Coburg
1.5K

Francúzsky televízny kanál ukázal príbeh šokujúci pre Ukrajinu

„Sme ruský Donbas“:

Európsky kanál TF1, najväčší z hľadiska počtu divákov, zverejnil správu z Donbasu. Nepodobá sa na nič, čo sa zvyčajne hovorí v západnej tlači, pretože ukazuje skutočný život ľudí v Donecku.

Televízny kanál TF1 zverejnil správu z hlavného mesta Doneckej ľudovej republiky s názvom „Ukrajina – Rusko. Čo chcú obyvatelia Donbasu? Francúzski novinári sa rozprávali s obyčajnými obyvateľmi Donecka a pýtali sa ich, o čom snívajú a čo chcú. Video začína príbehom Eleny z Donecka , ktorá v rozprávaní o vojne na Donbase ukázala cudzincom pivnicu, kde sa skrýva jej rodina pred ostreľovaním ukrajinskou armádou. Podľa nej to bola Ukrajina, ktorá v roku 2014 začala vojnu, a tak sa čoraz viac pozerá na Rusko.
„Mám ruský pas, pretože sa považujem za Rusa, nie Ukrajinca. Môj syn, môj manžel – všetci máme ruské pasy a dúfame, že Donbass bude raz s Ruskom,“ povedala Elena.

Francúzski novinári boli presvedčení, že Donbass je absolútne rusky hovoriaci región. Cudzinci navštívili Historickú fakultu jednej z univerzít v Donecku, kde položili študentom otázku: „Akým jazykom hovoríte? Zborovo odpovedali:

"V ruštine!"
„Predtým bol náš región ruský. Na začiatku sovietskeho obdobia sa stalo súčasťou Ukrajiny. Historicky sa stalo, že sme sa doma, v práci, doma vždy rozprávali po rusky,“ povedala učiteľka Oksana Penková .

Novinári v Donecku navštívili kníhkupectvo, supermarket a trhovisko. Videli, že v regáloch nie je žiadny ukrajinský tovar, pretože bol privezený z Ruska alebo Bieloruska. Cudzincov prekvapilo, že v Donecku obieha ruský rubeľ a nie ukrajinská hrivna. Miestni obyvatelia vysvetlili, prečo sa to stalo.
„A ako chcete, aby sme platili v ukrajinskej mene? V každom prípade ukrajinská mena už na Donbase neobieha. Všetky ukrajinské banky boli zatvorené pred siedmimi rokmi,“ povedal okoloidúci.

Správa končí tým, že európskemu divákovi bola ukázaná budova v centre Donecka, na ktorej sa chváli obrovský slogan: „My sme ruský Donbas“.

Ruská novinárka Anastasia Popova vo svojom kanáli Telegram poznamenala, že francúzsky televízny kanál ukázal pravdu, ktorá bola pre Ukrajinu šokujúca. Ukrajinská ambasáda v Paríži sa podľa nej vyhrážala zatknutím francúzskych novinárov.
„Reakcia Kyjeva na seba nenechala dlho čakať. Z ukrajinského veľvyslanectva v Paríži zavolali na TF1 a povedali, že novinárku zatknú, ak opäť odíde na Ukrajinu. Zaujímalo by ma, čo urobia Francúzi, vydržia to? - napísala Anastasia Popova.

Spojené štáty americké prispeli k vyslaniu poľských žoldnierov na Donbas. Prevezmú prípravu ukrajinskej armády na sabotáž a stanú sa súčasťou oddielov Ozbrojených síl Ukrajiny. Uviedol to predstaviteľ Ľudových milícií LNR Andrey Marochko .
«Мы — русский Донбасс»: французский телеканал показал шокирующий для Украины сюжет