tommy1
74

Afera w Niemczech. Dowódca niemieckiej marynarki ustępuje po ujawnieniu jego prorosyjskich wypowiedzi

22.01.2022 22:09

Dowódca niemieckiej marynarki wiceadmirał Kay-Achim Schönbach ustąpił po tym jak ujawniono treść jego prorosyjskiej wypowiedzi w Indiach.
Wiceadmirał Kay-Achim Schönbach / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Marinevwersteher

Korespondent indyjskiej agencji World Is One News i współpracownik jednego z największych portali informacyjnych w Indiach Sidhant Sibal opublikował nagranie, na którym goszczący w Indiach na spotkaniu w think-tanku IDSA dowódca niemieckiej marynarki wojennej wiceadmirał Kay-Achim Schönbach wyraża dość szokujące opinie na temat Rosji.

- Czy Rosja naprawdę chce małego, maleńkiego skrawka ukraińskiej ziemi? Nie, to nonsens... Putin prawdopodobnie wywiera presję, ponieważ wie, że może to zrobić, a to podzieli UE... ale to, czego naprawdę chce, to szacunek na wysokim szczeblu
(...)
Hej, Krymu już nie ma i nigdy nie wróci
- mówi między innymi Kay-Achim Schönbach, wyrażając przekonanie, że Rosja jest potrzebna i Indiom i Niemcom do powstrzymywania Chin.

- Poprosiłem minister obrony Christine Lambrecht o zwolnienie mnie z moich obowiązków ze skutkiem natychmiastowym (...) Pani minister zaakceptowała moją prośbę
- napisał wiceadmirał w oświadczeniu cytowanym przez media

Kryzys dyplomatyczny
MSZ Ukrainy poinformowało, że wezwało ambasador Niemiec Ankę Feldhusen, by podkreślić "kategoryczną nieakceptowalność" komentarzy Schönbacha.
W tym samym czasie Rosjanie gromadzą wojska przy granicy Ukrainy