Clicks1.3K

Spojenci? Denník N vyzýva vytesniť Kuffu aj z TV Lux a rádia Lumen. „Inak budú komentáre na Postoji nanič“. Umlčať Otca národa Vdp. M. Kuffu si nedáme. Príďme to povedať arcibiskupovi na Devín 23. novembra o 13. 30 hod

Anton Čulen
82
Spojenci? Denník N vyzýva vytesniť Kuffu aj z TV Lux a rádia Lumen. „Inak budú komentáre na Postoji nanič“. Umlčať Otca národa Vdp. M. Kuffu si nedáme. Príďme to povedať arcibiskupovi na Devín 23. …More
Spojenci? Denník N vyzýva vytesniť Kuffu aj z TV Lux a rádia Lumen. „Inak budú komentáre na Postoji nanič“. Umlčať Otca národa Vdp. M. Kuffu si nedáme. Príďme to povedať arcibiskupovi na Devín 23. novembra o 13. 30 hod.

Denník N uverejnil v utorok článok autora Braňa Bezáka, v ktorom sa autor zastáva Jaroslava Danišku z Postoja a vyzýva vytesniť otca Kuffu z ostatných medií.

Bezák píše, že ak bude mať Kuffa aj naďalej otvorené dvere do televízie Lux či do rádia Lumen, budú všetky stanoviská KBS a kritické komentáre na Postoji „nanič“.

Autor článku reaguje na udalosti posledných dní kedy strana KDŽP – Aliancia za Slovensko, ktorej lídrom je brat kňaza Mariana Kuffu, podpísala dohodu so 4 stranami, medzi ktorými bola aj strana Mariana Kotlebu.

K spojeniu strán sa kriticky vyjadril aj komentátor denníka Postoj Jaroslav Daniška, ktorého sa autor denník N zastáva a píše o ňom ako o jednom z hlavných apoštolov súčasného politického katolicizmu na Slovensku. Daniška v svojom článku „Za čiarou“ kritizuje otca Mariana Kuffu a tvrdí, že prekročil čiaru keď sa strana KDŽP spojila ĽSNS. Neskôr reagovali aj spišský biskup Sečka a arcibiskup metropolita Zvolenský, ktorý Kuffu priamo menovali vo svojom stanovisku o politickom angažovaní klerikov. Už aj vrabce čvirikajú, že toto vyhlásenie prišlo práve z dôvodu tlaku kresťanskej kaviarne.

Dôverník ŠtB S. Zvolenský s krycím menom “Matuška” donášal na „reakčných“ kňazov, ale aj arcibiskupov J. Gábriša a J. Sokola. Dostal príkaz od exagentov ŠTB na odstránenie Kuffu?

„V oboch prípadoch išlo o potrebné vyjadrenia, ktoré treba oceniť. Preto ma mrzí, že časť liberálneho komentariátu neodolala pokušeniu topiť biskupov a Danišku v lyžičke vody tvrdením, že za Kuffu môžu oni. Neschopnosť oceniť správny krok názorových oponentov je znakom nedostatku veľkorysosti,“ píše sa v článku denníka N.

Na kritiku zo strany biskupov reagoval aj kňaz Marián Kuffa, ktorý povedal, že nezaložil žiadnu politickú stranu. „Nie som lídrom žiadnej politickej strany. Nie som ani členom žiadnej politickej strany. Stále som a chcem aj v budúcnosti ostať kňazom pre všetkých ľudí. Liberálov ale voliť nebudem. Nie sú moji nepriatelia. Nepriateľná je ich liberálna filozofia, ktorá nezriadene podporuje kultúru smrti, ktorá spôsobuje morálnu aj fyzickú genocídu nášho národa a likviduje naše rodiny,“ uviedol vo svojom oficiálnom stanovisku kňaz Marián Kuffa.

Autor článku na denníku N sa ďalej vyjadril aj ku kázni vysielanej televíziou Lux a rádiom Lumen, v ktorej Kuffa označil Danišku za „liberálneho katolíka“, čo Bezák vidí ako silný „odsudok“.

