Martina Bohumila Lutherová and one more user link to this post
Libor Halik
K svatořečení nedošlo, protože Bandera byl řeckokatolík a svatořečení řeckokatolíka žádná pravoslavná církev neprovádí. Stepan Bandera ogłoszony świętym? | eKAI
U.S.C.A.E.
Díky Bohu nemalý počet řeckokatolických i pravoslavných duchovních se postavil na odpor těmto bestiálním vrahům. Z kazatelen odsuzovali tato zvěrstva, mnozí ukrývali Poláky a Židy. Někteří svoji odvahu zaplatili mučednickou smrtí. Smutné ale je, že jistá menšina ukrajinských pravoslavných i řeckokatolických duchovních buď ze zbabělosti, nebo z důvodů šovinistického smýšlení, se podílela na těcht…More
Díky Bohu nemalý počet řeckokatolických i pravoslavných duchovních se postavil na odpor těmto bestiálním vrahům. Z kazatelen odsuzovali tato zvěrstva, mnozí ukrývali Poláky a Židy. Někteří svoji odvahu zaplatili mučednickou smrtí. Smutné ale je, že jistá menšina ukrajinských pravoslavných i řeckokatolických duchovních buď ze zbabělosti, nebo z důvodů šovinistického smýšlení, se podílela na těchto zločinech navzdory tomu, že UPA dávala jasně najevo své ideologické odmítnutí křesťanství. Svou vinu na tom nese i ukrajinská řeckokatolická hierarchie, která sice odsuzovala krutosti UPA, ale slovy opatrnými a dvojznačnými, omezujícími se většinou jen na výzvu k respektování 5. Božího přikázání. V tomto směru žel zklamal i lvovský metropolita Andrej Šeptyckij, jinak úctyhodná postava.

Bl. Hrihorij Chomyšin, ukrajinský biskup a mučedník - a dnešní válka na Ukrajině

ono to síce nakoniec neurobili ale to neznamená žeby nemali preň uznanie východ a západ sú iné už som písal že východ a západ je iná pesnička
Libor Halik
Biskup Chomyšin zemřel na následky týrání v prosinci r. 1946 ve vězeňském lazaretu. Papež Jan Pavel II. jej prohlásil blahoslaveným 27. června r. 2001 ve Lvově při své návštěvě Ukrajiny. Bohužel se ale nyní zdá, že tento biskup, světec a prorok ve své vlasti znovu prohrál. Nezávislá Ukrajina je poseta pomníky právě těch hrdlořezů, proti kterým před 80 lety statečný eparcha vystupoval. Oficiální …More
Biskup Chomyšin zemřel na následky týrání v prosinci r. 1946 ve vězeňském lazaretu. Papež Jan Pavel II. jej prohlásil blahoslaveným 27. června r. 2001 ve Lvově při své návštěvě Ukrajiny. Bohužel se ale nyní zdá, že tento biskup, světec a prorok ve své vlasti znovu prohrál. Nezávislá Ukrajina je poseta pomníky právě těch hrdlořezů, proti kterým před 80 lety statečný eparcha vystupoval. Oficiální představitelé a dokonce i někteří církevní hierarchové mluví o UPA jako o „světlém vzorci morálního postoje, na němž se tvoří budoucnost“. Proto není divu, že nedávné vydání pamětí biskupa Chomyšina vyvolalo na Ukrajině politickou vlnu nevole.
David Michael Emeth
Na tom obrázku není Stepan Bandera, ale jeho otec Andrij! Je to tam jasně napsané - Sluga Božij O. Andrij Bandera (byl to řeckokatolický kněz).
Přeložený ukrajinský text:
Pravoslavná církev Ukrajiny pod záštitou ESKOI NTROPOLY
dekret Otázka svatořečení Stepana Andriyovyče Bandery byla projednávána na biskupském koncilu dnes, 20. června. Bylo rozhodnuto svatořečit Stepana Andriyovyče Banderu jako …More
Na tom obrázku není Stepan Bandera, ale jeho otec Andrij! Je to tam jasně napsané - Sluga Božij O. Andrij Bandera (byl to řeckokatolický kněz).

