yzop321
Ako si zasiala, tak aj zožne, krásavica .
Laco Bajzo
Web Novinky.cz upozornil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, na jehož aktivity v daňových rájích ukázaly materiály z projektu Pandora Papers, se ocitl mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní. „Je to špatné znamení,“ komentovala zveřejnění materiálů politoložka Iryna Serovová v televizi 5 kanal. Podle dokumentů Pandora Papers se Zelenskyj nejen „…More
Web Novinky.cz upozornil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, na jehož aktivity v daňových rájích ukázaly materiály z projektu Pandora Papers, se ocitl mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní. „Je to špatné znamení,“ komentovala zveřejnění materiálů politoložka Iryna Serovová v televizi 5 kanal. Podle dokumentů Pandora Papers se Zelenskyj nejen „paktoval“ s oligarchou Ihorem Kolomojským, který kvůli praní špinavých peněz čelí sankcím USA, ale pravděpodobně dosud těží z prostředků, které mu miliardář posílal do offshorových firem.
Získané prostředky spolu s partou kolem zábavního Studia Kvartál 95 ukládali zřejmě mimo jiné do luxusních nemovitostí v prestižní londýnské čtvrti. Čtvrtinu aktiv z hlavní firmy přitom těsně před zvolením do prezidentské funkce Zelenskyj předal příteli a partnerovi v byznysu Serhiji Šefirovi, kterého pak jmenoval hlavním poradcem v prezidentském úřadu.
Ještě před oficiální publikací materiálů Panama Papers v britských a dalších médiích uspořádala investigativní skupina Slidstvo.info v Kyjevě promítání filmu nazvaného Offshor 95 s narážkou na název Zelenského Studia. Premiéře v budově kyjevské opery se prý úřady snažily zamezit s tím, že nejde proud. Promítání pak vyvolalo značný zájem a následně jej na síti YouTube vidělo přes 1,2 milionu uživatelů.
Právě tajné účty v daňových rájích přitom vytýkal předchůdci Petru Porošenkovi, který své majetky také „schovával“ v daňových rájích. Ve volbách to Zelenskému vyneslo podporu 73 procent voličů, avšak následně se ukázalo, že v době, kdy svého soupeře pranýřoval, vládl „offshorové říši“ založené už v roce 2012. Ačkoli po zvolení prezidentem se podílu vzdal, výhody prý nadále měla firma Film Heritage, registrována na Zelenského manželku ve středoamerickém daňovém ráji ve státu Belize.