Kuffa konkrétne povedal:
„Vyzerá, že sa bojím? Daniška nikdy so mnou nerozprával. Verejne ma pošpinil a verejne mu odpušťam. Ako našpinili na arcibiskupa, na dekana, tak našpinili aj na mňa. Poslúchnem biskupov. Kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Liberálni kresťania ničia našu cirkev zvnútra. Hovorím to nahlas, je to tak.”
Liberálny novinár ocenil reakciu biskupov a tvrdí, že tento krok musí byť akýmsi začiatkom. Ak vraj nechajú Kuffovi verejný priestor na vyjadrovanie jeho slobodného názoru napríklad v televízii Lux či rádiu Lumen, budú všetky stanoviská KBS a komentáre na Postoji nanič.

„Nebohý Srholec, Bezák, Moravčík a mnohí ďalší kňazi na vlastnej koži pocítili, že slovenská katolícka vrchnosť vie zakročiť, keď chce brániť svoju upätú interpretáciu doktrín. Teraz by mala ukázať, že vie svoju moc použiť aj na niečo prospešnejšie. Napríklad zabrániť pastierovi Kuffovi v tom, aby naháňal svoje ovečky do košiara fašistom,“ píše Braňo Bezák v závere článku denníka N.

Veriacich Kuffa však naposledy verejne vyzval, aby rozlišovali reči o Ježišovi a Ježišove reči. Reči o Ježišovi hovorili, že je diabol, hoduje s hriešnikmi a pravda bola práve opačná. Na záver Kuffa povedal: “Nebojím sa, aj keď možno hlásam naposledy. Som pripravený, že mi zotnú hlavu.” Zároveň zvýraznil, že do katolíckej Cirkvi preniká liberalizmus.

alianciazanedelu.sk/archiv/4702
Libor Halik
Daniška v svojom článku „Za čiarou“ kritizuje otca Mariana Kuffu a tvrdí, že prekročil čiaru keď sa strana KDŽP spojila ĽSNS. Neskôr reagovali aj spišský biskup Sečka a arcibiskup metropolita Zvolenský, ktorý Kuffu priamo menovali vo svojom stanovisku o politickom angažovaní klerikov. Už aj vrabce čvirikajú, že toto vyhlásenie prišlo práve z dôvodu tlaku kresťanskej kaviarne. Dôverník ŠtB S. …More
Daniška v svojom článku „Za čiarou“ kritizuje otca Mariana Kuffu a tvrdí, že prekročil čiaru keď sa strana KDŽP spojila ĽSNS. Neskôr reagovali aj spišský biskup Sečka a arcibiskup metropolita Zvolenský, ktorý Kuffu priamo menovali vo svojom stanovisku o politickom angažovaní klerikov. Už aj vrabce čvirikajú, že toto vyhlásenie prišlo práve z dôvodu tlaku kresťanskej kaviarne. Dôverník ŠtB S. Zvolenský s krycím menom “Matuška” donášal na „reakčných“ kňazov, ale aj arcibiskupov J. Gábriša a J. Sokola. Dostal príkaz od exagentov ŠTB na odstránenie Kuffu?
apredsasatoci likes this.
Libor Halik likes this.
johanika
Pre "skutočného Slováka" dennikn.sk/…/ked-dokazali-od…
Skutočný Slovak
Hned sa mi to nezdalo. Dennik N tam nikoho nevyzyva. Ten narativ konspiracnej teorie by som si nabuduce odpustil. Potom ludom “hrabe”.
johanika
Keď dokázali odstaviť Bezáka, majú moc aj zastaviť.

Ak bude mať farár Kuffa otvorené dvere do televízie Lux či do rádia Lumen, budú všetky stanoviská KBS a komentáre na Postoji nanič.

Tak ja neviem, či mi "hrabe", ale tieto vety zrejme ešte viem čítať s porozumením! Prepáčte, Skutočný Slovák, že sme všetci hlúpi, iba vy a Denník N má patent na rozum.
Skutočný Slovak
Pozn. Text je naozaj dlhý. Ale myslím, že je podnetný.

Skúste to, prosím, nebrať osobne. Vôbec som nenarážal na Vás, že Vám hrabe. Zas mám určitú mieru slušnosti a tak trochu mi tým krivdíte.