Přeložený ukrajinský text:

Pravoslavná církev Ukrajiny pod záštitou ESKOI NTROPOLY

dekret Otázka svatořečení Stepana Andriyovyče Bandery byla projednávána na biskupském koncilu dnes, 20. června. Bylo rozhodnuto svatořečit Stepana Andriyovyče Banderu jako nového mučedníka a zpovědníka Ukrajince, který trpěl pro Krista, a zařadit jej mezi svaté. Toto je aktuální rozhodnutí.
David Michael Emeth
Sorry, to, že na obrázku je Banderův otec mne zmátlo, takže jsem myslel, že jde o hoax. 🙂
Marieta Ria
Lenže Banderov otec je Andriy Mykhaylovych Bandera, grec. kat. kňaz (1882- 1941) a Stepan Andriyovych Bandera je syn - nacista. Tak potom ten ukr. text nejak nesedí - na obrázku je Andrij a text je o synovi Stepanovi!!
Trepifajksl
Mischel Juliet
onpdoterSstm0 gfhi1f5la4m4154h259glu1i3iut ·
Tak toto je skutečně výtečný manuál díky za něj Jirka Fiřt
"Protože se pořád mezi veřejností šíří nežádoucí narativy, často řetězovými maily, přináším zde několik vypozorovaných postřehů, na kterých bych chtěl ukázat, jak správně myslet, abyste byli odolní vůči dezinformacím a stali se hvězdami fb skupin, žádoucími komentátory médií …More
Mischel Juliet

onpdoterSstm0 gfhi1f5la4m4154h259glu1i3iut ·

Tak toto je skutečně výtečný manuál díky za něj Jirka Fiřt
"Protože se pořád mezi veřejností šíří nežádoucí narativy, často řetězovými maily, přináším zde několik vypozorovaných postřehů, na kterých bych chtěl ukázat, jak správně myslet, abyste byli odolní vůči dezinformacím a stali se hvězdami fb skupin, žádoucími komentátory médií a vůbec získali status exkluzivních frajerů, kterým to pálí, jak kotel na biomasu.
Takže zde jsou:
Největší nacističtí zločinci a masoví vrazi jsou Putin, Stalin a trochu Hitler, ale ten na ně zdaleka nemá, protože nebyl Russ. Čtvrté pořadí patří všem Čechům, protože masově vraždili po válce sudetské Němce.
Nacionalista je to samé, co nacista. To neplatí pro Ukrajinu.
Nacistické symboly v případě Ukrajiny nemají s nacismem nic společného, naopak, jejich propagátoři a nositelé jsou a byli hrdinové, proti nacismu bojující, viz výše.
Bandera a Banderovci nebyli a nejsou váleční zločinci, ale vedou vždy hrdinský boj za svůj národ proti nacismu, opět viz. výše.
Kdo ale použije slova jako "národ", nebo "národní hrdost" v souvislosti s ČR, či jinou zemí, než Ukrajinou, je nacista.
Pokud si Čech vyvěsí ukrajinskou vlajku, je vlastenec. Pokud českou, je flastenec, podporovatel Russka a tudíž nacista, případně komunista.
Dále je dobré vědět, že v Russku nemají splachovací záchody a žijí zde pouze věčně ožralí mužici, s tím zaperlíte v každé debatě.
Pokud je v Rusku zakazována kritika vlády, politiky a dehonestována opozice, jedná se o russký nacismus. Když se to samé děje v ČR a Evropě, jde o obranu demokracie. A pokud cokoliv zakáže ukrajinská vláda, včetně ruské literatury a umění, je to obrana před nacismem.
Tak to je pro začátek a příště probereme zase jiné oblasti, abyste netápali.
apredsasatoci
Jer23!
Boh nie je podriadený rkc!
majs
Nerozumím Vašemu komentáři. Přece se jedná o pravoslavnou církev, která prohlásila Banderu ...
apredsasatoci
Skutočná cirkev nikdy nevyhlási Banderu, alebo iného zlocinca
za svätého!
Lebo za skutočnou cirkvou stojí JK.
A že súčasní pravoslávni a rkc sa rozhodli pre iného boha, nie je vecou Magisteria cirkvi.
Inými slovami kler zrádza Boha!
Ako sa postaviť k tejto situácii?
Jer23/Ez10
Peter(skala)
na obr. vizera ako knaz s kolarikom a dokonca aj so štolou.
Divný obrazok na to, že nebol knazom a čo sa týka vyhlasenia ukrajinskej pravolavnej cirkvi, tak to je jasné: čistá schizma🤪More
na obr. vizera ako knaz s kolarikom a dokonca aj so štolou.

