej v sakristii opýtal, či je zaočkovaná. Ona povedala že nie je. Tak s ním viedla diskusiu na túto tému, záverom ktorej bolo, že jej povedal, že tam nemôže chodiť a farnosť by dostala za to pokutu a takíto veriaci sa budú nahlasovať a bude sa to prísne kontrolovať. No a náš farár to ešte zaklincoval a po omši povedal, že neočkovaní zákaz, a ani sv. prijímanie nemôžu dostať do úst. A že si neželá, aby tí ktorí chodia na sv. omšu a sú nezaočkovaní, tam nechodili. Skrátka, udáva sa, v kostoloch z radov veriacich a farári česť výnimkám sú prisluhovačmi tohto diabolského systému. Kamarátka je z toho na nervy, hotová. Nakoľko sa stará o chorú matku, je doma a účasť na sv. omši bola pre ňu aj príležitosť k sociálnemu kontaktu s ľudmi, je z toho zdrvená. Farára si vždy ctila, verila mu tak ako ja, nuž a toto je výsledok. Takže pre nás dezolátov si máme s farárom individuálne dohodnúť sv.spoveď a sv. prijímanie. Išli by ste k nemu???
apredsasatoci
Viera vašej kamarátky je skúšaná.
Vyžiadal si ju diabol.
Modlite sa za ňu!
Erika Carna
Určite by som išla k takým veriacim.
Toto má byť láska?pravda?
Nina Rajtíková
P. Kandráč, viete, mne ani tak nejde teraz o seba, i keď to veľmi citlivo vnímam, cítim ukrutnú nespravodlivosť ako s nami zaobchádzajú. Tu som sa chcela zastať tej mojej kamarátky, ktorá roky slúžievala v našom kostole, robila takú pomocnú kostolníčku a nakoniec ju vypoklonkovali s tým, že tam nemá čo hľadať, nakoľko nie je zaočkovaná. Tá chudina sa stará o matku, k vôli tomu ani nechodí do …More
P. Kandráč, viete, mne ani tak nejde teraz o seba, i keď to veľmi citlivo vnímam, cítim ukrutnú nespravodlivosť ako s nami zaobchádzajú. Tu som sa chcela zastať tej mojej kamarátky, ktorá roky slúžievala v našom kostole, robila takú pomocnú kostolníčku a nakoniec ju vypoklonkovali s tým, že tam nemá čo hľadať, nakoľko nie je zaočkovaná. Tá chudina sa stará o matku, k vôli tomu ani nechodí do roboty a toto bol jej jediný sociálny kontakt s ľuďmi, nevraviac o tom, že je hlboko veriaca. Začali do nej rýpať v sakristii a potom to vyvrcholilo verejným vyhlásením kňaza, aby nezaočkovaní nechodili na sv.omše ktoré sú vyhradené očkovaným. A že sme sebci, atď., no a ten p. farár, ruku do ohňa by som bola za neho dala.., nuž a dočkali sme sa. Zverila som všetko Pánu Bohu, inak sa nedá. Predtým ten kňaz ako prijal vakcínu bol úplne iný..
Libor Halik
Řešením bude sloužit mši sv. v katakombách, ne v kostelech. Pro @ľubica
dalila
Kostoly pre nás dezolatnych budú zavreté
Janko333
Kostoly zatvárajú, a neočkovaný majú zakaz vstupu. Hlavne že v supermarketoch je ľudí ako maku.
Zuz S
Nie vsade to tak je. Teda, aspon zatial. Na druhej strane, viem o pripade, kedy knaz navadza ministranta "ockovat sa" (!!!), aby mal s nim kto stat pri oltari...
Toto vsetko hovori nielen o duchovnom upadku - mnohi zabudli, ze "Boha treba viac posluchat, ako ludi", ale predovsetkym - tak ako i v celej spolocnosti - o upadku intelektualnom a pravnom bezvedomi. Logika a pravo, to sa nenosi.
