Clicks213

Pracować w Winnicy Pana. Celibat.

Dzisiejszy świat jest bardzo nieżyczliwy wobec czystości. Zachowanie w świecie samotności dla Królestwa Bożego jest w świecie znakiem niezwykłego heroizmu, wymaga ogromnej dojrzałości charakteru. …More
Dzisiejszy świat jest bardzo nieżyczliwy wobec czystości. Zachowanie w świecie samotności dla Królestwa Bożego jest w świecie znakiem niezwykłego heroizmu, wymaga ogromnej dojrzałości charakteru. Kapłani pod tym względem nie są w najgorszej sytuacji, ponieważ stanowią wspólnotę ludzi o podobnych obowiązkach, problemach i w swoich wspólnotach częściej mogliby znaleźć oparcie, niż człowiek zanurzony w świecie. Pewien afrykańskiego pochodzenia ksiądz stwierdził, że kapłani mogą porzucić sutannę przez plotki kobiety, które sprowadzają na kapłana wiele demonów. Afrykańczyk musiał z mlekiem matki wessać mentalność, w której duchy, wróżby, działanie demonów, i inne zjawiska pogańskiej wiary są naturalnym sposobem myślenia. Jednakże duchowości katolickiej być możne powinien się uczyć rozważając skarby Kościoła, skoro Kościół dorobił się w tym względzie bardzo głębokiej teologicznie myśli. Rozważmy, jak powinniśmy postrzegać celibat i jak ma sobie z tym radzić kapłan. Jak być pracownikiem Winnicy Pańskiej i wytrwać?
Raniero Cantalamessa OFM pisze o celibacie:
Dziewictwo dla Królestwa jest w rzeczywistości wspaniałą wartością, której ani moda, ani czas nie zdołają sfałszować. Mogą złączyć się wszystkie potęgi i mądrość tego świata oraz tak zwane nauki humanistyczne, by protestować przeciw tej formie życia, aż do określenia jej hańbą przeszłości. Można obrzucić ją wszelkiego rodzaju podejrzeniami i dodać wszystkie grzechy i niewierności tych, którzy tę formę życia wybrali i podjęli – lecz ona przetrwa, gdyż ustanowił ją Jezus. Nikt nie zdoła wykorzenić z ziemi tej rośliny, którą Syn Boży zasadził własnymi rękami, przychodząc na świat. Sam świat, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, spłaca tej wartości swój honorowy dług, gdy ze słowa czystość czyni jeden z symboli języka publicystycznego o szczególnej sile przyciągania. Najlepsza wełna to czysta wełna; najszlachetniejszy olej, to olej czysty. Czystość nie przestaje być symbolem tego, co wśród wytworów człowieka i ziemi jest najpiękniejsze i nieskażone. Powinniśmy na nowo przyswoić sobie te słowa i symbole, które zeświecczona kultura zapożyczyła z Biblii i tradycji chrześcijańskiej, pozbawiając je zupełnie właściwego im znaczenia religijnego. Słowo dziewictwo jest jednym z nich.”
Jeśli spotykamy się z opinią osoby świeckiej, że niemożliwym jest zachowanie celibatu, osoba ta jest niedojrzała i chyba można powiedzieć, ze okaleczona duchowo. Szczególnie jest to przykre u kobiety, która z natury miłość fizyczną wpisuje w głębokie poznanie i zjednoczenie na poziomie uczucia, przywiązania, bliskości psychicznej. Twierdzenie takie jest przeniesieniem miłości tylko do sfery popędów, co jest dramatycznym znakiem niedojrzałości kobiety i być może głębokich zranień wynikających z osobistego grzechu.

Czytaj dalej: wobronietradycjiiwiary.wordpress.com/…/pracowac-w-winn…