Divný obrazok na to, že nebol knazom a čo sa týka vyhlasenia ukrajinskej pravolavnej cirkvi, tak to je jasné: čistá schizma🤪
Bratia a sestry
už aj svätožiara..
neodvážujem sa posudzovať, ale neviem či to nebolo fakt urýchlene svätorečenie
Peter(skala)
tak ja by som ho určite ani za ctihodneho nevyhlasil. Pripomina mi Štefanika, čo navonok sa sice skrýval za samostatnosť krajiny ale v skutočnosti mu išlo o moc.
Žiaden ohlad na Božiu vládu, ale len na svoju ctižiadostivosť.
Marieta Ria
Tak už aj Štefánik bol zlý?? Ja žasnem! A "pripomínaním" ho klásť na úroveň Banderu - no nemám slov!
Peter(skala)
Dobre, že sa pýtaš, pretože my ludia máme stale ten istý problem, ku ktoremu sa zvykneme vraciať: nazerať na jednu skutočnosť, ale bud len z pohladu minulosti alebo naopak buducnosti. Chyba nam niekedy objektivny pohlad, ktorý v sebe zahrna vnimať minulosť, sučasnosť a buducnosť.
napr. niekto pozrie na Hitlera
s pohladom LEN na jeho minulosť a vtedajšiu sučasnosť, kedy Hitler ešte nezatvaral …More
Dobre, že sa pýtaš, pretože my ludia máme stale ten istý problem, ku ktoremu sa zvykneme vraciať: nazerať na jednu skutočnosť, ale bud len z pohladu minulosti alebo naopak buducnosti. Chyba nam niekedy objektivny pohlad, ktorý v sebe zahrna vnimať minulosť, sučasnosť a buducnosť.

napr. niekto pozrie na Hitlera
s pohladom LEN na jeho minulosť a vtedajšiu sučasnosť, kedy Hitler ešte nezatvaral židov a iných... do koncentraku, takže v jeho osobe vidí bojovnika proti komunizmu-bolševizmu-leninizmu-marxizmu... a osloboditela Ruska z pod nadvlady spomínaných bludov. Dokonca by v Hitlerovi mohol vidieť Božieho služobnika, ktorý odpovedal na Výzvu z Fatimy, ked varovala svet pred Ruskom, že ak sa neobrati, tak rozširi do sveta bludy, ktoré som spomínal a tak sa aj stalo. S takýmto NEobjektivnym pohladom na Hitlera sa mnohí zapojili do jeho armady a tiahli na Rusko

Avšak s dnešným-objektivnym pohladom na Hitlera už vidíme nie len jeho minulosť ale aj buducnosť, ked sa prejavil ako rasista ale hlavne ako fašista, ovplyvnený náboženskou sektou a Elitou pyramídy Satana.