Aby som lepšie vysvetlil to “hrabanie”, začnem asi týmto: Žijeme v post-pravdivej (post-truth) dobe, kedy určitá časť ľudí začala veriť v alternatívne pravdy. Keby to bol iba iný pohľad na niektoré situác…More
Pozn. Text je naozaj dlhý. Ale myslím, že je podnetný.

Skúste to, prosím, nebrať osobne. Vôbec som nenarážal na Vás, že Vám hrabe. Zas mám určitú mieru slušnosti a tak trochu mi tým krivdíte.

Aby som lepšie vysvetlil to “hrabanie”, začnem asi týmto: Žijeme v post-pravdivej (post-truth) dobe, kedy určitá časť ľudí začala veriť v alternatívne pravdy. Keby to bol iba iný pohľad na niektoré situácie, je to v poriadku. Avšak často krát sa to prejavuje tým, že ľudia veria aj do oči bijúcemu klamstvu.

Vidieť to môžeme na sociálnych sieťach. Nejaká energia vo mne má núti sa niekedy zastaviť, osloviť dotyčnú osobu a povedať niečo v zmysle: “Haló! Uvedomuješ si, že to nemá ani hlavu, ani pätu?”. Väčšinou sa však na mňa spustí spŕška nadávok, že čo sa im vôbec montujem do ich presvedčenia.

Aby som zhrnul hlavný problém tejto doby: “Ľudia hltajú svoje poznanie o svete bezmyšlienkovito a vôbec sa nezamýšľajú nad vierohodnosťou a pravdivosťou danej informácie. Prijímajú informácie bez toho, aby sa vôbec skúsili zamyslieť nad tým, či to je pravda”

Tento trend (teda, dnes už skutočnosť) je veľmi nebezpečný, s novými technológiami ako umelá inteligencia bude naberať na účinnosti, až sa dostávam do bodky, kedy začínam mať obavu o ľudstvo. Že raz príde moment, kedy väčšina ľudstva bude veriť niečomu, čo nie je pravda. Lož sa stane pravdou a pravda lžou. Ja spolu s podobne uvedomelými ľuďmi sa ocitneme v situácii, kedy budeme v menšine a možno aj prenasledovaný a nakoniec nútený prijať lož ako pravdu. To je jednoducho novodobé otroctvo, veľmi podobne románu 1984.

Dobre, toto je moja vízia toho a asi sa pýtate, ako to súvisí s Vami a Vašim príspevkom. Mám za to, že už takéto drobné podsúvanie (dopĺňanie) vlastných dojmov s úmyslom obohatiť nejakú objektívnu pravdu má za následok, že niekto tento Vás dojem skonzumuje čitateľ ako objektívnu pravdu.

Vysvetlím na príklade:
“Spojenci? Denník N vyzýva vytesniť Kuffu aj z TV Lux a rádia Lúmen”
- nie je to výzva. Posledný odsek je skôr zboznim praním autora textu, keďže ako mnohí Slováci, aj on má strach z podpory fašistov. Všetci vieme, že Kuffa má dar reči a vie svojim rozprávaním osloviť širokú verejnosť. To, na aký účel využíva Kuffa tento svoj dar, je už predmetom niečoho iného, k čomu sa dostanem neskôr.
- Slovné spojenie “vyzývať vytesniť Kuffu” znie agresívne, a v človeku, ktorý nemá predplatné (čo Vaša cielovka asi nemá), to vyvoláva dojem, ako keby na konci článku boli vyslovené slová ako “Zastavme Kuffu!” alebo “Vyzývam na vytesnenie Kuffu z TV Lux...”. Ale ten naratív vôbec nie je taký.


Dovolím si kritizovať Kuffu a spravím to s čo najväčšiou mierou účty, nakoľko mi je jasné, že máte na neho asi iný názor. Ja osobne som veľký liberál. Som zástanca toho, že každý človek má vlastnú predstavu o tom, čo je to byť šťastný a ak svojim dosahovaním šťastia neobmedzuje dosahovanie šťastia druhých, nemám absolútne žiadnu potrebu mu v tom brániť. Inými slovami: “Moja sloboda končí tam, kde začína tvoja.”

