Clicks427

Viedenská revolúcia pro-life pokračuje

Deti chrániť, ženy podporovať, potraty vylučovať

Viedeň, 14.10.2019 (kath.net/rn) 025 642 – „Čo sa požaduje, je solidarita. Musíme sa prikloniť ku kultúre solidarity. Preto je tento slogan taký nádherný – miluj ich oboch – dieťa aj jeho matku.“

Svätou omšou sa v sobotu začal vo Viedni 2. pochod za život v preplnenom Dóme sv. Štefana. Aj tento rok zachránil česť rakúskych biskupov viedenský pomocný biskup Stephan Turnovszky a vzal si čas na najdôležitejšiu akciu k ochrane života v roku. Zišlo sa na nej asi 4000 ľudí – väčšinou mladí ľudia, rodiny s deťmi. Žiadali aj lepšiu podporu tehotných žien v krízovej situácii a ich detí.
Biskup Turnovszky odovzdal pozdravy od salzburského pomocného biskupa Andreasa Launa, ktorý sa zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť pochodu. V homílii potom žiadal obrat v spoločenskom poriadku, ktorý nepodporuje život:

„Ide nám o to veľkodušné srdečné ÁNO všetkému, čo Boh stvoril ako dobré. Bez kompromisov milovať oboch – vážime si narodený rovnako ako nenarodený život. Preto podporujem Pochod za život, parlamentnú občiansku iniciatívu „#fairändern“ (férovo zmeniť), ako aj iniciatívu zbierania faktov pre štatistické zisťovanie situácie a počtu potratov. Ďakujem, že našej spoločnosti pomáhate napredovať tým, že vychádzate na ulicu a voláte: MILUJTE ICH OBOCH!“

Ešte zreteľnejšie prehovoril po omši pred dómom po spevoch sýrskeho pravoslávneho chóru v aramejčine biskup Emanuel Aydin, dlhoročný podpredseda Ekumenickej rady cirkví v Rakúsku:

„Ako to mohlo dôjsť tak ďaleko v kresťanskej krajine? Stvorenstvo je stvorené pre človeka a volá k nám: Nezabíjajte nijaký život! Niet ospravedlnenia na zabitie nenarodeného dieťaťa.“

Biskup kritizoval aj náboženský úpadok v Rakúsku i to, že politika v Rakúsku sa už nestará o Božie zákony. Brizantnou a proti duchu doby bola aj jeho kritika klimatickej hystérie:

„Táto hystéria o údajne človekom zapríčinenej zmene klímy je bláznivá. Stvorenstvo je od Boha dobre zariadené a my musíme stvorenie chrániť, ale rozumne a bez paniky.“ Aydin potom jasne zdôraznil, že potrat je vražda a povedal:
„Štát musí deti chrániť. Štát musí chrániť aj ženy, na ktoré sa vyvíja veľký tlak. To predsa, preboha, nemôže byť, to je úpadok naspäť do barbarstva!“

Na pódiu vystúpil aj hosť z Kanady Jonathon van Maren so slovami:
„Pravda je na našej strane, morálka je na našej strane a aj veda je na našej strane! Preto je také naliehavé, aby sme vytvorili prístup k tejto diskusii na základe vedy.“

Mimoriadny dojem vyvolalo svedectvo Jeny Brickerovej z USA, ktorá je na vozíčku. Prišla na svet bez nôh a bez mena – rodičia ju jednoducho nechali v nemocnici a odišli. Lekári ju vzdali, no ona prežila a hovorí:

„Vedela som, že v mojom živote je nejaký zmysel. Usilovala som sa pestovať športy. Preto hovorím ÁNO, aby som ukázala, aký dôležitý môže byť život. Je taký dôležitý, že my povstaneme, aby sme za život bojovali.“

Po vystúpeniach sa začal pochod centrom Viedne. Záver pochodu bol na Námestí sv. Jozefa, kde zasadá parlament.

„Pochodujeme za život nenarodených a staviame sa proti bezpráviu potratu. Každé dieťa si zaslúžilo prísť na svet a nijaká žena nemá byť v situácii, keď považuje potrat za jediné východisko. Máme radosť z opäť väčšieho počtu účastníkov a to ukazuje, že táto téma ľuďom v Rakúsku stále viac leží na srdci,“ povedala Valerie Trachtová, predsedníčka podujatia.

Alexander Tschugguel sa vyslovil za väčšiu spoluprácu ochrancov života v Rakúsku, lebo práve jednota je to, čo zvlášť potrebujeme.
Pochod sa skončil vystúpením chorvátskeho speváka Antonia Tkalača, ktorý skomponoval pieseň zvlášť pre tento pochod a prítomní ho odmenili veľkým potleskom.

Hovorkyňa pochodu Manuela Steinerová potom oznámila termín ďalšieho pochodu: 17. október 2020. Nielen organizátori dúfajú, že potom prídu aj katolícki biskupi. V lete sa plánuje aj akcia „Bál pre život“ vo Viedni.

www.marsch-fuers-leben.at/t
Libor Halik likes this.