Ked už rozumieme o čo ide pri NEobjektivnom a objektivnom pohlade na danu osobu, potom môžeme porozumieť aj iným osobám, prečo ich niektorí ludia v sučasnosti vnimaju za hrdinov a iných za falošných ludí:

NEobjektivny pohlad na Štefanika - ked človek na neho pozera len z pohladu toho, čo urobil pri vzniku ČSR ale nepozera na to, čo urobil POTOM a už vôbec nepozera na to, čo bolo PREDTYM (pred vznikom ČSR)

Takže od začiatku: PRED vznikom ČSR bolo Rakusko-uhorske kralovstvo, ktore zahrnalo v sebe aj kralovstvo slovanov. Pre lepšie porozumenie, aby sme odlišovali kralovstvo od republiky. 1.slovanský kral bol Svätopluk I.
Svätopluk I. (Veľká Morava) – Wikipédia
ktorý bol kralom v r.885 ešte pred vznikom Rakusko-uhorskeho kralovstva (vznik r.1000)

Po smrti Svätopluka došlo k nejednote slovanov s rímskym papežom a tak, či už za trest alebo pre ochranu slovanov pred cudzími narodmi - pápež zjednotil narody pod jedneho cisara. Problem slovanov však bol aj v tom, že nemali krala, len cisara a tak sa pomiešali s inými narodmi ako napr. madari, ukrajinci atd...

vyše 800 rokov si slovania žili v kralovstve pod ochranou cisara a pápeža v jednej katolickej Cirkvi a pred protestantskou sektou. Avšak tak ako mnohí krali, či panovnici predtým sa spreneverili jednote s papežom a cisarom, tak sa stalo aj v 18 storočí, kedy slovania kvôli tomu stracali identitu ale hlavne jednotu. Utoky z vonku i z vnutra kedy zaroven stracali pravo na reč, kulturu, ... sa chytili možnosti, aku im poskytli slobodomurari prostrednictvom ich vyškoleneho člena Štefanika.

... a tu síce začína pribeh Štefanika, ale ak nepoznáme minulosť, ktorá bola pred ním a napokon aj buducnosť, ktoru môžeme poznať aj z jeho skutočneho obrazu počas jeho učinkovania, tak ťažko by sme mohli ho vnimať objektivne.

NEobjektivne ho vnimaju ludia, ked sa na neho pozeraju ako na hrdinu, ktorý odišiel do exilu a vratil sa aby zachranil slovanov. Taká idilka Mojžiša, ktorý sa vratil aby vyslobodil svoj lud, ale v skutočnosti išlo o tu istu taktiku, ktoru použil Hitler, ked sa tvaril, že on prišiel vyslobodiť germansky narod a vratiť mu dávnu slávu, či identitu. V skutonosti OBAJA rozbili resp. chceli aby bolo katolicke kralosvtvo ROZBITE a zaviedli republikansku - slobodomurarsku štatnosť pod nadvladou Elity...

O to išlo Štefanikovi, Leninovi, Hitlerovi
, ... a o to ide všetkým republikanom, či už sa nazývaju akokolvek, pretože ich spája jediná skutočnosť: Non serviam Dios
Ináč povedané: Nebudem služiť Bohu (Teokracia-Božia vlada) ale vlade ludu (Demokracia)

O vtedajšej sučasnosti Štefanika
ako navonok upevnoval česko-slovensku štatnosť si môžeme lepšie predstaviť vládu ČSFR, pretože išlo o jedno a to isté, len s pridavnáým menom. "federacia". V skutočnosti či bolo bez alebo s "F", aj tak vlada bola v Česku (Praha) a tak ani v jednom pripade sa nedá hovoriť o slovenskom štate, lebo pokial ten štat nemá svoju vlastnu vladu, tak je stale vazalom a to podobne ako dnešná Ukrajina, ktora sa tvári samostatne ale vlada podlieha cudzím zaujmom a tak to vizera že vstupi do federacii s Polskom, takže potom už vôbec nebude rozhodovať podla zaujmu ukrajinskeho ludu ale polskej vlady. Lenže to je trest za demokraciu a republiku, ktoru si sami zvolili a odmietli prijať Božie kralostvo.

.. a teraz do buducnosti ktoru nám - slovakom pripravil Štefanik.
Mnohí ludia opätovne musím prizvučiť, pozeraju na vyhody ako je reč i ked paradoxne dnešná reč slovakov sa buduje na internete, takže sa ignoruje spisovna reč naučena v škole ako napr. Spojky už dávno akosi prešli do zabudnutia, ked sa vety nespajaju (... a , ale, ...) lebo začinaju na začiatku vety :) niektorí ani bodky nedavaju, takže nerozumieť tej spleti ...