Nemám napr. nič proti homosexuálnym zväzkom a to len čisto z toho dôvodu, že mňa to neobmedzuje a ak to niekoho spraví šťastným a bude mať rovnakú možnosť ako ja, t.j. zobrať si človeka, ktorého miluje, za svojho oficiálneho partnera, umožníme im to. Nie je to však gro môjho politického boja, kedže sa to netýka priamo mňa. Vždy to podporím, ale nebudete má vidieť na PRÍDE s vlajkou v ruke, lebo by som nebol sám pred sebou úprimný. Ak bude niekto nadávať homosexuálom, že sú úchyláci a perverzáci, postavím sa na ich stranu, lebo mám empatiu. Ak mi zas niekto povie, že “Ale myslím si, že keď to bude moc na očiach, môže to ovplyvniť vývoj dieťaťa”, som ochotný sa o tom baviť. Dôležitý je použitý naratív. Ten robí veľa.

Vo svojom živote som objavil čaro pokory. Presvedčila má o tom zlá skúsenosť z čias, kedy som tej pokory mal malo. Som však iba človek a mám svoje chyby, na ktorých sa ale následne snažím pracovať. Verím tomu, že ľudia by mali byť k sebe dobrí, pomáhať si a pracovať na dosiahnutí akéhosi, všeobecného kolektívneho dobrá. Spĺňam pre Vás predstavu tzv. ultra-liberála?

Prečo Kuffa šíri nenávisť voči ľuďom ako ja? Čím som sa previnil, že má dáva na rovnakú, ba až horšiu úroveň ako fašistov, ktorí majú na svedomí 100 miliónov životov? A prečo tak obhajuje členov ĽSNS, ktorí zas obhajujú režim, ktorý ostane navždy smutnou kapitolou našich dejín, kedy sa kňaz svojim rozhodnutím zapríčinil o prenasledovanie určitej skupiny obyvateľstva a vyvrcholilo to tým, že sa podieľal (aj keď neúmyselne) na zavraždení desiatok tisícov (70 tisíc oficiálne čísla) ľudí? Áno, doba bola taká, ale napr. takí Daní boli v podobnej situácii a nespravili také zverstvá.

Viete, čo má za následok táto Kuffova rétorika a paktovanie s extrémistami? Už pár rokov sa stretávame s takouto rétorikou (pardon za niektoré výrazy, ale to je hold realita):

ibb.co/album/daWWbF

Povedzte mi úprimne: Je Vašim (nie Vašej osoby, ale skupiny predstavieľov RKC) cieľom štvať ľudí proti nám, aby nás vykynožili? Som si istý, že napr. s dehumanizáciou som sa ešte pred takými 3 rokmi nestretával. Vyhrážky zastrelením a zabitím “slnieckarov” tiež nie je niečo, čo by kedysi bolo bežne. A keďže som počul pár kázní pána Kuffu, tak okrem použitia ľahko vyvrátiteľnej demagógie (nie všetko, časť) som si všimol agresívny jazyk voči liberálom. Nehovorte, že Ježišovo učenie je o šírení nenávisti. Vždy som mal totiž za to, že to je najmä o láske k blížnemu. Ale mám pocit, že Kuffa okolo toho ani nešiel. Čo sa týka jeho kázní.

Nespochybňujem jeho prínos pre bezdomovcov a závislých. Ja sám sa snažím pomáhať bezdomovcom tak, ako sa len dá. Pomáham aj detským domovom. Nie som extra bohatý človek, ale nemám problém sa podeliť s tými, ktorí nemali toľko šťastia ako ja. Čím som si teda zaslúžil to, že voči mne Kuffa šíri nenávisť?

Ak ste prečítali tento dlhý text až do konca, ďakujem Vám a vážim si to. Verím v konštruktívnu diskusiu a nechcem nikoho urážať. Ak máte pocit, že ste ten posledný, komu malo byť niečo takéto oznámené, tak sa ospravedlňujem. Úplnou náhodou som narazil na túto sociálnu sieť a mali ste tu smolu/šťastie, že som Vás mal akurát "po ruke".

Prajem Vám všetko dobré
Skutočný Slovak
Odkial prosim vas mate, ze Dennik N k niecomu takemu vyzyva?