Marieta Ria
... aj môj synovec sa dal zaočkovať "vďaka" kňazovi, ten mu to odobril - 18 ročnému chalanovi!! Ten to zatajil vlastnému otcovi... lebo vedel jeho názor na to, tak radšej poza chrbát!! A kvôli tomuto kňazovi (už som sa nemohla dívať na tú covid liturgiu a klaňanie sa novému zlatému teľaťu menom covid) som prestala chodiť do svojho obľúbeného kostola... zmenila som kostol i kňaza a nebanujem!
Metod
Marieta Ria, ja som to riešil výhradom vo svedomí....
Zuz S
Bolo potrebne k tomu nejake stanovisko, napr. knaza, alebo niekoho z cirkevnych autorit? Alebo ste sa odvolali na vatikansku zmluvu, pripadne LZZ? Nechapem celkom, ci ste uplatnili v kostole (co je vlastne dost absurdne, ak ano), alebo v praci...
Roberto 55
Hnusny nicim neopodstatneny teror a fasizmus najhrubsieho zrna.
Diabol bude mat Bohom velmi obmedzenu moc ako sa vyjadril znamy exorcista fr. Rippberger - a preto teraz kope ako zdochynajuci kon...a podobne busi aj pretucnely Mikas staby hlavny hygienik absolutnymi nezmyslami. Zradny a neveriaci biskupi ani neceknu a preto nesu plnu zodpovednost pred Bohom za tento teror voci dusiam. To nie su …More
Hnusny nicim neopodstatneny teror a fasizmus najhrubsieho zrna.
Diabol bude mat Bohom velmi obmedzenu moc ako sa vyjadril znamy exorcista fr. Rippberger - a preto teraz kope ako zdochynajuci kon...a podobne busi aj pretucnely Mikas staby hlavny hygienik absolutnymi nezmyslami. Zradny a neveriaci biskupi ani neceknu a preto nesu plnu zodpovednost pred Bohom za tento teror voci dusiam. To nie su pastieri ale kumpani prezratych a prepitych mozgov neveriacich a posadnutych mocipanov...
Freddy Gargamel
Alebo ako povedal iný známy exorcista: kardináli, ktorí neveria v Ježiša, biskupi, ktorí sú spojení s diablom...
Metod
A diabol sa nevzdáva, ešte má priestor zatiaľ. Že na tieto podmienky pristála KBS, je viac ako smutné, odpočet na konci časov bude pre nich krutý!
milboy
kažgý z nás je hriešny, niekto viac, iný menej..
Ale skutočne by som nechcel byť na mieste kňaza stojaceho pred Božou tvárou a nechápavo sa spýta, čo zlé som robil..?
johanika
Aspoň niekde vie cirkev kde má svoje miesto:
Zatiaľ čo chorvátska vláda predlžuje platnosť certifikátu Covid, biskupi odsudzujú atmosféru nátlaku a pripomínajú, že vakcína musí byť slobodnou voľbou.
hlavnespravy.sk/…otu-sa-k-nim-v-zahrebe-pridalo-80-000-ludi/2761966
milboy
quo vadis ecclecia?
Freddy Gargamel
AD INFERNUM
Libor Halik
Kam kráčíš (současná) církvi? DO PEKLA
dalila
Neočkovani musia hľadať kňaza, ktorý nepozerá na vyhlášky.
Bratia a sestry
choď v nedeľu pred kostol a môžeš si urobiť štatistiku, že koľko ľudí je pod systémom a koľko mimo a podobne môžme porovnávať ktorá skupina je zdravá a ktorá kašle a smrka
Erika Carna
Moja mamka ma 72 rokov,chodí každý deň do kostola, takže ju kostolník pozná a nielen ju,ale aj iné baby.No a zrazu má ukázať ob.preukaz.O ockovacom už ani nehovorím.
Ja nemám slov,akí sú kresťania pokrytci.
