Clicks1.2K

Nepomohlo ani stretnutie s Dankom, ani prosby premiéra. Vlastizradná prezidentka sa chce kvôli Istanbulskému dohovoru obrátiť na Ústavný súd. Pomôžu už len modlitby Kuffu?

Nepomohlo ani stretnutie s Dankom, ani prosby premiéra. Vlastizradná prezidentka sa chce kvôli Istanbulskému dohovoru obrátiť na Ústavný súd. Pomôžu už len modlitby Kuffu? Prezidentka Zuzana Čaputov…More
Nepomohlo ani stretnutie s Dankom, ani prosby premiéra. Vlastizradná prezidentka sa chce kvôli Istanbulskému dohovoru obrátiť na Ústavný súd. Pomôžu už len modlitby Kuffu?

Prezidentka Zuzana Čaputová navrhla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby sa pre Istanbulský dohovor vláda obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, ak má pochybnosti o tom, či patrí do právneho a hodnotového prostredia Slovenska.

Pozor! Zmena námestia – modlitbové stretnutie sa koná na Námestí Slobody, čas ani deň sa nemení

Uviedla to po stretnutí s premiérom a predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS)

„Názor Ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme Istanbulského dohovoru. V otázkach, ako je aj táto, sa môžeme posunúť len vo vecnej diskusii a s rešpektom k nášmu základnému zákonu, teda ústave, podľa ktorej má o súhlase s ratifikáciou rozhodnúť parlament,“ vyhlásila v pondelok prezidentka.
Podotkla, že nebude stáť v ceste vôli väčšiny v parlamente, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom. To sa však podľa nej doteraz nestalo.

Istanbulský dohovor nie je ratifikovaný a podľa prezidentky Slovensku z neho žiadne záväzky nevyplývajú, a teda neplatí a nie je súčasťou právnej reality SR. „K jeho ratifikácii by mohlo prísť len vtedy, ak by väčšina parlamentu vyjadrila súhlas s pristúpením k dohovoru po prerokovaní jeho textu, čo sa doteraz nestalo a zjavne k tomu ani nie je politická vôľa,“ skonštatovala hlava štátu.

Zrejme opodstatnene sa v utorok 11. februára uskutoční na Námestí slobody o 12.hodine modlitbové stretnutie, na ktoré už pár týždňov pozýval známy žakovský farár Marián Kuffa.

Ten hoci svoju účasť na podujatí na žiadosť svojho biskupa Mons. Štefana Sečku odriekol, napriek tomu vyzýva, aby ľudia v boji nepoľavili a prišli sa modliť bez straníckych symbolov, postačí im ruženec v ruke.
Prezidentka pritom už pred pár dňami adresovala Kuffovi a ľuďom, ktorí plánujú prísť na toto podujatie výzvu:
„Vnímam a počujem hlas ľudí, ktorí nesúhlasia s Istanbulským dohovorom, a opakujem, že nebudem stáť v ceste vôli väčšiny parlamentu v oblasti jeho ratifikácie“. Dokonca výzvy smerujúce na ňu považovala za „klopanie na otvorené dvere“.

„Opakujem, že budem rešpektovať rozhodnutie NR SR, keď rozhodne o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou Istanbulského dohovoru v súlade s ústavou, ktorou sme všetci viazaní. Doteraz sa to nielen podľa mňa, ale ani podľa viacerých ústavných právnikov nestalo,“ dodala.

Všetkých účastníkov a organizátorov – Slovenský dohovor za rodinu a kňaza Mariána Kuffu – ohlásených na modlitbovom podujatí 11. februára vyzvala na prejavenie svojho názoru pokojným spôsobom. „Na konfrontáciu dnes neexistuje dôvod. Odmietnutie násilia na ženách a domáceho násilia by nás malo spájať a nie rozdeľovať,“ dodala.

