Libor Halik
15.10.2021 Evropě začíná na trhu chybět AdBlue, bez něhož se neobejde většina vozů na naftu. Podle slovenské tiskové agentury TASR jeho výrobu omezuje už i největší producent v Evropě, kterým je tamní Duslo Šaľa. „S výrobou hnojiv je spojena i výroba AdBlue a Duslo je největším výrobcem v Evropě. Druhý největší je v Německu a ten začal škrtit výrobu AdBlue. Třetí největší je v Polsku a ten …More
15.10.2021 Evropě začíná na trhu chybět AdBlue, bez něhož se neobejde většina vozů na naftu. Podle slovenské tiskové agentury TASR jeho výrobu omezuje už i největší producent v Evropě, kterým je tamní Duslo Šaľa. „S výrobou hnojiv je spojena i výroba AdBlue a Duslo je největším výrobcem v Evropě. Druhý největší je v Německu a ten začal škrtit výrobu AdBlue. Třetí největší je v Polsku a ten výrobu zastavil,“ prohlásil začátkem tohoto týdne na setkání s novináři slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

„Když tyto roztoky na trhu nebudou, znamená to, že všechny motory kategorie od Euro 5 výše, které AdBlue potřebují, budou velmi pravděpodobně muset být odstaveny,“ prohlásil šéf společnosti Duslo Šaľa Petr Bláha a upozornil, že nejde pouze o osobní vozy, ale i o nákladní vozidla a autobusy.

Bez močoviny nelze jezdit
AdBlue začíná podle TASR chybět kvůli vysokým cenám zemního plynu. Jeho samostatná produkce totiž není ekonomicky udržitelná, proto je součástí výroby jiných produktů. Například v Duslo Šaľa je navázána na výrobu některých hnojiv, kterou podnik výrazně utlumil kvůli zmíněným vysokým cenám zemního plynu. Podle Bláhy je však ve hře i její úplné přerušení, dokud nebudou ceny příznivější.
AdBlue je nezbytný především pro snižování emisí oxidů dusíku v moderních naftových motorech tak, aby vyhovovaly emisní normě Euro 5 a novějším. Právě tento roztok syntetické močoviny neutralizuje škodliviny – množství oxidů dusíku ve výfukových plynech redukuje až o 95 procent. Motory, které jej využívají, nemohou v případě nedostatku AdBlue fungovat. iprima.cz/…ou-mit-co-tankovat-zacne-totiz-chybet-adblue-35750
... ... PROKOP
Diktatura EU zakazuje zlevnění plynu a benzínu a nafty v ČR a SR, které nastává, aby se odsud dotovalo Španělsko a jiné jižní státy.