Lenže k jadru temy - mnohí ludia si myslia - lebo za socializmu tvrdili, že kral bol na vine resp. cirkev ktora krala uprednostnovala - a demokrati obvinuju opäť Cirkev, lebo vraj sa nevyzná... takže či už ide o lavičiarov alebo pravičiarov OBIDVA strany sa vyhovaraju na Cirkev a Boha, pričom stale maju JEDNO spoločné - udržať ludi v slobodomurarskej REPUBLIKE, aby navonom sa javilo, že su slobodní, ale v skutočnosti každá jedna vláda (strana) je ovladana slobodomurarskou Elitou.

Ako veriaci katolici VIEME velmi dobre že DEMOKRACIA je vyplod Satana, presnejšie - REPUBLIKY su jeho vytvorom, dokonca že toto 100ročie odkedy padlo Kralovstvo blahoslaveného Karola I., predsa su aj takí katolici, ktorí ešte stale podliehaju dezinformaciam o Teokracii a republikach, takže nie je možné aby vládol Boh v akomkolvek narode.

Boh preto musí očistiť Zem a to prirodnými katastrofami, aby ostalo už len malé stado veriacich s ktorými by mohol nastoliť Teokraciu pod vladou jediného kraľa Henricha V. a Bohom vyvoleneho papeža.

Štefanik bol slobodomurar:

V anglickom sektore Wikipedia píšu, že M.R.Štefanik bol “slobodomurar” s odvolaním sa na slobodomurarsku lóžu v Brne.

*KAUZA: “M.R.Štefanik”
Marieta Ria
Len taká otázka - existuje nejaký významnejší človek na Slovensku, o ktorom nemáš nejakú "kauzu"? Tuším tu nemožno nájsť človeka, ktorý by vôbec bol hodný niečoho, nejakej funkcie, či poslania? Všetci sú odsúdení, lebo nespĺňajú "parametre". Pripadá mi to ako obmena pôsobenia dvoch užívateľov na tejto stránke, pre ktorých je každý heretik a každého odsudzujú, zatracujú a vyhrážajú sa peklom... U …More
Len taká otázka - existuje nejaký významnejší človek na Slovensku, o ktorom nemáš nejakú "kauzu"? Tuším tu nemožno nájsť človeka, ktorý by vôbec bol hodný niečoho, nejakej funkcie, či poslania? Všetci sú odsúdení, lebo nespĺňajú "parametre". Pripadá mi to ako obmena pôsobenia dvoch užívateľov na tejto stránke, pre ktorých je každý heretik a každého odsudzujú, zatracujú a vyhrážajú sa peklom... U Teba je to v trochu zmenenom prevedení - všetci spĺňajú parametre pre "kauzu" - či je to nejaký izmus, či slobodomurár, atď. na každom sa niečo nájde, či predtým, alebo potom - skrátka sú všetci zlí! Prepáč, ale takto to vyzerá...
Nevysvetľuj si tým, že nejaké zvrátenosti, či iné zlo, podporujem - ale bez chyby a hriechu niet na zemi človeka!
Peter(skala)
... si vystihla: ... bez chyby a hriechu niet nikoho. Dokonca aj Ludovít XX.
dominikguzman
Tak zrejme to urobila pravoslávna cirkev alebo nejaká iná, určite nie Katolícka.
apredsasatoci
Katolíci a pravoslávni majú, musia mať rovnaké Evanjelium. Ak nehovorím o falošných katolíkov a pravoslávnych.
Súčasni katolíci a pravoslávni sa vzdali Magisteria Cirkvi. Vyhnali Ducha Svätého! Už nemožno hovoriť o cirkvi.
dominikguzman
Ale no tak...
apredsasatoci
To ma byť argument? 🥱
majs
Církev, kterou ustanovil Ježíš Kristus je svatá a moci pekelné ji nepřemohou. Je svatá protože ji ustanovil Ježíš i když se povětšině skládá z hříšníků. Opakuji to, protože mě ve škole učili, že opakování je marka moudrost. Určitě jste chodil do jiné školy.i
apredsasatoci
Byt hriešny, alebo odmietnuť JK sú 2 rôzne veci!
Metod
Sláva kokaine!
Marieta Ria
Takže po „vakcínach“, označených ako skutok lásky, po segregácii veriacich, po ignorácii bohorúhania v podobe ukr. vlajok a ukrajinských sŕdc pred oltárom, tu máme vyšší level... nacistu na oltári!
Najskôr je propotratový pedofil Biden dobrý katolík a spolu so svojou suitou sa domáhajú prijímania Eucharistie a teraz tu máme ukrajinského svätca – fašistu! Tak toto je už tuhá káva! Presviedčajú …More
Takže po „vakcínach“, označených ako skutok lásky, po segregácii veriacich, po ignorácii bohorúhania v podobe ukr. vlajok a ukrajinských sŕdc pred oltárom, tu máme vyšší level... nacistu na oltári!
Najskôr je propotratový pedofil Biden dobrý katolík a spolu so svojou suitou sa domáhajú prijímania Eucharistie a teraz tu máme ukrajinského svätca – fašistu! Tak toto je už tuhá káva! Presviedčajú nás, že biela je čierna a čierna bielou. Kam tento svet speje?
U.S.C.A.E.
@Marieta Ria
odkedy nás viaže to čo si spravili v rozkole ktorý je v novom rozkole? nás by to neviazalo keby to spravili katolíci lebo by to bolo neplatné Katolík musí rozlišovať čítali ste vôbec kto to urobil?More
@Marieta Ria