Zároveň dnešné avizované stretnutie s Andrejom Dankom a Petrom Pellegrinim malo podľa jej slov za cieľ prispieť k tomu, aby Istanbulský dohovor nebol „ďalej zneužívaný v kampani“.

Pellegrini pritom žiadal prezidentku, aby umožnila stiahnutie podpisu k Istanbulskému hodovoru

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal prezidentku Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy Istanbulského dohovoru. Stiahnutím podpisu sa vláda podľa jeho slov definitívne vysporiada s Istanbulským dohovorom.
Premiér chce, aby sa Slovensko vrátilo k prvému kroku z roku 2011. Zároveň navrhuje, aby vláda na jednom zo svojich nasledujúcich zasadnutí rozhodla o tom, že chce podpis spod Istanbulského dohovoru stiahnuť. „Na to, aby to mohla vláda spraviť, požiadame prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby udelila vláde a konkrétnemu členovi vlády splnomocnenie. Po získaní tohto splnomocnenia dotyčný člen vlády tento náš podpis stiahne,“ priblížil.
Pellegrini pripomenul, že dokument nie je na Slovensku ratifikovaný. „Ani sa ním žiadna štátna inštitúcia v SR neriadi. Keďže nedošlo k jeho ratifikácii, nie je na Slovensku platný,“ uzavrel premiér. Uistil, že nikto z najvyšších činiteľov nemieni Istanbulský dohovor ratifikovať. Podľa neho nie je pre Slovensko záväzný.

Potenciálna nová vláda by mohla podľa neho tento názor zmeniť a začať proces ratifikácie. „Môže sa pod tento dohovor aj podpísať. Ale to je už na zodpovednosti novej vlády, či si na niečo také trúfne, a na parlamente, ako naloží s takýmto návrhom,“ dodal Pellegrini.

Danko: Istanbulský dohovor je v rozpore s Ústavou
Istanbulský dohovor je v rozpore s Ústavou SR, nemal by byť súčasťou právneho poriadku Slovenska. Vyhlásil Andrej Danko. Nevidí význam v tom, aby sa ním zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR. Hlava štátu podľa neho čaká na novú vládu, ktorá dohovor ratifikuje.

„NR SR jasne povedala, že SR nechce byť viazaná týmto dokumentom,“ vyhlásil Danko. V tejto súvislosti poukázal na Ústavu SR, v ktorej je definované manželstvo ako zväzok muža a ženy. Skonštatoval, že dohovor je problém, ktorý sa rieši dlhodobo. Odmieta, že sa téma politizuje pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

V konaní prezidentky SR Zuzany Čaputovej vidí alibizmus a naťahovanie času. Danko tvrdí, že hlava štátu môže čakať na novú liberálnu vládu, ktorá napokon k ratifikácii dohovoru pristúpi. Trvá preto na tom, aby v súvislosti s dohovorom konala už teraz.

Šéf parlamentu vysvetlil, že NR SR o znení Istanbulského dohovoru nemusela rokovať. Podľa jeho slov predbehla celý proces tým, že nečakala na návrh predsedu vlády, ale automaticky prijala uznesenie, ktorým dala najavo, že s ratifikáciou dokumentu nesúhlasí. „NR SR má plné právo prijať uznesenie a odmietnuť dohovor, čo sa stalo,“ dodal.

alianciazanedelu.sk/archiv/5231
apredsasatoci
dalila Tvojím pochopom by bola Európa už dávno v rukách islamistov. 🙏 Pane Bože, ochraňuj nás od takýchto naivných ľudí.
Ladislav Bajza
Je to tak Coburg. Zakiaľ sa stádo týmto zabáva ,to čo obsahuje ten Istambulský podvod prichádza bočnými uličkami.
Coburg
Ten Istanbulský dohovor tu totiž už dávno zavídzajú, oni nepotrebujú nijakú ratifikáciu... Obchádzajú parlament aj vládu. Boja sa, že sa na to príde, preto robia také obštrukcie.