Peter(skala)
137

Velehrad sa stane cieľom pútnikov z rôznych častí Čiech, Moravy a zahraničia

Velehrad 4. júla (TS ČBK) V dňoch 4. a 5. júla 2017 sa Velehrad stane cieľom pútnikov z rôznych časti Čiech, Moravy a zahraničia, môžete medzi nimi byť i vy. Na celé štyri dni sem potom zavítajú biskupi českých a moravských diecéz a zástupcovia mužských a ženských reholí. Sú tam Dní ľudí dobrej vôle 2017, Národná cyrilometodská púť 2017 a 110. plenárne zasadnutie Českej biskupskej konferencie.

Dni ľudí dobrej vôle začali už dnes ráno. Záujemcovia sa môžu tešiť na zaujímavý a pestrý program pre všetkých. Prvý deň vyvrcholí koncertom Večer ľudí dobrej vôle, ktorý sa začína o 19:30 h. I tento rok sa môžu pútnici zapísať do registra darcov kostnej drene alebo navštíviť unikátnu expozíciu Arcidiecéznej charity Olomouc. Charitný stan vedľa baziliky sa premení na byt a dom, v ktorých predstavia všetko, čo je potrebné pre domácu hospicovú starostlivosť o blízkych. Charita tiež na mieste pripomenie 20 rokov od ničivých povodní v roku 1997.

Streda 5. júla bude v znamení hlavnej pútnickej svätej omše, ktorá sa uskutoční na nádvorí pred velehradskou bazilikou o 10:30 h. Hlavným celebrantom bude kardinál Marc Ouellet, prefekt vatikánskej Kongregácie pre biskupov. O 15:00 h bude na rovnakom mieste východná sv. liturgia, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude apoštolský exarcha Ladislav Hučko. Vo štvrtok 6. júla začína na Velehrade následné 110. plenárne zasadnutie Českej biskupskej konferencie. V rámci rokovania vystúpil okrem iného aj kard. Ouellet s príhovorom na tému Úloha a poslanie biskupských konferencií (Krátené).