odkedy nás viaže to čo si spravili v rozkole ktorý je v novom rozkole? nás by to neviazalo keby to spravili katolíci lebo by to bolo neplatné Katolík musí rozlišovať čítali ste vôbec kto to urobil?
Marieta Ria
Viem, že sa to neviaže pre katolíkov, samozrejme, je to proti Bohu i zdravému rozumu... ale dávam tu do súvisu udalosti, ktoré sa dejú, aj keď to všetko nezaväzuje katolíkov... aké zvrhlosti jedna za druhou!
apredsasatoci
Zločinec Bandera nemôže byť svätý!
Aká schizma je v súčasnosti v pravoslávni, taká schizma je v súčasnosti v rkc.
Bratia a sestry
Mladosť a raná kariéra
Narodil sa v rodine gréckokatolíckeho kňaza 1. januára 1909 v obci Staryj Uhryniv vo vtedajšej Haliči, ktorá pred prvou svetovou vojnou patrila k Rakúsko-Uhorsku. Dnes obec leží v Ivanofrankivskej oblasti na Ukrajine. Po skončení poľsko-boľševickej vojny táto oblasť pripadla Poľsku.
Od roku 1919 študoval v meste Stryj. Jeho matka v roku 1922 zomrela na tuberkulózu…More
Mladosť a raná kariéra

Narodil sa v rodine gréckokatolíckeho kňaza 1. januára 1909 v obci Staryj Uhryniv vo vtedajšej Haliči, ktorá pred prvou svetovou vojnou patrila k Rakúsko-Uhorsku. Dnes obec leží v Ivanofrankivskej oblasti na Ukrajine. Po skončení poľsko-boľševickej vojny táto oblasť pripadla Poľsku.

Od roku 1919 študoval v meste Stryj. Jeho matka v roku 1922 zomrela na tuberkulózu. On sám od detstva trpel reumatizmom kĺbov. Štúdium dokončil v 1927. Od svojej mladosti bol politicky angažovaný. V roku 1929 sa stal členom Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorá bojovala za ukrajinskú samostatnosť. Najprv bol členom prieskumného oddielu, neskôr velil oddielu propagandy. Pre svoje charizmatické vystupovanie úspešne napredoval v hierarchii organizácie. V rokoch 1928 až 1933 Bandera navštevoval Ľvovskú polytechnickú školu, kde študoval za inžiniera agronómie.

