Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks1.4K
Coburg
10

"Vykopol" pápež František Cyrila Vasiľa kvôli nezhodám ohľadne Amoris laetitia?

Pozícia apoštolského administrátora v Košiciach nie je pre Cyrila Vasiľa konečnou stanicou.

Vymenovanie doterajšieho sekretára vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi Cyrila Vasiľa za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie je veľkým prekvapením.

Aj keď o jeho možnom návrate sa hovorilo už dlhšiu dobu, napokon sa všetko zvrtlo na poslednú chvíľu. Aký bol sled udalostí?

Pápež František svoje rozhodnutie oznámil arcibiskupovi Vasiľovi v sobotu. V pondelok dopoludnia išiel podať informáciu do Košíc apoštolský nuncius. Na centrále Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Bratislave sa o menovaní dozvedeli až napoludnie po oficiálnom zverejnení v bulletine Svätej stolice. Nepísaným pravidlom pritom je, že personálne rozhodnutia oznamuje Vatikán vedeniu miestnej biskupskej konferencie s minimálne niekoľkohodinovým predstihom.

Nemožno vylúčiť, že po kauze Bezák, keď sa odvolanie trnavského arcibiskupa na verejnosti pretriasalo niekoľko dní vopred, bola Svätá stolica tentoraz obozretnejšia.

Podstatnejšie je však momentálne čosi iné: prečo je mimoriadne úspešné pôsobenie arcibiskupa Vasiľa vo Vatikáne minulosťou a prečo skončil práve v Košiciach?


Nezhody s pápežom

Pri nezáväznej, ale častej otázke medzi slovenskými veriacimi, kto by sa raz po kardináloch Tomkovi a Korcovi mohol stať ďalším Slovákom v purpure, dlhodobo zaznievalo jedno meno – Cyril Vasiľ.

Nebolo to jediné očakávanie späté s týmto 54-ročným jezuitom z Košíc. Čím viac sa blížili 75. narodeniny kardinála Leonarda Sandriho, prefekta Kongregácie pre východné cirkvi, tým častejšie zaznievalo, že jeho nástupcom by sa mohol stať práve dlhoročný sekretár. A s titulom prefekta vatikánskej kongregácie by prišiel aj kardinálsky klobúk.

Len s nevôľou boli preto vnímané informácie o tlmených sporoch medzi pápežom a slovenským arcibiskupom. Začalo to nevinne – knihou kritizujúcou Františkom preferovaný prístup k rozvedeným a znovu zosobášeným veriacim. No časom pribúdali ďalšie nezhody týkajúce sa niektorých problémov východných katolíckych cirkví či čínskej politiky Svätej stolice. Cyril Vasiľ svoje názory komunikoval vždy jemne, no jasne.

Pápež František už ale niekoľkými personálnymi rozhodnutiami ukázal, že v Rímskej kúrii chce mať len ľudí podľa svojho gusta. Po vypovedaní kardinálov Burkeho, Müllera a ďalších sa začalo zmrákať aj nad arcibiskupom Vasiľom.


„Napriek nezhodám pápež František k arcibiskupovi Vasiľovi prechováva rešpekt, a preto hľadal riešenie, ako sa rozísť čo najdôstojnejšie.“ svetkrestanstva.postoj.sk/50853/prichod-arcibis…svetkrestanstva.postoj.sk/50853/prichod-arcibis…svetkrestanstva.postoj.sk/50853/prichod-arcibis…
Coburg
Citát zo správy - nerozumieť jej môže len Afgánec alebo Číňaň - alebo poniektorí na Gloria TV: "Len s nevôľou boli preto vnímané informácie o tlmených sporoch medzi pápežom a slovenským arcibiskupom. Začalo to nevinne – knihou kritizujúcou Františkom preferovaný prístup k rozvedeným a znovu zosobášeným veriacim. No časom pribúdali ďalšie nezhody týkajúce sa niektorých problémov východných …More
Citát zo správy - nerozumieť jej môže len Afgánec alebo Číňaň - alebo poniektorí na Gloria TV: "Len s nevôľou boli preto vnímané informácie o tlmených sporoch medzi pápežom a slovenským arcibiskupom. Začalo to nevinne – knihou kritizujúcou Františkom preferovaný prístup k rozvedeným a znovu zosobášeným veriacim. No časom pribúdali ďalšie nezhody týkajúce sa niektorých problémov východných katolíckych cirkví či čínskej politiky Svätej stolice. Cyril Vasiľ svoje názory komunikoval vždy jemne, no jasne.

Pápež František už ale niekoľkými personálnymi rozhodnutiami ukázal, že v Rímskej kúrii chce mať len ľudí podľa svojho gusta. Po vypovedaní kardinálov Burkeho, Müllera a ďalších sa začalo zmrákať aj nad arcibiskupom Vasiľom."
samozrejme, že sa treba modliť, o to viac, že to nezostane len pri personálnych zmenách...zmeny sa budú týkať napr. katechizmu, Nemci ho chcú korigovať s ohľadom na homosexuálov apod...teda zmeny sa nebudú týkať SK ale celej RKC
prečo by sa mali týkať celej RKC. Miestne katechizmy, ktore vydavaju miestni biskupi su určene pre miestnu-partikularnu cirkev, ktorá spada do (arci)diecézy toho (arci)biskupa, ktorý daný katechizmus schválil.

a to ešte nerozpitvavam, že aj ked ten (arci)biskup schvali katechizmus, tak to neznamena, že ho schvali aj papež alebo Kongregacia pre nauku viery.

Podobne ako to bolo v prípade kontrove…More
prečo by sa mali týkať celej RKC. Miestne katechizmy, ktore vydavaju miestni biskupi su určene pre miestnu-partikularnu cirkev, ktorá spada do (arci)diecézy toho (arci)biskupa, ktorý daný katechizmus schválil.

a to ešte nerozpitvavam, že aj ked ten (arci)biskup schvali katechizmus, tak to neznamena, že ho schvali aj papež alebo Kongregacia pre nauku viery.

Podobne ako to bolo v prípade kontroverzného holandského katechizmu

Jediný katechizmus ktorý je záväzný pre celu RKC je ten, ktorý naposledy vydal kard.Ratzinger s Imprimatur od papeža JPII. Pokial sa ten nezmení resp. nevydá nový, ktorý by ho nahradil, tak záväzný pre celu RKC ostava len ten....
Coburg
Keď už sú rôzne katechizmy, nie je to dobrý znak.
dalila
Keby to aj veriaci prijali tak ako pán biskup, to by bolo lepšie.
A postoj je bulvár
Coburg
to znamená čo podľa vás, že to je vymyslené, alebo čo?
dalila
Nie. Ale treba prijať veci tak ako otec biskup a modliť sa za kňazov.
Coburg
Ja vám teda nerozumiem. Píše sa v tej správe, že to niekto neprijíma, alebo že sa nemodlí?
Paxus
Ale rozumieš, zmanipuloval si nadpis a vieš prečo. Práve o tom píše dalila. Nie len že nechceš prijať veci ako otec biskup Cyril, ale svojím "manipulátorským talentom" by si rád nakazil aj iných.