Po 72 rokoch sa dožila,že ju tam už nepustia.
Freddy Gargamel
Potom vyvstáva otázka: JE VLASTNE O ČO STÁŤ?

Má zmysel tlačiť sa tam, kde nás nechcú? Kde vyznávajú "náboženstvo zdravia", čiže kovidizmus, prípadne "zachraňujú planétu" a nie ľudské duše?
Čo tak pouvažovať o alternatívach? 😉
Hermenegild
Je tam napísané, že kde je omša, tam nesmie byť žiadna nádoba s vodou, napr. krhla s vodou na polievanie kvetov, ampulka s vodou na prípravu obetných darov, miska na omývanie rúk po obetovaní... Ale miništrant podáva kňazovi pri príprave obetných darov otvorenú nádobku s vodou !!! , ktorú kňaz nalieva do kalicha, a potom si umýva ruky nad miskou vodou z otvorenej nádobky. Teda ďalšie otvorené …More
Je tam napísané, že kde je omša, tam nesmie byť žiadna nádoba s vodou, napr. krhla s vodou na polievanie kvetov, ampulka s vodou na prípravu obetných darov, miska na omývanie rúk po obetovaní... Ale miništrant podáva kňazovi pri príprave obetných darov otvorenú nádobku s vodou !!! , ktorú kňaz nalieva do kalicha, a potom si umýva ruky nad miskou vodou z otvorenej nádobky. Teda ďalšie otvorené nádoby s vodou !! a nakoniec kňaz umýva kalich naliatím vody z otvorenej nádobky a túto vypije. To nevadí Mikasovým vyhláškám, keď zakázal otvorenú nádobu s vodou počas omše??? A cirkevná hierarchia to zožerie aj s navijákom a nijako sa neohradí, alebo bude radšej sláviť omšu neplatne??? To nebudú tí policajti kontrolovať?
Hermenegild
V Čechách, v ateistickom štáte v strednej Európe takúto debilinu, akú "slovenskí verní katolíci" vymysleli, by nevymyslel ani satan! Ten sa musí tešiť !!!
johanika
U starších ľudí je účasť na svätej omši, Eucharistia, jediná sila, ktorá ich drží pri živote! Ak ju stratia, je po nich. Človeku je z tohto slovenského barbarstva smutno.
Koľko "ovečiek" klamstvom nalákali pred voľbami na "kresťanov" typu Matovič, Heger, Krajčí, Záborská... A teraz vidíte ich pravú tvár, ešte aj kňazov sťahujú do pekla!
Freddy Gargamel
@Hermenegild "Slovenský katolicizmus" je už dlhšiu dobu len prázdna, hoci vyzdobená a vyleštená nádoba. Vnútri však prázdna a bez duše. Osobne si nemyslím, že by bol dnes nejaký výrazný rozdiel v "duchovnosti" medzi ČR a SR. Všade ohromným tempom chladne viera. Zostanú tu nakoniec len prázdne chrámy, postavané v optimistickom ošiali 90. rokov. Tak ako na Západe. Ibaže by ich Bergogliáni s …More
@Hermenegild "Slovenský katolicizmus" je už dlhšiu dobu len prázdna, hoci vyzdobená a vyleštená nádoba. Vnútri však prázdna a bez duše. Osobne si nemyslím, že by bol dnes nejaký výrazný rozdiel v "duchovnosti" medzi ČR a SR. Všade ohromným tempom chladne viera. Zostanú tu nakoniec len prázdne chrámy, postavané v optimistickom ošiali 90. rokov. Tak ako na Západe. Ibaže by ich Bergogliáni s požehnaním príslušnej lóže prerobili na eko-centrá. Ako očkovacie centrá vlastne už fungujú (tj. ako centrá sanitárneho náboženstva "zdravia").
Hermenegild
"Kto si chce zachrániť život, stratí ho." Ak nezasiahne Boh, všetci sú stratení. Očakávajme HO, sme na konci cirkevného roka.