Na území, kde operovali oddiely pod Banderovým vedením, boli metódami boja za nezávislosť aj teroristické akcie a atentáty na predstaviteľov Poľska. V roku 1934 bol zatknutý a odsúdený na trest smrti za atentát na poľského ministra vnútra Bronisława Pierackého. Neskôr mu bola pripísaná i zodpovednosť za vraždy poľských predstaviteľov. Trest mu však neskôr zmiernili na dlhoročné odňatie slobody vo väzení vo Wronki. Po obsadení Poľska Nemeckom a ZSSR bol v roku 1939 Nemcami prepustený. Počas sovietskej okupácie Poľska bol sovietskymi orgánmi zatknutý Banderov otec aj sestry.

Druhá svetová vojnaUpraviť

Organizácia ukrajinských nacionalistov sa čoskoro rozdelila na dve frakcie, OUN-B (banderovcov) a OUN-M, ktorých vodcom bol Andrij Meľnyk. Zatiaľ čo Meľnyk presadzoval hlbšiu spoluprácu s Nemcami, Bandera bol zástanca samostatnejšieho konania. S podporou nemeckých orgánov organizoval skupiny, ktoré prechádzali na územie ZSSR, kde mali organizovať boj proti sovietskej vláde a uskutočňovali atentáty na predstaviteľov sovietskej moci na Ukrajine. NKVD však tieto aktivity pred začiatkom bojov na východnom fronte z veľkej miery potláčala rozsiahlym zatýkaním podozrivých. Na Nemcami obsadenom území organizoval za nemeckej podpory z ukrajinských nacionalistov oddiel Brandenburg, tvorený dvoma plukmi (Roland a Nachtigal). Po napadnutí ZSSR nacistickým Nemeckom Bandera využil situáciu a 30. júna 1941 v Ľvove vyhlásil nezávislosť Ukrajiny za podpory Nemcov[1]. Premiérom nového štátu sa mal stať Jaroslav Stecko. Po 12 dňoch boli ukrajinskí predstavitelia zatknutí a nútení proklamáciu nezávislosti odvolať, s čím však nesúhlasili a boli preto väznení v koncentračných táboroch. Bandera sa dostal do tábora Sachsenhausen, kde bol väznený až do jesene 1944. Ako prominentný väzeň mal dobré životné podmienky a mohla ho navštevovať aj jeho manželka. Jednotky ukrajinských nacionalistov ďalej spolupracovali s Nemcami, podieľali sa na genocíde Židov. V roku 1942 zomreli v koncentračnom tábore v Osvienčime dvaja jeho bratia. Bandera po prepustení v Krakove spolupracoval s Nemcami, no cez zimu padol do sovietskeho zajatia, odkiaľ mu pravdepodobne pomohol uniknúť zásah nemeckých síl. Vo februári 1945 bol zvolený za veliteľa Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorej cieľom bolo nastolenie samostatného ukrajinského štátu. V tom čase však už bolo celé územie Ukrajiny pod kontrolou sovietskych vojsk. Organizáciu riadil zo západného Nemecka. Jej príslušníci sa pokúšali od roku 1945 do začiatku 50. rokov 20. storočia pútať pozornosť partizánskou a teroristickou činnosťou na území ZSSR, Poľska a Česko-Slovenska.

SmrťUpraviť

V roku 1953 na pôde OSN žiadal Sovietsky zväz neúspešne jeho vydanie.

V roku 1953 sa Bandera pre opozíciu vo vlastných radoch hodlal vzdať funkcie, no bol opätovne zvolený za hlavu OUN. Neskôr žil v exile v Mníchove v Západnom Nemecku. 15. októbra 1959 bol zavraždený agentom KGB Bogdanom Stašinským pomocou kyanidu.

Stepan Andrijovyč Bandera – Wikipédia
U.S.C.A.E.
Boh má svoje cesty niekto tu tvrdil a aj po dokázaní že to nie je pravda že banderu tam oslavujú iba "katolíci" však pani Lutherová ehm