Nemocnice ani domov důchodců nemůže svévolně nařídit nošení respirátorů - návštěvám, klientům ani personálu (ProLibertate 27.7.2022)

ProLibertate: "NENECHEJTE SE ZASE DUSIT!!!" (převzato z Fb. > Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová fanpage)
Braňte své babičky a dědečky, braňte své děti, braňte sebe. Zastáváme názor, že nařizování roušek je protiprávní. Skvělý rozbor JUDr. Vladany Vališové, LL.M.
Pro Libertate - Institut práva a občanských svobod

Nemocnice ani domov důchodců nemůže svévolně nařídit nošení respirátorů

- návštěvám, klientům ani personálu
Jsme přesvědčeni, že současná praxe, kdy krajské hygienické stanice "doporučují" nemocnicím a domovům pro seniory, aby "nařídily nošení respirátorů", je v rozporu se zákonem a může vést k povinnosti příslušného zařízení nahradit nemajetkovou újmu za neoprávněný zásah do práva na ochranu osobnosti apod.
Jak vyplývá z čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod: "Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá."
Viz k tomu opět skvělý rozbor JUDr. Vladany Vališové, LL.M.: Respirátory, roušky a vnitřní řád zdravotnických zařízení - Články - Advokátní deník
("Opravdu je poskytovatel zdravotních služeb oprávněn stanovit ve vnitřním řádu povinnost používat respirátor či roušku? A co třeba povinnost nosit ve zdravotnickém zařízení lyžařské brýle?")
Doporučujeme rovněž odbornou studii o (ne)účinnosti a rizicích respirátorů:
Současný pohled na přínos nošení respirátorů jako ochranného prostředku před infekcí - Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků | SMIS
Připravujeme v této věci vzory pro každého, kdo by se proti podobnému postupu chtěl bránit. Zaměstnance budeme bránit rovněž v rámci naší Odborové organizace Pro Libertate (odbory.prolibertate.cz).

Připravujeme rovněž doporučení postupu v případě, že nemocnice nebo domov pro seniory zavede zákazy návštěv. I tato praxe se začíná objevovat a i ta je dle našeho názoru zcela v rozporu s právem.
johanika
Je to naozaj smutné na Slovensku, že tí, ktorí majú prirodzene najväčšie problémy s dýchaním si ho ešte dobrovoľne sťažia.
Bohužiaľ, naši starí rodičia sú tak pomýlení všetkým, čo sa okolo nich deje, boja sa smrti... a tak v kostole dýchajú do respirátorov a zložia si ich iba vtedy, keď sa idú napiť z prinesenej fľaštičky... (tiež to nechápem, že človek nevydrží hodinu nepiť), resp. keď si z …More
Je to naozaj smutné na Slovensku, že tí, ktorí majú prirodzene najväčšie problémy s dýchaním si ho ešte dobrovoľne sťažia.
Bohužiaľ, naši starí rodičia sú tak pomýlení všetkým, čo sa okolo nich deje, boja sa smrti... a tak v kostole dýchajú do respirátorov a zložia si ich iba vtedy, keď sa idú napiť z prinesenej fľaštičky... (tiež to nechápem, že človek nevydrží hodinu nepiť), resp. keď si z vlastnej ruky vkladajú do úst Eucharistiu.
Marieta Ria
Ja keď vidím respirátor na tvári v obchode, žena v strednom veku, tak mám dosť. Ľudia sú už tak vyšinutí a ustráchaní, že im chýba zdravý rozum. Ako sa môže šíriť vírus pri takýchto teplotách - keď ho ničí teplota nad 20 stupňov!! Chorejú ľudia prevažne očkovaní, ktorú majú zničenú imunitu! Keby ten respirátor mal nejaký význam a pomáhal - ale je to ochrana proti prachu, nie vírusu - je to …More
Ja keď vidím respirátor na tvári v obchode, žena v strednom veku, tak mám dosť. Ľudia sú už tak vyšinutí a ustráchaní, že im chýba zdravý rozum. Ako sa môže šíriť vírus pri takýchto teplotách - keď ho ničí teplota nad 20 stupňov!! Chorejú ľudia prevažne očkovaní, ktorú majú zničenú imunitu! Keby ten respirátor mal nejaký význam a pomáhal - ale je to ochrana proti prachu, nie vírusu - je to skrátka ako pletivo proti komárom. Ničia si svoje zdravie nedostatočným dýchaním a ešte na to tieto horúčavy...
Bratia a sestry
"tiež to nechápem, že človek nevydrží hodinu nepiť"
možno keď budeš v ich veku, tak to pochopíšMore
"tiež to nechápem, že človek nevydrží hodinu nepiť"

možno keď budeš v ich veku, tak to pochopíš
johanika
Mám a vždy som mala okolo seba veľa starých a chorých ľudí. Som presvedčená, že hodina svätej omše si zasluhuje istú úctu a dôstojnosť. Moja matka, 88-ročná svokra, či 92-ročná teta sa napijú pred sv. omšou a po nej. Kedysi, za socializmu, by pitie počas sv. omše nebolo vôbec prípustné... Takže prečo toľká zmena v čase?
Prepáčte, ak som sa Vás dotkla, nemyslím to zle.
johanika
Dokonca minule som videla počas svätej omše dojčiacu matku v kostole. Myslím si, že to už naozaj zachádza priďaleko. A tiež tá matka povie - moje dieťa je hladné, smädné...
maja prus
A čo na slovensku? U nás je to ôk?